שתף קטע נבחר

צה"ל שוקל: ג'ובניקים ישרתו פחות

ועדה בראשות תא"ל בוחנת קיצור שירות לחיילים בתפקידים "לא משמעותיים", והעלאת שכר לוחמים. "הסיפור המלא היום ב"ידיעות אחרונות"

צה"ל מנסה לטפל באחת הרעות החולות המוכרות כמעט לכל אזרח ישראלי: האבטלה הסמויה של אלפי חיילים בבסיסים עורפיים, ברובם במרכז הארץ. ל"ידיעות אחרונות" נודע כי צה"ל בוחן לראשונה שינוי דרמטי במדול שירותי החובה, ולפיו תקופת השירות של חיילים בתפקידי מנהלה עורפיים שאינם משמעותיים תקוצר בכמה חודשים עד שנה – כך שישרתו שנתיים בלבד במקום שלוש. ועדה מיוחדת בראשות קצין בדרגת תת אלוף הוקמה בנושא והיא צפויה להציג בקרוב את מסקנותיה לראש אכ"א, אלוף אורנה ברביבאי.

 

מדובר באחת הסוגיות הרגישות והנפיצות הקיימות בצה"ל ובחברה הישראלית, ולדברי מקורות צבאיים בכירים הגיעה העת לטפל בה בכובד ראש נוכח קריסתו של מודל "צבא העם" בשנים האחרונות - במטרה לחסוך תקציבים. במסגרת ההגדרה "צבא העם" מגייס צה"ל עשרות אלפי חיילים, אף שברור לו כי לחלק ניכר מהם אין תפקיד משמעותי.

 

בשל היעדר מוטיבציה מספקת לשירות של בני הנוער, כפי שמשתקפת גם בגיוסים האחרונים, נוצר פרדוקס ולפיו לצבא יש עודף חיילים – אך אין לו מספיק כאלה המוכנים להיות לוחמים והוא לא מצליח למלא את השורות בכלל המערכים. בצה"ל מתמקדים באלפי חיילים המשרתים רובם ב"משולש הברזל": בסיסי הקריה, תל השומר וצריפין המוצבים בתפקידים פקידותיים או כאלה שהומצאו על ידי מפקדים כדי למצוא להם תעסוקה.

 

קצין בכיר באכ"א אמר כי ניתן להעביר סכין מטאפורית ולחתוך ב-30 אחוז מכלל חיילי המנהלה באותם בסיסים, ואף אחד לא ירגיש בהיעדרם. "צריך להודות שיש אבטלה סמויה בצבא", אומר הקצין הבכיר. "יש אלפי חיילים שמגיעים לשעתיים-שלוש ורק שלושה-ארבעה ימים בשבוע, מדובר בחיילים שלא יילכו להיות חימושניקים בגדוד שריון ברמת הגולן, ואם שולחים אותם לשם אז הם 'דופקים עריקות' פעמיים-שלוש ומשתחררים מהצבא. אותם חיילים שגם ככה הצבא לא צריך עולים כסף מיותר במשכורת".

 

האלופה ברביבאי הבהירה כי לא ניתן לאשר את המהלך ללא תגמול מיוחד ללוחמים, שיהי גבוה משמעותית ממשכורתם הנוכחית העומדת כיום על 800 שקלים בחודש. התוכנית שעליה מדברים היא תגמול בשנה השלישית של משכורת הדומה לשכר המינימום.

 

הסיפור המלא - היום ב"ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים