שתף קטע נבחר

צילום: נועם (דבול) דביר, אלי מנדלבאום, גיל יוחנן

המשפחה מאשימה: חברת הגז התרשלה

קרובי שלושת ההרוגים באסון פיצוץ הגז בירושלים התכנסו בבית האם בשכונת גילה והם מאשימים את חברת הגז, "ששולחת אנשים שאינם בעלי מקצוע". הם אמרו כי לאחר הלוויות יבחנו את כל האופציות. בכיר ברשות הכבאות וההצלה: "היו צריכים להזעיק אותנו"

אברהם טופאן (56), אשתו גלית (42) ובנם הפעוט יוסף חיים בן השנתיים נהרגו בפיצוץ הגז שהתרחש בביתם בשכונת גילה בירושלים. לפי המשטרה, אברהם היה זה שהזמין את טכנאי הגז. לאחר מותם נותרו שאלות רבות ובעיקר חשדות ותהיות על הטיפול של טכנאי הגז ושל חברת סופרגז שנגמרו באסון הכבד.

 

בני משפחתם של ההרוגים מפנים אצבע מאשימה לחברת סופרגז. יעקב, אחיו של אברהם, אומר כי "זה קרה בגלל רשלנות של חברת הגז ששולחת אנשים שהם לא בעלי מקצוע". האחים, יעקב ואיציק, ציינו כי אחרי ההלוויות יבדקו בני המשפחה את כל האופציות שעומדות לרשותם. בני המשפחה התכנסו בבית האם, המרוחק כ-100 מטרים מהבניין שבו אירע האסון.

 

שלושת ההרוגים בפיצוץ (צילום רפרודוקציה: גיל יוחנן) (צילום רפרודוקציה: גיל יוחנן)
שלושת ההרוגים בפיצוץ(צילום רפרודוקציה: גיל יוחנן)

אברהם ויוסף טופאן (צילום רפרודוקציה: גיל יוחנן) (צילום רפרודוקציה: גיל יוחנן)
אברהם ויוסף טופאן(צילום רפרודוקציה: גיל יוחנן)

יוסף טופאן (צילום רפרודוקציה: גיל יוחנן) (צילום רפרודוקציה: גיל יוחנן)
יוסף טופאן(צילום רפרודוקציה: גיל יוחנן)

הוארך מעצרו של טכנאי הגז  (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הוארך מעצרו של טכנאי הגז (צילום: אוהד צויגנברג)
 

שלושת בני משפחת טופאן נהרגו בעקבות דליפת גז מצובר בבניין שבו התגוררו בשכונת גילה בבירה. צוותים של מד"א טיפלו ב-14 בני אדם נוספים שנפצעו, בהם אישה שנפגעה באורח קשה וזוג קשישים שנפצעו באורח בינוני.

 

"אברהם עבד שנים במכללת הדסה בירושלים בענף המלונאות", סיפר איציק טופאן. "הוא התחתן בגיל מבוגר וציפה לילד הזה שיבוא, וזה היה אושר גדול עבורו. גלית הייתה אישה מקסימה, אימא טובה מאוד, רוקחת במקצועה, אישה שנתנה את כל כולה לחינוך הבן. הם ניהלו משפחה מסורתית דתית".

 

איציק סיפר עוד כי בשבת האחרונה אחיו המנוח התעקש שאמם ושתי האחיות הנוספות יחגגו עם כולם את ט"ו בשבט. "הם צחקו, נהנו, הילד היה מאושר שכל המשפחה הייתה ביחד בשבת הזאת. אנחנו לא מעכלים את האסון הנורא שקרה לנו. אנחנו מקווים שאמי תשרוד את האסון הכבד הזה. איבדתי אח מקסים".

 

איציק אמר עוד כי סמוך לשעה 1:00 בלילה קיבל את ההודעה על הפיצוץ בבית אחיו. "אחי הצעיר שמע את הפיצוץ והבין שקרה משהו לא טוב. הרגליים הניעו אותו לכיוון הבית. אנחנו כרגע לא רוצים לדבר על הכעסים, אנחנו לפני לוויה. נשב יחד עם כל הגורמים ומה שצריך לעשות נעשה. נגבש החלטה ונפעל לפיה".

 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

האח יעקב אמר: "זה קרה בגלל רשלנות של חברת הגז ששולחת אנשים שהם לא בעלי מקצוע. אברהם היה מאושר בצורה בלתי רגילה, הילד היה כל החיים שלו. הוא גיבש את האחים והבית שלו היה תמיד פתוח. איציק נכנס לבית החולים ועבר טראומה רצינית ממה שהוא ראה. הכאב שלנו מאוד גדול".

 

לוחמי האש נכנסו לדירה ברחוב שבתאי הנגבי 65 זמן קצר לאחר הפיצוץ. שאריות של דובי קטן וצהוב שכנראה היה שייך ליוסף הפעוט, מעידות יותר מכול על מה שהיה הבית של משפחת טופאן וברגע אחד הפך לעיי חורבות. הסרטון ממצלמת הקסדה של הכבאי תיעד את ההרס ואת האובדן. ברזלים נעקרו מהקירות וחלונות התנפצו. הכבאים צעדו בין ההריסות וניסו לעכל את הטרגדיה. פיסות של חיים התערבבו באבנים.

