שתף קטע נבחר

הבית הלבן רותח: יעלון סילף, לא ציפינו ממנו

אחרי מחלקת המדינה, מגיע תור הבית הלבן להטיח ביקורת קשה בשר הביטחון משה (בוגי) יעלון על אמירותיו נגד ג'ון קרי שנחשפו ב"ידיעות אחרונות": "זה לא דבר שאנחנו מצפים משר הביטחון של בת ברית". הבית הלבן מבהיר: לוחצים קדימה בתהליך המדיני

תגובה קשה גם מהבית הלבן על דברי שר הביטחון משה (בוגי) יעלון נגד ג'ון קרי שאותם חשף הבוקר (יום ג') "ידיעות אחרונות". "להטיל ספק במניעים של המזכיר קרי ולסלף את הצעותיו, זה לא דבר שאנחנו מצפים משר הביטחון של בת ברית. אנחנו מחויבים כמו תמיד לביטחון ישראל ולשלום במזרח התיכון שמבטיח את ישראל", אמר דובר הבית הלבן ג'יי קרני והבהיר שארצות הברית נחושה להתקדם לשלום במזרח התיכון. סוכנות רויטרס דיווחה שראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח הערב עם גורם אמריקני בכיר כדי ליישר את ההדורים. יעלון עצמו שוחח עם שגריר ארצות הברית בישראל דן שפירו.

 

עוד בחדשות:

תיבדק מעורבות שר לשעבר בפרשת פינטו

רצח החייל תומר חזן: אישום נגד המסעדן

 

 

העמוד הראשון של "ידיעות אחרונות", הבוקר ()
העמוד הראשון של "ידיעות אחרונות", הבוקר

 

דובר הבית הלבן חזר על דברים שנמסרו מוקדם יותר ממחלקת המדינה: "הדברים של שר הביטחון הישראלי, אם נאמרו, הם פוגעניים ולא נאותים, במיוחד על רקע כל מה שארצות הברית עושה כדי לספק את צורכי הביטחון של ישראל. קרי וצוותו עובדים בלי הפסקה לקדם שלום בטוח לישראל, תוך דאגה עמוקה שיש לארה"ב והמחויבות העמוקה של ארצות הברית לעתיד ישראל ולשלום".

 

לדברי קרני, הגוף הביטחוני בראשות גנרל ג'ון אלן, שיעלון הטיל ספק בהצעותיו, "מועיל בצורה בלתי רגילה". הוא הדגיש שהממשל מנסה לקדם את התהליך המדיני. "עבאס ונתניהו קיבלו החלטות אמיצות בחודשים האחרונים והם שוקלים לקבל החלטות קשות עוד יותר. התקדמנו עם שני הצדדים וקירבנו בין העמדות. אנחנו לוחצים קדימה יחד עם הישראלים והפלסטינים".

 

לקראת בואו של מזכיר המדינה קרי אמר יעלון בשיחות סגורות: "אבו מאזן חי וקיים על חרבותינו. ברגע שנעזוב את יהודה ושומרון הוא גמור. למעשה, כל החודשים האחרונים לא מתקיים משא ומתן בינינו לפלסטינים - אלא בינינו לאמריקנים. הדבר היחיד שיכול 'להציל' אותנו הוא שג'ון קרי יזכה בפרס נובל ויניח לנו במנוחה".

 

"תוכנית הביטחון האמריקנית שהוצגה לנו לא שווה את הנייר שעליו נכתבה", אומר שר הביטחון. "אין בה ביטחון ואין בה שלום. רק המשך הנוכחות שלנו ביהודה ושומרון ועל נהר הירדן יבטיח שנתב"ג ונתניה לא ייהפכו למטרות וליעדי תקיפה של טילים מכל עבר. מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שהגיע אלינו נחוש ופועל מתוך אובססיה לא מובנת ותחושה משיחית, לא יכול ללמד אותי דבר על העימות עם הפלסטינים".

 

יעלון עצמו פרסם אחר הצהריים הודעה בעקבות הביקורת שנמתחה עליו. "היחסים בין ארצות הברית לישראל הם אינטימיים ובעלי משמעות רבה עבורנו", ציין שר הביטחון בהודעתו. "ארצות הברית היא ידידתנו הגדולה ביותר ובעלת הברית החשובה ביותר שלנו, וכשיש מחלוקות אנחנו מלבנים אותן בתוך החדר, כולל עם מזכיר המדינה קרי שאיתו אני מקיים שיחות רבות בנוגע לעתידה של ישראל. אמשיך לשמור בנחישות, באחריות ובשיקול דעת על ביטחונם של אזרחי ישראל".

 

דבריו של יעלון עוררו סערה בקואליציה. שר החוץ אביגדור ליברמן ציין בתגובתו לנושא כי "לישראל ולארה"ב קשר מיוחד וארה"ב היא בעלת הברית האמיצה ביותר של ישראל לאורך שנים והוכיחה זאת פעמים רבות. לפיכך אין זה נכון ולא תורם לאף אחד משני הצדדים לנהל ויכוח קולני ופומבי ואין מקום להשתלחות אישית גם אם יש לעיתים אי הסכמות".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע תמיכה בקרי בעקבות דברי יעלון ואמר במהלך נאומו בישיבה חגיגית לציון 65 שנה לכנסת כי "חילוקי דעות עם ארצות הברית הן לגופו של עניין ולא לגופו של אדם. ארה"ב היא בעלת בריתנו הגדולה. אנחנו עובדים בשיתוף פעולה עם נשיא ארה"ב, עם סגן הנשיא שביקר כאן ועם שר החוץ שלה. אנחנו עושים מאמצים במטרה לקדם שלום וביטחון ויציבות באזור".

 

נתניהו אמר עוד כי "אנחנו עומדים על האינטרסים שלנו, בצד טיפוח

 הקשר החשוב הזה בין העמים ובין המדינות. אנחנו שואפים להגיע להסדר שלום אמיתי. איננו רוצים מדינה דו לאומית אבל איננו רוצים גם מדינה בחסות איראן שתפעל לחיסולה של מדינת ישראל".

 

גם נשיא המדינה שמעון פרס הביע תמיכה במזכיר המדינה האמריקני: "יחסינו עם ארצות הברית הם בעלי ערך אסטרטגי עליון למדינת ישראל", אמר פרס בישיבה החגיגית בכנסת. "אנו מודים לנשיא ארה"ב, ברק אובמה, על היענותו המלאה לצורכי הביטחון והמודיעין. אין ספק שרצונו לראות מזרח תיכון שחי בשלום. הידידות העמוקה עם ארה"ב היא מרכיב מרכזי בביטחונה של ישראל ומנוף לשלום במזרח התיכון. נחישותו הבלתי רגילה של מזכיר המדינה קרי להשגת שלום משקפת ומשרתת את רצונה העמוק של ישראל לשלום ומעניקה סיכוי להבנה הדדית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בראל אפרים
השר משה יעלון חולל סערה מדינית
צילום: בראל אפרים
מומלצים