שתף קטע נבחר

רוחאני לעולם בדאבוס: קבלו אותנו בחזרה

בנאום המרכזי בדאבוס ניסה נשיא איראן לכבוש שוב לבבות: "לא רוצים נשק גרעיני", הבטיח, "אל תנדו אותנו מהקהילה הבינלאומית". הוא דיבר על רצונו בשלום, אבל כשנשאל על ישראל חייך: "רק עם המדינות שבהן הכרנו רשמית"

המופע של רוחאני הגיע לשוויץ: בנאום לבבי שנועד לגייס את דעת הקהל העולמית, קרא לפני הצהריים (יום ה') נשיא איראן חסן רוחאני לקהילה הבינלאומית לשוב ולאמץ את איראן אל חיקה, ואמר כי הוא רוצה להביא לנורמליזציה ביחסים בין טהרן למדינות אירופה. הוא זכה למחיאות כפיים. רוחאני אמר בנאומו כי הסנקציות שהוטלו על איראן "רק מחריפות" את חוסר היציבות במקום ליצור שלום, והוסיף: "אני מצהיר חד-משמעית כי לנשק גרעיני אין מקום באסטרטגיית הביטחון שלנו. אין לנו תוכניות במישור הזה". ynet העביר את דבריו של רוחאני בשידור חי.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

עם זאת, רוחאני התעקש כי איראן תמשיך לפתח את תוכנית הגרעין "למטרות שלום", והתייחס בביטול לחששות שתוכנית הגרעין תוכל לשמש את איראן גם למטרות צבאיות: "ל-40 מדינות יש טכנולוגיה גרעינית דו-שימושית, ואיראן לא תסכים להיות מופלה שוב". רבים בישראל מפקפקים בכנות כוונותיה של איראן לגבי הסכם הביניים שהושג על הגרעין, ועל ההסכם הזה אמר רוחאני: "מה שהסכמנו עליו אינו עמדה זמנית אלא תחילתה של החלטה לטווח ארוך".

 

רוחאני בדאבוס. "הדומיננטיות של אף מדינה אינה קבועה" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
רוחאני בדאבוס. "הדומיננטיות של אף מדינה אינה קבועה"(צילום: AFP)
 

במהלך פרק השאלות, לאחר הנאום, נשאל רוחאני אם כשדיבר בנאום על רצונה של איראן בשלום, התכוון לשלום עם כל המדינות - כשהרמז הוא כמובן לישראל. "ידענו מחלוקות עם מדינות מסוימות... אבל אנחנו רוצים לראות עתיד טוב יותר ושלום עם כולם", אמר רוחאני וזכה למעט מחיאת כפיים. הוא נשאל שוב: "כל העולם?", והשיב בהתחמקות ברורה ובחיוך: "כן, כל המדינות... שבהן הכרנו רשמית". איראן אינה מכירה כמובן בישראל, ומכנה אותה "הישות הציונית". למרות דבריו של רוחאני, הוא זכה שוב למחיאות כפיים.

 

אל תנדו אותנו

"אני כאן כדי להעביר את מסר הידידות, השלום ושיתוף הפעולה של העם האיראני", אמר רוחאני בפתח נאומו. "השקפת עולמי היא כזו הנשענת על מתינות שקולה - המבוססת על האיסלאם. זו הסיבה לכך שנכנסתי לפוליטיקה האיראנית. זה היה סוד ההצלחה של איראן לאורך ההיסטוריה".

 

"שש השנים האחרונות לימדו אותנו ששום מדינה אינה יכולה לשגשג לבדה", אמר הנשיא האיראני, "אף מדינה אינה יכולה להתייחס לדומיננטיות שלה כקבועה, וכולנו מקושרים באמצעות הגלובליזציה. אם לא נבחר רבי-חובלים חכמים, הסופה תפגע בכולנו". רוחאני אמר כי הקוראן מלמד שרק המערכות הללו יסייעו לבני האדם לשרוד.

 

נשיא איראן. "בשביל להשיג ביטחון כולם צריכים להרגיש בטוחים" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נשיא איראן. "בשביל להשיג ביטחון כולם צריכים להרגיש בטוחים"(צילום: רויטרס)

 

"המפתח לשלום במזרח התיכון הוא צמיחה כלכלית", אמר רוחאני, והזהיר את הנוכחים כי "כלכלה ללא מוסר" תגרום נזק גדול לאנושות בטווח הארוך. רוחאני אמר כי הוא מתכוון לחדש את קשרי המסחר עם כל שכנותיה של איראן ולהביא לנורמליזציה ביחסים עם אירופה.

 

נשיא איראן אמר כי המפתח בדרך לניצחון על הטרור הוא פיתוח כלכלי: "ביטחון במזרח התיכון לא ניתן להשיג על-ידי התעלמות מאנשיו - אנחנו חייבים ליצור תקווה בקרב הצעירים במזרח התיכון. אם אנחנו רוצים שכולם יתרמו לביטחון, כולם צריכים להרגיש בטוחים. אם שחקנים מסוימים מנודים מהקהילה הבינלאומית מסיבה כלשהי, כולם יסבלו. חשוב שכל המדינות יהיו מעורבות".

 

ישראל חששה מ"המופע של רוחאני"

במשלחת הישראלית לדאבוס הביעו חשש מהאפשרות שרוחאני יהפוך ל"כוכב" הכינוס בשוויץ. באופן נדיר יצאו לכינוס הן ראש הממשלה בנימין נתניהו והן נשיא המדינה שמעון פרס. אליהם מתלוות שרת המשפטים ציפי לבני, הממונה על המשא ומתן עם הפלסטינים, ונגידת בנק ישראל קרנית פלוג.

 

בחירתו של רוחאני לנשיא איראן בשנה שעברה הפיחה תקווה במערב שהוא יסטה ממדיניות הגרעין המתריסה שנקטה טהרן בשנים האחרונות, אף שהסמכות לכך נמצאת רק בידי המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אף קיים עם רוחאני שיחת

טלפון ראשונה בין נשיא אמריקני לנשיא איראני זה יותר מ-30 שנה.

 

אלא שראש הממשלה נתניהו מזהיר כל העת כי רוחאני הוא "זאב בעור של כבש", וכי הוא מהווה עלה תאנה לאיראן הממשיכה לשעוט לעבר הפצצה. ממשלת ישראל בראשותו הביעה שאט נפש גם מהסכם הגרעין שנחתם בין איראן למעצמות, ושאמור להשעות את פיתוח תוכנית הגרעין האיראנית לחצי שנה - בתמורה להקלה בסנקציות. בישראל מזהירים כי ההסכם נותן לאיראן מרחב נשימה דווקא כשהסנקציות היו קרובות להכריע אותה, בעוד בתמורה טהרן אינה זונחת את תוכנית הגרעין אלא רק משעה אותו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
רוחאני הבוקר בשוויץ. רוצה נורמליזציה עם אירופה
צילום: רויטרס
מומלצים