שתף קטע נבחר

חוקרים ישראלים קבעו מתי נולד אדם

אדם לא בן התשע"ד: גנטיקאי בן 33, שקבע כי מוצא יהודי אירופה הוא מהכוזרים, מטיל פצצה חדשה - ביחד עם מדען ישראלי אחר הוא חישב מתי נולד אדם הגנטי הראשון, והוכיח כי חי לצד חווה

ל"אדם", קרוב המשפחה הקדום ביותר שלנו, יש סוף-סוף תאריך לידה, והוא לא לפני 5,774 שנים. על פי ההלכה היהודית אנחנו מציינים השנה התשע"ד שנים לבריאת העולם, אבל לפחות לפי שני חוקרים ישראלים אדם הראשון הלך על פני כדור הארץ לפני 209 אלף שנים - 9,000 שנה מוקדם מכפי שהמדענים סברו עד כה.

 

המחקר בוצע על ידי הגנטיקאי הצעיר ד"ר ערן אלחייק מאוניברסיטת שפילד ועל יד פרופ' דן גראור מאוניברסיטת יוסטון, שמלמד גם באוניברסיטת תל אביב. ממצאיהם סותרים מחקר קודם, שעל פיו כרומוזום Y (המצוי רק אצל גברים, בעוד שלנשים יש שני כרומוזומי X) קדם לאנושות, והם טוענים כי כעת "אדם הגנטי" הראשון מוצב במקומו הנכון בהיסטוריה האבולוציונית.

 

הממצאים של שני המדענים הישראלים, הפועלים בחו"ל, מוכיחים כי אדם חי באותה תקופת זמן של החצי השני שלו, "חווה", האם הקדמונית הגנטית של האנושות. ד"ר אלחייק ופרופ' גראור דיווחו כי השתמשו במודלים ביולוגיים קונבנציונליים במחקר שערכו, ופורסם ב" European Journal of Human Genetics".

 

צוות החוקרים תארך את אדם הראשון בעזרת הנתונים הגנטיים הקיימים. כדי לחשב מתי נוצר כרומוזום Y הם הכפילו את הגיל הממוצע שבו גברים מולידים את ילדם הראשון במספר המוטציות שהם מצאו. אחר כך הם חילקו את המספר בקצב הופעת המוטציות של כרומוזום Y - או כמה שנים לוקח בממוצע למוטציה להופיע.

 

קבוצות של אדם, קבוצות של חווה

המקור והאבולוציה של אדם וחווה, ואפילו איפה חיו ומתי הם עדיין מקור לחילוקי דעות בין חוקרים בעולם. במחקר קודם באוניברסיטת אריזונה נטען כי כרומוזום Y של אדם הופיע זמן רב לפני ה-DNA המיטוכנודריאלי של חווה. לפי אותו מחקר, כרומוזום Y היה קיים בעולם כבר לפני 338 אלף שנה, זמן רב לפני היווצרות המין האנושי.

 

"ברור שאפשר לעשות מניפולציות על כל אחד מהמשתנים כדי שהממצא יהיה גבוה או נמוך יותר", אמר ד"ר אלחייק בן ה-33 לעיתון הבריטי "דיילי מייל". "במחקר שלנו הראינו שזה מה שנעשה במחקר הקודם. אנחנו יכולים לומר בביטחון מסוים שאדם הופיע באפריקה לפני מעט יותר מ-200 אלף שנה. ברור שאותו אדם לא חי בתקופה שבה חיו 'הומיניניס' - שהיו כאן לפני 500 אלף שנה. ברור גם שלא היה אדם אחד וחווה אחת, אלא קבוצות של אדם ושל חווה, שחיו זה לצד זה ונדדו מסביב לעולם".

 

"הראינו שלמחקר של אריזונה אין ביסוס מדעי", המשיך ד"ר אלחייק. "למעשה, התזה שלהם יוצרת מעין "פרדוקס זמן-חלל" כי האינדיבידואל הקדום ביותר שמשתייך להומו ספיינס עדיין לא נולד".

 

כמו בבחזרה לעתיד

הגנטיקאי הישראלי הסביר זאת, תוך שהוא משתמש באנלוגיה קולנועית: "אם אנחנו לוקחים את התוצאות המספריות ממחקרים קודמים באופן רציני, אנחנו יכולים להסיק שהעבר השתנה על ידי אמו של אדם, שהחליטה לא להרות אותו בעתיד - ובכך הביאה לסיום רטרואקטיבי למין שלנו. תחשבו על הסרט 'בחזרה לעתיד', שם מרטי חשש שהוריו לא ייפגשו וכתוצאה מכך הוא לא ייוולד. פה זה אותו רעיון".

 

מחקר קודם אחר, שנעשה באוניברסיטת סטנפורד, כבר קבע כי אדם וחווה חיו בערך באותו זמן בהיסטוריה, אך תארך אותם לתקופה אחרת, מאוחרת יותר. לפי אותו מחקר, אדם הראשון חי לפני 120,000 עד 156,000 שנה, ואילו חווה לפני 99,000 עד 148,000 שנה.

 

"השאלה עד כמה נרחבת הייתה תופעת ההזדווגות של אבותינו, טיפוסי האדם הקדמון, עם קרוביהם הדומים להם ביותר היא אחת השאלות המרכזיות בחקר האנתרופולוגיה שטרם הצלחנו לענות עליהן", סיכם ד"ר אלחייק.

 

זה אינו המחקר מעורר המחלוקת הראשון שבו מעורב ד"ר אלחייק. לפני יותר משנה טען המדען הישראלי הצעיר כי גילה במחקר שיהודי אירופה הם צאצאי הכוזרים, לאחר שגילה את "המרכיב הכוזרי" ב-DNA שלהם.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים