שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  כשהכל אבוד: בין אבדן להשלמה
  דווקא כשאנחנו חווים אבדן וסבל, כשנדמה לנו שהכל סביבנו מתמוטט, דווקא אז אנחנו מצליחים להתחבר באמת למה שיש סביב, לטבע ולאמת הצרופה שלנו. שרונה פומס על הסערות שבחוץ המשליכות על הסערות שבפנים ועל שנת 2014

  חוו את הטבע בסערות, בסופות, בשלגים, בהתפרצויות הרי הגעש - צאו לטבע כדי לראות עד כמה אתם קטנים וחסרי משמעות, כך ממליצה אווה וונג בהרצאה שנערכה בגרמניה לפני כעשור מאסטרית נחשבת לפנג שואי.

   

  נוח קליגר, בכתבה ששמה "איתני הטבע חזקים מאיתנו" (ידיעות אחרונות 15.12.13), מוסיף: "... איתני הטבע חזקים בהרבה מכל תכנון של בני אנוש

  ואם מעצמות העל בעלות נסיון ואמצעים אינן מסוגלות להילחם ביעילות בטבע כיצד דורשים זאת ממדינה שבה מתרחש ארוע כזה אולי פעם במאה שנה, אם בכלל".

   

  לפני כחודש, כשהסופה השתוללה בחוץ והקור היה מקפיא, במקום להתמודד עם הפסקות חשמל חוזרות ונשנות בחרתי להתבצר בקולנוע לב ולצפות בסרט החדש "הכל אבוד" ולהתמזג עם הכל. רוברט רדפורד משחק בו "כל אדם" המתעורר בוקר אחד ומגלה שהיכטה שלו חוררה בידי מכולה ענקית שצפה במים. ללא מכשירי קשר וללא אמצעי ניווט הוא מנסה לשרוד בלב האוקינוס ההודי. בסרט המרתק לכל אורכו מרגישים את העוצמה של הטבע, המוסיקה העיקרית בסרט היא שירת הים ושריקת הרוחות ועוצמת הסערות ובין לבין תוכלו להקשיב לפעימות הלב שלכם.

   

  בסרט, רדפורד בן ה-70 פלוס נטול איפור, נטול מלל ודיאלוגים (למעט מספר מילות פתיחה), עשיר בהבעות פנים ומעביר תחושות חזקות של סבל, מאבק, סיפוק, בדידות, געגוע, שחרור, שלווה, תקווה, ייאוש, קטנות ועוצמה. הסרט מצליח ליצור הזדהות עם אינטימיות, חולשות טבע ואנושיות. מרתק לראות שדווקא רדפורד הבוגר משתתף בסרט חדשני ופורץ דרך התואם פילוסופיה מזרחית עמוקה הממליצה להיות אחד עם הטבע, וההבנה שהמוזיקה השקטה היא המרגשת מכל.

   

  ניכר שממקום בשל יש אותנטיות גדולה וחשופה - סרט שמוזיקה או מלל לא סוגרים בו את אין ספור האופציות, סרט שבו המרווחים בין התמונות ודווקא העלטה מטלטלים במיוחד ומאפשר ללב שלי להתחבר.

   

  עולם המטאפיסיקה הסינית חובר לשינויים המתרחשים בטבע - לפי התפיסה הסערות בחוץ משתקפות בסערות הפנימיות אדם וטבע אחד הם. ניתן לומר שבשנת הסוס, שנת 2014, סערות השינוי מבשרות את העומד להגיע בשנה הבאה.המים מייצגים במטאפיסקה הסינית גם הישרדות ופחדים.

   

  בשנה של ין מים (2013) מעניין לראות ריבוי סרטים העוסקים במים והישרדות. עם כל הידע ועם כל הטכנולוגיה המתקדמת אדם הופך חסר אונים מול הטבע

  רק כשהוא באמת זונח הכל ומתמסר לטבע והופך להיות אחד איתו משהו מתחיל לקרות. כמו שהסינים החכמים אמרו- כשאתה מאבד הכל - דווקא כשאתה מת - מתרחשת טרנספורמציה. 

   

  מהו הדבר שאתם חוששים מכל לאבד?

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים