שתף קטע נבחר

האקדח המעשן: ראיות לפשעי מלחמה בסוריה

תמונות קשות לצפייה: דו"ח חדש שמתפרסם ב"גרדיאן" וב-CNN חושף ראיות חותכות להרג ועינויים שיטתיים שביצע משטרו של בשאר אסד. חלק מההרוגים - עצירים שנרצחו כשהיו בחזקת הממשלה בדמשק

מאז מרס 2011 שקועה סוריה במלחמה עקובה מדם שסופה לא נראה באופק והדיווחים על הרוגים במדינה הערבית הם עניין שבשגרה, רק שחלק מההרוגים לא מתו בקרבות אלא כתוצאה מפשעי מלחמה: דו"ח חדש שהתפרסם אמש (יום ב') בעיתון "גרדיאן" הבריטי ובתוכנית "אמנפור" של רשת CNN האמריקנית חושף "ראיות חותכות" להרג ועינויים שיטתיים שביצע משטרו של בשאר אסד בסוריה. 

 

עוד חדשות בעולם :

רצח משולש באיטליה: המאפיה חיסלה פעוט

בת 18 מכרה את העובר שלה בפייסבוק

ארה"ב לאו"ם: בטלו הזמנת איראן לז'נבה

אונס ועוני: 140 מיליון ילדות יינשאו תוך עשור


הדו"ח, שחובר על ידי קבוצה של משפטנים ומומחים לזיהוי פלילי, מתבסס על אלפי תמונות של גופות של עצירים לכאורה שנרצחו בעת שהיו בחזקת ממשלת סוריה. מחברי הדו"ח טוענים כי העדויות הרבות שנאספו יכולות לשמש בקלות חומר נגד משטרו של אסד בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. "הרג בקנה מידה תעשייתי", נכתב בדו"ח.

 

כמו בית מטבחיים: "כל תובע היה רוצה ראיות כאלה"

על פי ה"גרדיאן" ו-CNN, מחברי הדו"ח הסתמכו על עדויות שקיבלו מסורי שערק מהממשלה בדמשק וכונה "קיסר". עריק זה סיפק עשרות אלפי תמונות שבהן תיעוד קשה של התעללות ועינויים שביצע משטרו של אסד. בדו"ח נכתב כי "קיסר" עבד כצלם במשטרה הצבאית, וברגע שפרצה מלחמת האזרחים בארצו התמקדה עבודתו בתיעוד הרג העצורים. לטענת "קיסר", הוא צילם לכל היותר 50 גופות ביום, ופעם אחת נקט צעד חריג וצילם ערימה של גופות כדי להראות שזה נראה כמו "בית מטבחיים". מחברי הדו"ח קבעו כי העובדה שכל הגופות תועדו רומזת על כך שההרג היה שיטתי, מוזמן ומנוהל מלמעלה.

 

"זהו אקדח מעשן", אמר דיוויד קריין, אחר ממחברי הדו"ח. "כל תובע היה רוצה סוג כזה של ראיות - התמונות והתהליך. זו עדות ישירה למכונת ההרג של המשטר".

 

רשת CNN מסרה כי אינה יכולה לאמת את האותנטיות של התמונות, המסמכים והעדויות שהתפרסמו בדו"ח ושהיא מתבססת בדיווח שלה על ממצאי החוקרים, בהם מומחים משפטיים, פתולוג פלילי, אנתרופולוג ומומחה להדמיה דיגיטלית.

 

על-פי מחברי הדו"ח, הגופות שתועדו סבלו מרעב, הכאות ברוטליות, חנק וצורות נוספות של עינויים והרג. חוקרים שבחנו לעומק קבוצה של 150 תמונות של אנשים מתים מצאו כי 62 אחוזים מהגופות סבלו מרזון ושרובן היו של גברים בגילים 40-20.

 

"כמו התמונות של ניצולי השואה"

קריין היה האיש שייסד את בית הדין לפשעי מלחמה בסיירה ליאון והיה זה שהגיש את כתב האישום נגד נשיא ליבריה לשעבר צ'רלס טיילור בגין פשעים נגד האנושות. טיילור, איש צבא שהפך לנשיא, היה ראש המדינה לשעבר הראשון שהורשע בבית דין לפשעי מלחמה מאז מלחמת העולם השנייה, והשופטים ציינו כי כשהכריעו את דינו וגזרו את עונשו לא עמד לנגד עיניהם שום תקדים. דזמונד דה סילבה, לשעבר התובע הראשי בסיירה ליאון, השווה בין התמונות הקשות לאלה של ניצולי השואה.

 

עד כמה הייתה משומנת מכונת ההרג הסורית? מחברי הדו"ח טוענים כי המשטר בדמשק דאג לקטלג את הגופות ולעקוב אחר הביצועים של כל סוכנות ביטחון שהייתה אחראית למקרה מוות. לאחר מכן פברק המשטר רישומים לפיהם אדם זה או אחר מתו בבית חולים ולא תחת חזקתו.

 

 

בראיון לרשת CNN אמר דה סילבה כי הגופות הכחושות היו תוצאה של הרעבה כשיטת עינויים ו"מזכירות את התמונות של אלה שנמצאו עדיין חיים במחנות ההשמדה הנאציים לאחר מלחמת העולם השנייה".

 

"עדות זו יכולה לחזק אישום של פשעים נגד האנושות - ללא כל צל של ספק", אמר דה סילבה לכריסטיאן אמנפור מ-CNN.

"מובן שלא אנחנו צריכים לקבל את ההחלטה. כל מה שאנחנו יכולים לעשות זה להעריך את הראיות ולומר שהן יכולות להתקבל בפני בית דין כאמיתיות". אדם נוסף שהיה מעורב בחיבור הדו"ח הוא ג'פרי נייס, לשעבר התובע הראשי במשפטו של הרודן היוגוסלבי סלובודן מילושביץ שזכה לכינוי "הקצב מהבלקן".

 

פרסום הדו"ח המפליל לא בא בעיתוי טוב כל כך למשטר הסורי, ערב ועידת ז'נבה שמתוכננת להיפתח מחר בהשתתפות נציגי המשטר, נציגי האופוזיציה וגורמים בינלאומיים. בקהילה הבינלאומית לא תולים יותר מדי תקוות בוועידה הבינלאומית, בעיקר על רקע הדיווחים המתמשכים על קרבות והרוגים בסוריה ועל התחזקות הגורמים האיסלאמיסטיים במדינה.

 

במקביל, גורם אמריקני בכיר אמר שארצות הברית קיבלה "כמה מסרים" מאנשי המשטר בדמשק שבהם הם מביעים את תקוותם כי ארה"ב תביא לסיום הלחימה במדינה בדרכי שלום. "אני מקווה כי המשא ומתן בז'נבה מחר יעניק תמריץ להבנה כי הבעיה בסוריה אינה נובעת מממשלה אלא ממשפחה רודנית וברוטלית", אמר הגורם האמריקני. זהות שולחי המסרים נשארה חסויה בגלל חשש לחייהם.


פורסם לראשונה 20/01/2014 21:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים