שתף קטע נבחר

לפיד: פיצוץ המו"מ יפגע דרמטית בישראלים

ברקע ההתגוששות בין נתניהו לבנט, הזהיר שר האוצר מהשלכות של פיצוץ המו"מ על הכלכלה. "חרם אירופאי יוביל לפגיעה בייצוא ולאלפי מפוטרים", אמר לפיד שמתח ביקורת על יו"ר הבית היהודי. "אמירתו של בנט שלפיה 'מדינה פלסטינית תרסק את הכלכלה', אינה עומדת בשום מבחן מקצועי שערכנו"

"אם המשא ומתן עם הפלסטינים ייתקע או יתפוצץ וניכנס למציאות של חרם אירופאי, אפילו חלקי מאוד, הכלכלה הישראלית תיסוג אחורה וכל אזרח ישראלי ייפגע ישירות בכיסו". על רקע חילופי המהלומות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר הכלכלה נפתלי בנט בכל הקשור למשא ומתן עם הפלסטינים, מזהיר הערב (יום ד') שר האוצר יאיר לפיד מההשפעות הכלכליות של כניסה למבוי סתום. "אם לא יהיה הסדר מדיני, כלכלת ישראל עומדת בפני נסיגה דרמטית שתפגע באופן ממשי בכיסו של כל ישראלי", אמר לפיד בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי בתל-אביב. ynet העביר את נאומו של לפיד בשידור חי.

 

עוד בחדשות:

המשפחה הישראלית: 2.4 ילדים, אוכלים בחוץ

מדויקים וקטלניים: "170 אלף טילים מאיימים"  

 

לפיד אמר את דבריו בעקבות דו"ח מחקר מיוחד שהוכן לדבריו לבקשתו בחודשים האחרונים באגף הכלכלן הראשי של משרד האוצר. "לא מעט דברים נאמרו כבר על הנושא הזה, רובם בסערת נפשות, כמעט כולם מתוך הפוזיציה הפוליטית של הדוברים, אבל דומה שאיש לא באמת טרח לבחון את העובדות", אמר שר האוצר. "אסור לנו לקבל את אופציית החרם בחיבוק ידיים ועלינו לצאת למתקפת הסברה משלנו, אבל בואו לא נרמה את עצמנו - העולם מקשיב לנו פחות ופחות".

 

לפיד אמר עוד כי "עלינו להכיר בכך שאם השיחות ייכשלו, והעולם יאמין שהן נכשלו בגללנו, יהיה לזה מחיר, וכדאי שנדע מהו המחיר הזה. היות ויש פה איום כלכלי, תפקידי הוא להביא את המודיעין הכלכלי. השורה התחתונה בדו"ח הכלכלן הראשי היא ברורה: ישראל היא מדינה מוטת ייצוא, ולפיכך פגיעה במיוחד ללחצים מבחוץ".

"העולם מקשיב לנו פחות ופחות". לפיד, הערב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"העולם מקשיב לנו פחות ופחות". לפיד, הערב(צילום: מוטי קמחי)

בהתייחסו לאפשרות של חרם אירופאי אמר לפיד כי "כשאתה אומר לישראלים 'חרם אירופאי' הם חושבים שהכוונה היא שהשנה הקממבר לא יגיע בזמן. זה לא המצב. אירופה היא שוק הסחר העיקרי שלנו. אם לא יהיה הסדר מדיני וניכנס לתסריט הסביר – ויש חמורים ממנו – שבו יש פגיעה של 20% בלבד ביצוא לאיחוד האירופי וייפסקו ההשקעות הזרות הישירות מהאיחוד האירופי – היצוא ייפגע בערכים של 2013 בכ-20 מיליארד שקל בשנה. הפגיעה בתוצר תהיה כ-11 מיליארד שקל בשנה ו-9,800 עובדים יפוטרו באופן מיידי".

 

לפיד הזהיר עוד בנאומו כי "ישראל היום חשופה כלכלית הרבה יותר ממה שהיא חשופה מבחינה ביטחונית. הדיון הביטחוני משכיח מאיתנו לעתים את העובדה שהיכולת הצבאית שלנו אינה מטרה, היא כלי. היא כלי שאמור לאפשר לנו להגיע להסכם שיחזק את כלכלת ישראל ויבטיח את עתידה כמדינה יהודית".

 

שר האוצר סקר בנאומו דוגמאות רבות לארגונים אירופאים שכבר מחרימים בצורה כזאת או אחרת את ישראל. בהמשך נאומו תקף לפיד את שר הכלכלה בנט ואת שר הביטחון משה (בוגי) יעלון. "אציין שאמירתו של השר בנט שלפיה 'מדינה פלסטינית תרסק את הכלכלה הישראלית', אינה עומדת בשום מבחן מקצועי שערכנו. למעשה, לפי הנתונים שלנו הגעה להסכם תביא לחיסכון של כ-20 מיליארד שקל בשנה בתקציב המדינה ובגידול פוטנציאל של כ-16 מיליארד שקל בשנה ביצוא הסחורות והשירותים".

 

"השמאל ניסה למכור חזון מופרך" 

בהתייחסו לשר יעלון אמר לפיד: "אמירתו של השר יעלון לפיה 'האלטרנטיבה לחרם אירופאי היא רקטות משכם, מג'נין ומרמאללה, על העורף האסטרטגי שלנו, על נמל התעופה בן גוריון', אינה עומדת במבחן העובדות. אם לא נגיע להסדר מדיני בגלל התנהלותה של ישראל, יהיו לנו גם חרם אירופאי, גם

משבר כלכלי חמור, גם נסיגה למשק מבודד ומסוגר עם בריחת מוחות מסיבית של צעירים משכילים ופיטורים של עשרות אלפי עובדים כולל בתעשיות החדשניות – וגם רקטות משכם, ג'נין ורמאללה על נמל התעופה בן גוריון".

 

לפיד תקף בדבריו גם את השמאל: "כולנו שבעים לא רק מנבואות הזעם הבלתי מבוססות של הימין, אלא גם מן הדיבורים על מזרח תיכון חדש, מופלא, שבו לא יישא גוי אל גוי חרב ולא ילמדו עוד מלחמה. השמאל הישראלי ניסה למכור את החזון המופרך הזה במשך שנים, ותמיד הופתע מחדש לגלות שהציבור הישראלי אינטליגנטי מדי כדי לקנות אותו. זה עצוב, אבל טרור תמיד יהיה, ואנשים שמאמינים שאללה או אלוהים מדברים דרכם תמיד יהיו. השמאל הישראלי אומר לנו שאנחנו צריכים לעשות שלום בכל מחיר, הוא טועה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים