שתף קטע נבחר

מאבק מבקשי המקלט: משמרות מחאה בת"א

החל מהערב מציבים מבקשי המקלט משמרות בגינת לוינסקי בדרום העיר. "מתיש אותנו שדבר לא זז, אבל נמשיך להילחם. נישאר כאן כמה שנצטרך"

לא מוותרים: פעילים מרכזיים של מבקשי המקלט הודיעו הערב (א') על פתיחת משמרת מחאה בגינת לוינסקי בתל אביב "עד להודעה חדשה". הם מוחים על מדיניות הממשלה כלפיהם, שלא השתנתה למרות צעדי המחאה האחרונים שבהם נקטו בשבועות האחרונים. "נישאר כאן כמה שנצטרך, בלילה וביום. אנחנו לא מתכוונים לוותר, אין לנו ברירה אחרת כי אנחנו נלחמים על החיים שלנו", הסביר פילמון בן ה-26, אחד הפעילים הבולטים במחאה.

 

עוד בחדשות ynet:

 

הפגנה של מבקשי המקלט. רוצים שינוי (צילום: גלעד מורג) (צילום: גלעד מורג)
הפגנה של מבקשי המקלט. רוצים שינוי(צילום: גלעד מורג)

הזדהות עם הכלואים ב'חולות' (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
הזדהות עם הכלואים ב'חולות'(צילום: בראל אפרים)
 

במהלך היום התכנסו אלפי מבקשי מקלט בגינת לוינסקי לאסיפה שבה העלו אלטרנטיבות להמשך צעדי המחאה. אחת ההצעות שעלתה הייתה צעדה לירושלים והפגנה מול הכנסת, אולם לטענת מבקשי המקלט "דרישותיה הבלתי סבירות של עיריית ירושלים מנעו זאת".

 

מבקשי המקלט ממשיכים לדרוש כי הממשלה תבטל את החוק החדש למניעת הסתננות, תבחן את בקשות המקלט שלהם בהתאם לסטנדרטים הבינלאומיים, תחדל לעצור ולכלוא את חברי הקהילות ותעניק להם זכויות בתחומי הרווחה והבריאות. "ממשלת ישראל לא עושה דבר, רק מחריפה את הבעיות שלנו ושל התושבים הישראלים. המאבק הזה מתיש עבורנו. חלק מהאנשים עייפים, מיואשים וחסרי אונים כשהם רואים ששם דבר לא משתנה, אבל יש לנו עדיין כוח להילחם", אומר פילמון.

 

הפעילים הצהירו כי המחאה תמשיך להיות לא אלימה וישולבו בה גם נשים וילדים. "בעוד אנשי הקהילה ממשיכים להיעצר ולהיכלא במתקן חולות שבנגב לזמן בלתי מוגבל, אנו נישאר בגינת לוינסקי עד להודעה חדשה על מנת להביע זעזוע עמוק מאטימות הלב שמראה הממשלה, והתנערותה מהמחויבויות הבינלאומיות של מדינת ישראל", אמרו המוחים.

 

על פי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, בתחומי ישראל שוהים כ-53 אלף מבקש מקלט מאפריקה שהסתננו מאז 2006 דרך הגבול הדרומי. רובם המוחלט, כ-49 אלף, מורכב מאזרחי סודן ואריתריאה, שאותם ישראל נמנעת מלגרש בהתאם למחויבויות הבינלאומיות. מאז שנפתח מתקן חולות הועברו אליו ממתקן סהרונים 500 בני אדם למשמרות ללא הגבלת זמן. יותר מ-1,800 מבקשי מקלט נוספים, ששהו במרכזי הערים, קיבלו זימונים להתייצבות במתקן בחודש האחרון.

 

על פי הצהרות הממשלה יזומנו בחודשים הקרובים עוד אלפים למתקן, שיכול להכיל כעת כ-3,300 בני אדם. רשות האוכלוסין וההגירה עצרה עוד למעלה מ-150 בני אדם, שאותרו כשאשרותיהם לא בתוקף. הם יועברו לכליאה בת 90 יום במתקן סהרונים, ולאחריה הם יועברו למשמורת ללא הגבלת זמן במתקן חולות. בארגוני זכויות אדם טענו כי המעצרים התבצעו בעת שרשות האוכלוסין וההגירה צמצמה את שעות קבלת הקהל בלשכותיה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ההפגנה הקודמת
צילום: גיל יוחנן
מומלצים