שתף קטע נבחר

על רקע המו"מ: ביקור חשאי של נתניהו בירדן

ראש הממשלה הגיע לבירה עמאן כדי לדון עם המלך עבדאללה בהתפתחויות במו"מ המדיני. בשבוע שעבר נפגש המלך עם אבו מאזן ועם ג'ון קרי

סוכנות הידיעות הירדנית הרשמית מדווחת היום (ה') שהמלך עבדאללה נפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בעמאן, והשניים דנו בהתפתחויות במו"מ המדיני בין ישראל לפלסטינים. על פי הדיווח, המפגש הוגדר כחלק מההתייעצויות ופגישות התיאום שמקיים המלך עם גורמים הרלוונטים לתהליך השלום.

 

עוד בחדשות:

 

הפגישה התקיימה יומיים אחרי שהמלך נועד עם שר החוץ האיראני, מוחמד זריף. בשבוע שעבר נפגש עבדאללה עם יו"ר הרשות אבו מאזן ועם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי. בהודעה של בית המלוכה נכתב כי המלך שוקד על השגת התקדמות ממשית שתענה לשאיפות של העם הפלסטיני ותגן באותו זמן על האינטרסים של ירדן. נתניהו חזר לישראל בצהריים, ובהודעת לשכתו נמסר שהם דנו בהתפתחויות האחרונות במו"מ: "ראש הממשלה הדגיש כי ישראל שמה דגש על סידורי הביטחון ובכלל זה האינטרסים הירדניים בכל הסכם עתידי, שבו תהיה התחשבות בהסכם השלום בין ישראל לירדן. נתניהו והמלך עבדאללה דנו בשיתופי פעולה כלכליים בכמה תחומים ובנושאים אזוריים נוספים".

נתניהו ועבדאללה, היום בירדן ()
נתניהו ועבדאללה, היום בירדן

בפגישה נכחו ראש הלשכה המלכותית, שר החוץ הירדני, מנהל לשכתו של המלך, ראש המודיעין הכללי, ופמלייתו של נתניהו. סוכנות הידיעות הירדנית הרשמית "פטרה" דיווחה שהמלך הדגיש שראוי לנצל את ההזדמנות הגלומה במאמצים האינטנסיביים של קרי להביא להקמת מדינה פלסטינית עצמאית בקווי 67' שבירתה ירושלים המזרחית. על פי הדיווח הוא הוסיף שהסדר הקבע הוא אינטרס ירדני שנמצא בראש סדר העדיפויות.

 

ביקורים חשאיים של נתניהו בירדן אינם נדירים. בראיון לעיתון אמריקני במרס שעבר אמר המלך עבדאללה שיחסיו עם ראש הממשלה התהדקו במידה רבה, והוא הגדיר את הקשר ביניהם "חזק מאוד". "הדיונים שלנו ממש השתפרו", הצהיר המלך, בהתייחסו לפגישה שהתקיימה כמה ימים קודם לכן. באותו ביקור חשאי של נתניהו בעמאן בפברואר 2013 דנו השניים בהתפתחויות במלחמת האזרחים בסוריה.

 

נתניהו נבחר לקדנציה השנייה שלו כראש ממשלה קצת יותר מעשור אחרי פרשת חאלד משעל, שהעיבה על היחסים בין המדינות. אבל כבר חודשים ספורים אחרי בחירתו, במאי 2009, הוא נועד עם המלך בעקבה, ובפגישה האיץ בו עבדאללה: "התחייב מיד בפומבי לפתרון שתי מדינות, קבל את יוזמת השלום הערבית ונקוט את הצעדים ההכרחיים להתקדם לעבר פתרון".

 

דיווח: "קרי רוצה ליישב 2 מיליון פלסטינים בירדן"

העיתון "אל-חיאת" המתפרסם בלונדון דיווח הבוקר כי הזרם השמרני המקורב לבית המלוכה ממשיך בהסתייגויותיו מהסדר אפשרי בין ישראל לפלסטינים, שעלול לפגוע באינטרסים של ירדן. על רקע זה שלח אבו מאזן נציג מטעמו,

עבאס זכי, כדי לדון עם אנשי הזרם השמרני, ובהם ראש ממשלת ירדן לשעבר, מערוף אל-בחית.

 

העיתון ציטט גורמים פוליטיים בירדן וברשות שטענו שמזכיר המדינה קרי ביקש מבכירים בירדן להכיר בישראל כמדינה יהודית ולתמוך בהסכם המסגרת, שכולל נוכחות ישראלית צבאית בבקעת הירדן ותשלום פיצויים לפליטים ולממלכה ההאשמית. על פי אותם גורמים, משמעות הדרישות של קרי היא יישוב של שני מיליון פלסטינים בשטח ירדן.

 

במקביל דיווח העיתון שבכירים ירדניים כינסו מועצת חירום שתהיה בכוננות מתמדת כדי להגיב על הסכם המסגרת שקרי יציג בעתיד. המועצה כוללת את ראש הלשכה המלכותית פאיז א-טראוונה, מנהל לשכתו עימאד פאחרוי, מנהל מנגנון המודיעין הכללי פייסל א-שובאכי, וגם את יושבי הראש של בתי הפרלמנט בירדן.

 

פוליטיקאי ירדני המקורב למעגל קבלת ההחלטות אמר לעיתון שהפגישות יעסקו גם בגורלם של הפלסטינים בעלי התעודות הירוקות - שמתגוררים בירדן אך לא מחזיקים באזרחות. לפלסטינים אלה יש זכות להתגורר ברשות והם מחזיקים דרכונים ירדניים זמניים.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפה מורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו ועבדאללה, היום בירדן
מומלצים