 

אודי גל, כבאי ודובר שירותי הכבאות, סיפר: "עלינו למעלה בצעדים אטיים כי הכול היה קשה ומסוכן. הרצפה הייתה מכוסה באבנים, שברי זכוכיות ופריטים. הפריט שהכי תפס את עיניי הוא דובי של ילד, לי אישית מאוד היה קשה לראות אותו זרוק כשבאותם רגעים קיבלתי הודעה שהילד לא שרד. רוב התמונות נפלו, הייתה מראה אחת מרוסקת על הקיר – מעין מחזה אפוקליפטי".

 

מעצרו של הטכנאי הוארך

בצהריים האריך בית משפט השלום בירושלים בשלושה ימים את מעצרו של טכנאי חברת הגז סופרגז, החשוד כי גרם ברשלנות למותם של שלושת בני משפחת טופאן. בדיון התברר כי אבי המשפחה הוא זה שהזמין את טכנאי הגז.

  

נציג המשטרה אמר בדיון כי "החשד הוא שתפקודו של הטכנאי במקום, היה בו כדי רשלנות. חומר החקירה מעלה שאלות ותהיות רבות באשר לתפקודו. אנחנו עדיין לא יודעים באיזו דירה אירע הפיצוץ, ולא יכולים לשלול שזה קרה בדירה שכנה. ההרוג הזמין את הטכנאי".

  

נציג המשטרה סירב לפרט בדיון במה בדיוק כשל לכאורה הטכנאי. פרקליטו של הטכנאי, עו"ד יהודה שושן, טען בדיון כי הפיצוץ לא אירע בדירה שאליה הוזמן מרשו ושהוא נהג לפי כל הנהלים. לדבריו, "מה מצופה מאדם שנתן טיפול הולם ודיווח לפי הנהלים?! הוא בדק את הדירה ממול, ירד למטה, בדק את הצנרת ואת כל השעונים. לבסוף סגר את ברז דירת המנוח למען הסר ספק. יש נהלים שלא מטפלים בתשתיות בלילה. היו תלונות בעבר על כניסה אחרת לבניין".

 

מסופרגז נמסר כי במוקד החירום של החברה התקבלה קריאה ב-22:12, שאליה הוזעק טכנאי כונן. הוא הגיע לדירה ב-22:30, בדק וסגר את הברז, אך לא מצא את מקור הדליפה - כך לפי החברה. מעט לפני השעה 01:00 לפנות בוקר התקבלה קריאה נוספת מדירה אחרת בבניין, ישירות למנהל סניף ירושלים של החברה. מוקד הלילה בדק עם הכונן, שהשיב שהיה בדירה בבניין, לא מצא את מקור הדליפה וסגר את מקור הגז. בסופרגז אומרים כי "מעט לאחר מכן, למרבה הצער, אירע הפיצוץ". עוד מסרו כי "הטכנאי שהיה כונן בלילה ונשלח לדירה בעקבות הקריאה הוא טכנאי ותיק ומוערך המועסק בחברה מאז שנת 2000".

   

הזעיקו את הכבאים

טפסר בכיר אייל כספי, ראש אג"מ ברשות הארצית לכבאות והצלה, אמר בשיחה עם ynet כי לפני האסון הלילה לא נעשתה פנייה לשירותי הכבאות והדגיש כי במקרה של דליפת גז יש להזעיק את שירותי הכבאות. "אף אחד לא עדכן את רשות הכבאות על האירוע, לא התושבים ולא חברת הגז. לא מופיע במערך הכבאות שום אירוע בנושא דליפת גז באזור", אמר כספי.

  

כשנשאל אם בתקופה האחרונה התקבלו בכיבוי אש פניות לגבי תשתית הגז של הבניין שבו אירע האסון, אמר כספי: "מהתחקור הראשוני שעשינו במקום לא הכרנו שום אירוע שתחנת הכבאות בירושלים, שהבניין הוא בתחום אחריותה, הייתה מעורבת בו בתקופה האחרונה לגבי הבניין הספציפי".

  

על הסיבה לפיצוץ, אמר ראש אג"מ ברשות הארצית לכבאות והצלה: "התקלה הייתה, לפי הבנתנו, בדירה של אחד הצרכנים שהיו אמורים להשתמש בגז. הדליפה הייתה בתוך חלל הדירה ולא דליפה חיצונית. הגז מגיע לבניין ממתקן מרכזי והוא שולח לכל דירה ודירה את ענפיו שמזינים כל דירה ודירה. הדליפה לא הייתה בשטח הציבורי, אלא בתוך הדירה ולכן הנזק הכבד היה בפנים הדירה".

  

כספי הוסיף והסביר כי הפיצוץ הלילה גרם להרס מוחלט בדירה אחת ולנזקים קשים בדירות סמוכות. "העמודים, שאמורים להיות הבסיס, פשוט נגזרו מהמקום וחלק מרכזי מתכולת הדירה עף החוצה", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: גיל יוחנן
אברהם טופאן ובנו שנספו בפיצוץ
צילום רפרודוקציה: גיל יוחנן
מומלצים