שתף קטע נבחר

צילום: גדי קבלו, מוטי קמחי

רב, ניצב ו"טובות הנאה": כל גיבורי הפרשה

הפצצה שהטילו הסנגורים, הרב שנחשד במתן שוחד, החקירה שנפתחה במח"ש והקצין הבכיר שנחשד בקבלת טובות הנאה. חקירה בשתי יבשות - כל המעורבים

הכול התחיל בפגישה שקיימו סנגורי הרב - עורכי הדין רועי בלכר, אלי זהר ומשה מזור – עם היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין. השלושה הצביעו על חומרים שלטענתם "יזעזעו" אותו. אחרי בחינת החומר נפתחה חקירה במחלקה לחקירות שוטרים נגד הקצין הבכיר לבדיקת הטענה שהוא קיבל טובות הנאה מאנשי הרב. עם התרת פרטי הפרשה לפרסום, להלן המידע על כל המעורבים:

 

 (צילום: שלומי כהן- כיכר השבת, מוטי קמחי, AP) (צילום: שלומי כהן- כיכר השבת, מוטי קמחי, AP)
(צילום: שלומי כהן- כיכר השבת, מוטי קמחי, AP)

מנשה ארביב

ניצב ארביב עומד בראש יחידת העילית של המשטרה להב 433. המחלקה לחקירות שוטרים פתחה באחרונה בבדיקה בעקבות מידע המייחס לארביב קבלה לכאורה של טובות הנאה מגורמים המקורבים לרב פינטו. ארביב שטרם נחקר וכיהן בתקופה הרלוונטית כנספח המשטרה בארה"ב, הודיע על יציאה לחופשה. מהות החשד לגבי טובות ההנאה ופרטיהן אסורים לפרסום.

ניצב ארביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ניצב ארביב(צילום: מוטי קמחי)

 

הרב יאשיהו פינטו 

הרב פינטו, ראש מוסדות "שובה ישראל", נחקר עם רעייתו בסוף 2012 לאחר שנחשד כי פנה אל קצין המשטרה תת-ניצב אפרים ברכה כדי לקבל ממנו מידע בנוגע לחקירה הנוגעת למכרים שלו, ואף העביר לו סכום כסף כשוחד. במשטרה הכינו טיוטת כתב אישום נגד פינטו, אולם אחרי שנודע על הכוונה להגיש נגדו כתב אישום, הגישו פרקליטיו מידע חדש ליועץ המשפטי וינשטיין והגשת האישום עוכבה. הרב פינטו נולד ב-73' לרב חיים פינטו שמכהן כיום כרב העיר אשדוד.

הרב פינטו (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
הרב פינטו(צילום: אבי רוקח)

 

יחידת להב 433 

יחידת העילית שבראשה עומד ניצב ארביב אחראית על יחידות החקירה הארציות החשובות ובכללן היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה), היחידה הארצית לחקירות בינלאומיות (יאחב"ל), היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל"כ) והיחידה הארצית לאיתור גניבות כלי רכב (אתג"ר). להב 433 הוקמה ב-2008 מתוך מטרה להילחם בשחיתות ובפשע המאורגן. עם החלטת ניצב ארביב לצאת לחופשה הוחלט כי על היחידה יפקד בינתיים ראש אגף החקירות והמודיעין, ניצב מני יצחקי.

 

מייקל גרים 

גרים, סוכן FBI לשעבר, הוא חבר בית הנבחרים של ארצות הברית. על רקע הבדיקה שמתבצעת במחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים, מנהלת במקביל הבולשת הפדרלית בארה"ב חקירה נגד גרים בגין סחיטת הרב פינטו. החקירה בארה"ב מנסה גם לבדוק אם גרים קיבל תרומות לא חוקיות לקמפיין שלו ב-2010, בין היתר מחסידיו של פינטו. הרב נדרש להעיד נגדו והוגדר "עד מוגן". גרים ביקר בעבר בישראל ופגש את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת ראש העיר ירושלים ניר ברקת.

גרים ()
גרים

 

אפרים ברכה 

אשתו של מפקד היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) קיבלה בעת ששימש כראש חטיבת חקירות בלהב 433 מזוודה עם כסף בשווי מאות אלפי שקלים מידיה של הרבנית דבורה רבקה, רעייתו של הרב פינטו. תת-ניצב ברכה עדכן את הממונים עליו כי מדובר במזוודת שוחד, לכאורה בתמורה למסירת מידע פנימי בנוגע לחקירה נגד עמותת "חזון ישעיה", שהרב פינטו קשור אליה. הרב, מצדו, טען שמדובר בתמיכה בברכה, שהיה אחד מחסידיו ונזקק לעזרה. התלונה יוצאת הדופן של ברכה הולידה את החקירה נגד פינטו ואשתו בחשד לשוחד.

תת ניצב אפרים ברכה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
תת ניצב אפרים ברכה(צילום: מוטי קמחי)

שר בכיר לשעבר 

ביממה האחרונה נחת בישראל נציג של ה-FBI ובאמתחתו הקלטות, מסמכים, העתקי אי-מיילים וחומרים נוספים המאששים לכאורה את טענותיו של הרב פינטו בדבר הקשר שלו עם שוטרים בכירים. אבל ב-FBI רותחים על המשטרה הישראלית, כך נראה, בטענה שיש קצינים שניסו לטרפד את החקירה נגד חבר הקונגרס גרים, בעצם השחרתו של פינטו. כאן נכנס לפרשה גם שמו של שר בכיר לשעבר, אשר על פי עדותו של פינטו היה מאלה ששוחחו עמו והציעו לו "לרדת" מהעדות נגד גרים. לא ברור עד כמה יתמקדו חוקרי מח"ש בטענה זו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים