שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אשכנזים לא יעשו שלום בכל מחיר
  היוזמה האמריקנית לפיצוי יהדות ערב לא תיכשל מסיבות פוליטיות אלא מסיבה עדתית. האשכנזים לא יפסידו את היתרון שצברו. השלום לא שווה את זה

  בהסכם המסגרת המוצע על ידי האמריקנים נכללת, לפי הפרסומים השונים, התייחסות גם לצורך לפצות את יהודי מדינות ערב שהיגרו לישראל עם קום המדינה. הוויכוח על מעמדם של יהודים מארצות ערב הוא ליבת הקונפליקט בין אשכנזים למזרחים בישראל. זה היה נכון בעבר וזה נכון כיום. מעולם לא הוצב קונפליקט זה בשפה ברורה בלב השיח הפוליטי הישראלי. מעניין שגם בנושא זה, אין החברה הישראלית מסוגלת לנהל דיון מתוך עצמה. הדיון נכפה עליה הר כגיגית מבחוץ. צריך את האמריקנים שידרבנו את הישראלים לנהל דיון פנימי שכזה. זה בא כחלק מ"תעשיית השלום". לא כנושא עצמאי.

   

  יש שני טעמים עיקריים להיעדרו של דיון במעמדם של יהודי ארצות ערב בחברה הישראלית. הטעם הראשון הוא האידיאולוגיה הרשמית של מדינת ישראל. האידיאולוגיה הציונית התעקשה ומתעקשת להיאחז בטענה שיהודים בכל מקום שהוא, ולבטח בארצות ערביות במזרח התיכון, חיו כמו מחמוד דרוויש "על מזוודותיהם". הם חיכו לרגע שיתאפשר להם להגיע לישראל. על פי המחזה "מלך מרוקאי" של גבריאל בן שמחון, יהודי מרוקו עלו לגגות וקפצו אל מותם מתוך אמונה שמלך המשיח יביא אותם לישראל על כנפיו. מובן שעמדה זו אומצה על ידי הממסד הישראלי, שנוהל על-פי קוד מחשבה של עליונותה של יהדות אירופה על יהדות המזרח.

  מבצע מרבד הקסמים, 1949. זכויות היתר נותרו אצל האשכנזים (צילום: דוד אלדן, לע"מ) (צילום: דוד אלדן, לע
  מבצע מרבד הקסמים, 1949. זכויות היתר נותרו אצל האשכנזים (צילום: דוד אלדן, לע"מ)

  "אקסטזה משיחית" כאפיון של מזרחיות התאים בהרבה מקהילה שקולה, מחושבת ובעלת הנהגה עצמית. קדימותה של יהדות אירופה הייתה להנחת היסוד הפוליטית והחברתית של הממסד הישראלי. זכות היתר האשכנזית שנוצרה בישראל בנויה על הנחות היסוד האלה. אבל, המרחק בין הנחות יסוד אלה למציאות הוא עצום. יהודים בארצות ערב לא חיכו לגאולה הציונית. הם היו דתיים, אבל הם לא היו ציוניים על פי הקוד האירופי של הציונות.

   

  עוד בערוץ הדעות של ynet:

  "גר לא תלחץ" - מצווה ולא עבירה / נמרוד אלוני

  התיכון מדכא אותי / אור סגל

   

  הטעם השני להיעדרו של דיון שכזה מתמקד בשאלה "מי מרוויח" ממשוואת הפליטות המזרח תיכונית? עד היום מי שהרוויח "בגדול" מ"משוואת הפליטות" המלאכותית שיצרה מדינת ישראל והאידיאולוגיה שלה - היו יהודים מזרח אירופאים שהפכו לאשכנזים בישראל. הפלסטינים גורשו, ברחו, עזבו, הוברחו מבתיהם בפלסטין. כך נוצרה ה"ארץ ללא עם" שחזתה הציונות. הארץ הריקה ההיא חולקה בנתחים עבים להתיישבות העובדת, ניתנה במתנה לבניהם לשמרה ולנכדיהם לספספרה כאדמות שעליהן יקומו ומוקמים מרכזים מסחריים והרחבות באווירה כפרית בקיבוצים.

   

  ה"עם ללא ארץ" שהגיע לישראל מיד עם הקמת המדינה היה בחלקו הגדול זה שבא מארצות ערביות ומזרח תיכוניות. נוסחת הגאולה ליהדות המזרח של מדינת ישראל אפשרה לבסס, להעמיק ולמסד את היתרון האשכנזי בישראל. עם יהודים מהמזרח הופיע מעמד העובדים העתידי. פועל לכל מפעל אשכנזי.

   

  בנוסף יצרו את מיתוס "התרומה האדירה" שעשה היישוב למען יהודי המזרח. כך נוצרה מציאות שבה למרות הרווח המיידי בקרקע ("בנים חוזרים" לקיבוצים ו"בנים ממשיכים" במושבים, "ועדות קבלה" לשמנת המחולקת ביישובים הקהילתיים), במשאבים, בסטטוס, ביוקרה ובייצוג תרבותי עודף של אשכנזים מאז קום המדינה - נדרשים יהודים שהגיעו ממדינות ערב להודות ולהלל, לשבח ולקלס את אלה "שהביאו אותם מהמערות". זהו מיתוס עב כרס ועור. מטענים רבים של ביקורת נכשלים בפיצוחו ובהסרתו. זכות היתר לאשכנזים בישראל מקבלת לגיטמציה, עומק ונוכחות שכמעט לא ניתן לשנותם. להיות אשכנזי בישראל שווה הרבה כסף.

   

  מחנה אוהלים בעין שמר לעולי תימן, 1950 (צילום: פריץ כהן, לע"מ) (צילום: פריץ כהן, לע
  מחנה אוהלים בעין שמר לעולי תימן, 1950(צילום: פריץ כהן, לע"מ)
   

   

  מה באמת קרה?

  הקמתה של מדינת ישראל גרמה לתנועה של מאות אלפי בני אדם במזרח התיכון. כ-750 אלף פלסטינים תושבי פלסטין נאלצו לעזוב. כ-800 אלף יהודים מארצות המזרח התיכון הערביות הגיעו למדינת ישראל ב-20 השנים הראשונות לקיומה. הייתה תחלופה של אוכלוסין. הפלסטינים הפסידו את ביתם בפלסטין. יהודים מארצות ערב הפסידו את רכושם ומעמדם בארצות ערביות. יהודים אירופאים שהיו בישראל, ואלה שהגיעו לישראל בשנים הראשונות לקיומה, הפכו את גורלם המר להצלחה מסחררת בישראל. מקבוצה רדופה, חסרת כול ונואשת הם הפכו לקבוצה שליטה, הגמונית שעל-פיה ישק דבר בחברה הישראלית. סיפור הצלחה ללא ספק. אשכנזים לא יוותרו בקלות על מעמדם הכלכלי המועדף. לא בשביל שלום ולא בשביל שינוי מעמדי במיקומם החברתי של מזרחים.

   

  תוכנית שלום אמריקנית הכוללת "שילומים" ליהודי ארצות ערב עלולה ליצור מעמד בינוני מזרחי בישראל והוא יטרוף את קלפי הפוליטיקה הישראלית ללא היכר. מתאר פניו של השמאל, הימין והמרכז יהיה שונה לחלוטין ממראהו הנוכחי. האמריקנים מעלים אפשרות של השוואת הסטטוס בין מעמד הפליטים הפלסטיני למהגרים היהודים ממדינות ערב. כישלון יוזמה זו יבוא לא רק מסיבות פוליטיות, אלא גם בגלל ההשלכות החברתיות בתוך החברה היהודית בישראל. מי שיצטרך לשלם באבדן הסטטוס יהיו האשכנזים. עד היום, אשכנזים לא הפסידו משום מדיניות פוליטית וכלכלית. סביר להניח שזה לא יקרה עכשיו. השלום לא שווה זאת. כאן תעלה התוכנית האמריקנית על שרטון המבנה המעמדי הישראלי שבלבו שרויה זכות היתר האשכנזית. היוזמה האמריקנית תתרסק לחופיה של הפריבילגיה האשכנזית.

   

  פרופ' מאיר עמור, סוציולוג מאוניברסיטת קונקורדיה, מונטריאול קנדה

   

  גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים