שתף קטע נבחר

"לרוז אסור לעבוד כזמרת ולקבל על זה כסף"

עם זכייתה בגמר "אקס פקטור" הוכתרה רוז פוסטאנס הפיליפינית כדבר הגדול הבא בסצנת המוזיקה המקומית, אולם ל-ynet נודע כי מבחינת חוקית אשרת השהייה שלה אוסרת עליה לעבוד כזמרת - והפרה עלולה להביא לסילוקה

פרסום ראשון: יש לה את האקס פקטור - אבל אין לה אישור להשתמש בו. "תקנו דיסק של רוז? תשלמו, בלי הנחות, על כרטיס להופעה שלה?", תהתה אריאנה מלמד בביקורת שלה על גמר "אקס פקטור" ששודר אמש (ג') בערוץ 2, ובסופו הוכתרה רוז פוסטאנס כזוכה הגדולה של העונה הראשונה. אולם בדיקת ynet מעלה כי יתכן מאוד שהשאלות הללו כלל לא רלוונטיות - לזוכה הטרייה פשוט אסור לעסוק במוזיקה בישראל.

 

על פי גורמים ברשות האוכלוסין וההגירה, פוסטאנס שוהה בישראל עם אשרת שהייה לעובד סיעודי בלבד - מה שמאפשר לה לעסוק אך ורק במקצוע הזה בשטחי ישראל. "רוז לא יכולה בשום פנים ואופן לקבל כסף  עבור היותה זמרת בישראל", אמר ל-ynet גורם ברשות, אולם הוסיף: "אין בעיה עקרונית שתשיר בחתונות ובאירועים בחינם, אבל היא לא יכולה לקבל על זה תשלום".

 

רוז פוסטאנס ב"אקס פקטור". קריירה מוזיקלית? לא כל כך מהר (צילום: טל גבעוני) (צילום: טל גבעוני)
רוז פוסטאנס ב"אקס פקטור". קריירה מוזיקלית? לא כל כך מהר(צילום: טל גבעוני)

על-פי לשון החוק, "עובד זר אינו רשאי לעבוד בסוג עבודה שאינה מותרת לפי הישום באשרתו, גם לא בשעות הפנאי או בסופי שבוע. ביצוע עבודה שלא בענף העבודה לשמו הגיע לישראל מהווה הפרה של תנאי האשרה". בהמשך מזהיר החוק כי הפרה כזו עלולה "להביא להרחקתו המיידית של העובד". יש לציין כי פוסטאנס לא קיבלה שכר על השתתפותה בתוכנית, כך שלא הפרה את החוק עד כה.

 

פוסטאנס בת ה-47 נמצאת בישראל כבר יותר מחמש שנים, ועובדת אצל אותו מעסיק. בשבוע שעבר נוצרו בעיות עם אשרת השהייה שלה כיוון שחסר לה מסמך, אולם לאחר שהגישה

אותו, רשות האוכלוסין וההגירה אישרה לה שנת שהייה נוספת בישראל, תחת ויזת עובד סיעודי. "זה לא טריוויאלי שמשאירים עובד זר אחרי חמש שנים בישראל", הוסיף הגורם, "אבל במקרה שלה היא כבר חמש שנים עוסקת בסיעוד ועם אותו מעסיק, כך שיש לזה תקדימים".

 

בסביבתה של פוסטאנס אכן אישרו שבימים האחרונים צצו בעיות עם ויזת השהייה שלה בישראל, ושהיא מיהרה להסדיר זאת.  "אני לא יודעת איך אשוב לעבודתי הקודמת", אמרה רוז ל-ynet זמן קצר אחרי הזכייה, "אם מישהו יאמץ אותי לחיקו ויסדר לי הופעות כאלה - אני אשמח להיות זמרת בישראל", הוסיפה. כעת כאמור, נראה שהעניינים הבירוקרטיים לא יקלו על הגשמת התקוות הללו.

 

מרשות האוכלוסין והגירה נמסר בתגובה: "על פי חוק הכניסה לישראל, רוז נכנסה באמצעות אשרת עבודה לענף הסיעוד ועל כן היא רשאית לעבוד בתחום הסיעוד בלבד, זאת בהתאם לנוהל העסקת עובד זר בענף הסיעוד. יצוין כי כל עבודה בתחום אחר שאינה תואמת את תנאי האשרה שבידה, מהווה הפרה של החוק".

 

מזכיינית ערוץ 2 רשת, המשדרת את "אקס פקטור", נמסר: "עם זכייתה של רוז מתחילים בבדיקה של התכנות עבודתה של רוז כזמרת בישראל כחוק". הזמרת שירי מימון, שהובילה את רוז בתוכנית, אמרה: "את השלב הראשון של הזכייה רוז עברה, ועכשיו החלק החשוב יותר הגיע - גם משרד ההגירה צריך לפתוח את שעריו, לקבל אותה, ולתת לה את הזכות לשיר ולהתפרנס בכבוד. מגיע לה שנעזור לה לשנות את חייה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל גבעוני
הזוכה המאושרת? רוז פוסטאנס
צילום: טל גבעוני
לאתר ההטבות
מומלצים