שתף קטע נבחר

קנסות הגנים: כשילדים, גננות ועיריות נפגשים

קנסות של עד 10,000 שקל על ביטול של רישום ילד לגן פרטי – זו המציאות העגומה של הורים בישראל. הגננות מאשימות את העיריות וההורים משלמים

לא משחק ילדים: גננות שמפעילות גנים פרטיים דוחות את הביקורת על מחירי הביטול הגבוהים, שמגיעים לעתים עד 10,000 שקלים. הן מפנות אצבע מאשימה לעיריות, שלטענתן שולחות להורים הודעות על רישום מאוחר מדי, כך שחלקם מבטלים את המקום ששריינו לעצמם בגנים הפרטיים ומסבים להם נזקים כלכליים. מכתב ברוח הדברים שלחה היום (ד') יו"ר ארגון הגנים הפרטיים בישראל, ד"ר שולמית ביסמנובסקי, ליו"ר השלטון המקומי החדש, חיים ביבס.

גני ילדים. יש מי שמשריין מקום בשתי חזיתות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
גני ילדים. יש מי שמשריין מקום בשתי חזיתות(צילום: shutterstock)
 

על פי תלונות של הורים, נדרשים חלקם לשלם סכומים גבוהים מאוד במקרה של ביטול רישום לגן פרטי. לעתים הקנסות מהווים תשלום עבור כמה חודשי לימוד, ומשום שכל חודש עולה אלפי שקלים מצטבר סכום לא מבוטל. "בשנה שעברה עמד סכום הביטול על 1,000 שקל וזה בסדר", אומרת אחת האמהות. "השנה זה כבר פי עשרה וזה מוגזם".

 

עוד בחדשות ynet:

 

הגננות מצדן לא מבינות על מה המהומה. אחרי הכול מדובר בעסק לכל דבר, כך שהן יוצרות לעצמן בטוחות כלכליות כדי לא לקרוס. "כמו כל עסק אני מתכננת את ההכנסות וההוצאות מראש", אומרת מזל, מפעילת גן בתל אביב שלטענתה הפסידה עשרות אלפי שקלים מביטולים. "הכול תלוי בכמות הילדים שילמדו בגן. אם אני יודעת שיהיו לי 30 תלמידים יש לזה משמעות: כמה כסף ייכנס לחשבון, כמה סייעות אצטרך וכמה ציוד לקנות. ביטול ברגע האחרון משמעותו אובדן כסף, בזבוז כסף על ציוד שנקנה מראש וחמור מכך - אי-יכולת לקלוט ברגע האחרון ילדים חדשים".

 

דבורה, גננת בגן פרטי ברמת גן, מאשימה את העירייה בסחבת בירוקרטית. "אני לא יכולה לכעוס על הורים שרושמים במקביל את הילדים לגן עירוני וגן פרטי", היא אומרת. "הם מחפשים את טובת הילדים שלהם ורוצים להבטיח מקום, רק שהעירייה היא זו שמחכה לרגע האחרון עם ההודעה שלה וזה חלמאי. הביטולים פוגעים דווקא במי שנשארים בגן הפרטי כי התקציב יורד, צריך לשלם יותר והם גם מרגישים את התסכול של הגננת".

 

המדינה מגדירה את הגנים כעסק

היחס של המדינה לגנים הפרטיים בא לידי ביטוי במשרד האחראי עליהם. בעבר הועלתה הצעה בכנסת להכפיף אותם למשרד החינוך, אך הם נשארו תחת משרת התמ"ת (כיום הכלכלה), משמע היו עסק לכל דבר. "צריך לשנות את היחס אלינו מהקצה אל הקצה", אומרת אורית, המלמדת בגן פרטי באור יהודה. "אם העירייה תשנה את היחס לחינוך ותשנה את סדרי העדיפויות - לא תהיה בעיה כמו שקיימת כיום. אנחנו נאלצות לקבוע דמי ביטול גבוהים כדי שנוכל להתקיים, וכדי שנוכל להפעיל את הגן בצורה הטובה והמקצועית ביותר".

 

ההורים מבינים כי יש בעיה בלוחות הזמנים בין העירייה לבין הגנים הפרטיים, אך מבחינתם הפתרון לא צריך לבוא על חשבונם. "אני נרשמתי פעמיים ומיד כשקיבלתי תשובה מהעירייה ביטלתי את הרישום לגן הפרטי", אומרת מלי כהן מתל אביב, שבנה בן ה-3 לומד בגן עירוני. "חייבים לייעל את תהליך הרישום לגנים העירוניים כי ההבדל ביניהם מכיל משמעויות כלכליות, וברור שבגן עירוני, שניתן בחינם על פי חוק, זה הרבה יותר נוח".

 

בלה ארבל מרחובות מצטרפת לביקורת אך מבינה גם את הגננות. "אי-אפשר להאשים אותן, המדינה חייבת להתערב", היא אומרת. "כולם חושבים שגן פרטי זה רק למפונקים, אבל בפועל אין מספיק גנים עירוניים, כך שההורים נלחצים ובצדק. דמי הביטול גבוהים מאוד ועל זה יש לי כעס גדול. בדרך כלל מי שמבטל את הרישום לגן הפרטי עושה זאת כדי לחסוך כסף בשירותים ובסבסוד שמעניקה לו העירייה".

 

מכתב ליו"ר השלטון המקומי: המצב הקיים מסכן את הגנים 

בעקבות הפרסום ב-ynet שלחה יו"ר ארגון הגנים הפרטיים בישראל, ד"ר שולמית ביסמנובסקי, מכתב בעניין ליו"ר השלטון המקומי, חיים ביבס. ביסמנובסקי דרשה ממנו להתערב במה שהיא מכנה "מצוקת הגננות שמתמודדות עם ביטולים ברגע האחרון", ותלתה את האשם בכל הרשויות המקומיות.

 

"הדרך שבה בוחרות הרשויות המקומיות להתנהל מעמידה בסכנה את המשך קיומם

של הגנים הפרטיים ופוגעת בפרנסתן ומקור לחמן של הגננות. מעל הכול היא פוגעת בילדים", טוענת היו"ר במכתבה. "אנו דורשים לטפל בעניין בדחיפות ובכוונתנו לפנות ליו"ר ועדת החינוך של הכנסת, שכן במציאות הנוכחית נגרם נזק משמעותי לילדים במערכת, להורים וכן לגננות".

 

ביסמנובסקי מכנה את הרישום הכפול "תופעה ארצית" ומבקשת כי המדינה תקל על הגננות ותכיר בגנים כמוסד חינוכי. היא מוחה על החלטת הרשויות המתקבלת רק בחודשי יוני-יולי. "הדבר פוגע בצורה קשה בגן הפרטי המנוהל כיום כעסק לכל דבר. בין היתר, צריכה הגננת לספוג עלות השקעה שהשקיעה במבנה ולפטר עובדות אשר קבוצת הילדים שבה היו אמורות לעבוד הצטמצמה או נסגרה חרף ביטול ההרשמה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים