שתף קטע נבחר

אסור לומר 'נאצי': "חבורת הזויים, השתגעתם"

ההצעה שחוללה סערה עברה בקריאה טרומית בכנסת, האופוזיציה תקפה בחריפות: "אתם הופכים את הכנסת לבדיחה. ירדתם מהפסים"

"חבורת הזויים, ירדתם מהפסים". כך כינתה האופוזיציה את התומכים בחוק ה"נאצי", שעבר היום (ד') בקריאה טרומית. על פי הצעת החוק של ח"כ שמעון אוחיון (הליכוד-ביתנו) לאיסור השימוש בסמלים וכינויים נאציים, העונש בגין עבירה על החוק - כתיבה או אמירה של המילה "נאצי", למשל - יהיה חצי שנת מאסר וקנס של 100 אלף שקל. 44 חברי כנסת תמכו בהצעת החוק מעוררת המחלוקת, 17 נמנעו ו-12 התנגדו.

 

עוד בחדשות:

"טלטלה במשטרה": ועדה חסויה תדון בפרשה

"משפחה, לא סמל". דיון נוסף ב'ילד המריבה'?

 

במהלך הדיון הסוער תקפו בחריפות ח"כים מהאופוזיציה את ההצעה. "יש פה חבורת הזויים ששכחה שחופש הביטוי הוא זכות חוקתית", אמרה ח"כ זהבה גלאון, יו"ר מרצ. "אתם מגיעים לפה מדי שבוע עם הצעות מנותקות מהמציאות. איפה נשמע שקובעים עבירה פלילית ומכניסים אנשים לכלא כי הזכירו את השואה? אתם לא מגנים על זכר השואה, אתם מונעים את הלקח ממנה. אתם חבורה שהשתגעה. שבוע אחרי שבוע אתם רוצים לסתום את הפה, תתעשתו. שכחתם שחופש הביטוי הוא זכות חוקתית. אתם חבורה הזויה שהופכת את הכנסת לבדיחה".

 

על פי ההצעה יאסור החוק על השימוש במילה נאצי על כל הטיותיה, וכן ייאסרו כינויים נוספים המתקשרים לנאציזם ולמשטר בגרמניה ברייך השלישי. האיסור נוגע לשימוש בכתב ובעל פה, כלפי אדם אחד, קבוצת אנשים או תאגיד. החוק יאסור גם לבוש פסים הדומה לכותנות האסירים במחנות וכן טלאי צהוב בצורת מגן דוד. בנוסף ייאסר שימוש בסמלים הכוללים צילום, פיסול או שרטוט של צלב קרס או דבר המצביע במובהק על זיקה לנאציזם. 

 

ח"כ שלי יחימוביץ' מהעבודה ציינה כי היא בת לניצולי שואה ורגישה לשימוש בביטויים הקשורים לשואה, אך הוסיפה מיד: "נסחפתם. אם אתם כבר מדברים על שימוש בשואה ובזכרה, אז לפני שמגיעים לחוק כזה חסרים לנו פוליטיקאים שעושים השוואות לא ראויות בין היום לבין תקופת הנאצים? אוזניי מצלצלות מההשוואות האלה ומהשימוש הציני. איך אמר לי ידיד מהקואליציה שלא מתכוון להשתתף בהצבעה על החוק - 'יאללה יאללה, חסרים לכם חוקים?' בואו פשוט ותשימו בכל מקום שוטרים שייתנו דו"חות לכל אדם שמתבטא באופן שאינו ראוי בעיניכם".

 

גם ח"כ דב חנין מחד"ש עקץ את ראש הממשלה בנימין נתניהו על ההשוואות הקבועות שהוא עושה בין מנהיגי איראן לנאצים. הוא תקף את ועדת השרים לחקיקה שאישרה את ההצעה: "זו פשיטת רגל. ככה מנסחים הצעת חוק בישראל? מכלילים כל ביטוי והופכים אותו לפלילי? מי שיעשה סרט

על השואה יישב בכלא? מה שאתם עושים זו ירידה מהפסים. צריך להכניס את ראש הממשלה לכלא כי הוא משווה את אחמדינג'אד להיטלר? יש חוקים שמטפלים בכל מה שצריך לטפל. אסור לפי החוק להתבטא בביטויים קשים כמו מוות ליהודים או מוות לערבים, אבל לאן הגענו?"

 

יו"ר הישיבה, ח"כ יצחק וקנין מש"ס, אפשר לנציגי האופוזיציה לתקוף את ההצעה. יו"ר סיעתו, אריה דרעי, התנגד אף הוא להצעה: "אני מכבד ומוקיר את השואה כמו כל אחד אחר. אבל אני שואל אתכם - זה מה שיש לכנסת לעשות? שוטרים ירוצו אחרי אנשים שיגידו איזו מילה על השואה? זו זילות, זה זלזול. למה צריך לעשות את זה בחקיקה? תשקיעו בחינוך. כל חבר כנסת שרוצה כותרת בעיתון בא להתגלח עלינו בחקיקה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רונן אקרמן
יוזם ההצעה ח"כ אוחיון
צילום: רונן אקרמן
מומלצים