שתף קטע נבחר

הבית הלבן: "ההתקפה על קרי לא מקובלת"

סוזן רייס, היועצת של אובמה לביטחון לאומי, גינתה את "ההתקפות האישיות" של השרים בישראל. מחלקת המדינה: "קרי מתוסכל, אל תסלפו עמדותיו"

הממשל האמריקני ממשיך לגנות הלילה (יום ג') את ההתקפות האישיות שהשמיעו שרים ופוליטיקאים בישראל נגד מזכיר המדינה ג'ון קרי. לאחר תגובת מחלקת המדינה אמש, הלילה נשמעו קולות גינוי גם מהבית הלבן.

 

עוד בחדשות:

ניצב ארביב ליועץ: לא שמעתי ממך 3 שבועות

אייל גולן נגד המסייעים לנאנסות: שפכו דמי

 

סוזן רייס, יועצת הנשיא ברק אובמה לביטחון לאומי, מסרה כי "ההתקפות האישיות בישראל המכוונות לעבר קרי נטולות יסוד ולא קבילות. הרקורד של קרי בתמיכה בביטחון ישראל ובשגשוגה מוצק כמו סלע". "הנשיא והמזכיר קרי נותרו מחויבים למו"מ שיכול להבטיח את העתיד של ישראל והפלסטינים. ממשלת ארה"ב עקבית בדחיית מאמצים להחרים את ישראל ולשלול את הלגיטימיות שלה", כתבה רייס בחשבון הטוויטר שלה.

 

המערכת הפוליטית סערה אתמול בעיקר בעקבות תוכנית אבו מאזן להסדר שלום, אבל ספיחי העימות החזיתי בין שרי הממשלה למזכיר המדינה האמריקני עדיין איתנו. אמש חזרה דוברת מחלקת המדינה ג'ן סאקי על הטענות האמריקניות כי עוותו דבריו של ג'ון קרי בנוגע לאפשרות להטלת חרם על ישראל: "קרי מצפה מכל אחד, גם מהמתנגדים לתהליך, לא לסלף את הרקורד שלו. זה מתסכל אותו ואת כולנו".

 

"אין לנו כוונה להשתמש בחרם כאמצעי להפעלת לחץ על ישראל", אמרה הדוברת סאקי. "אנחנו לחלוטין מתנגדים לכל ניסיון לחרם על ישראל. לקרי בעצמו יש רקורד מוכח של שלושה עשורים של התנגדות לחרם על ישראל ויש לו רקורד של מאה אחוז תמיכה בישראל בסנאט. יש לחץ על הצדדים, אבל אזרחי ישראל צריכים לדעת שאין מתנגד חריף יותר לחרמות מאשר קרי".

 

בהמשך למכתב הנזיפה שפרסמה מחלקת המדינה אחרי תגובות ראש הממשלה והשרים, אמרה סאקי כי "קרי מצפה מכל הצדדים, וגם מהמתנגדים שלו, שלא יסלפו את עמדתו. זה מתסכל אותו ואת כולנו". לדבריה, "הריקושטים" שמגיעים מהמתנגדים לתהליך השלום מקורם בעובדה ש"זוהי תקופה קשה עם הרבה לחץ על הצדדים".

 

"לא מצפים להסכם מסגרת בקרוב"

דוברת מחלקת המדינה סירבה להגיב ליוזמת אבו מאזן, שפורסמה ב"ניו יורק טיימס". נשיא הרשות תמך בנוכחות של כוחות אמריקניים וכוחות נאט"ו בשטח המדינה הפלסטינית העתידית, שתהיה לדבריו מפורזת מכוחות צבא מקומיים. "לא אתייחס לראיונות. אני לא מתכוונת לנחש מה יהיה בהסכם המסגרת", אמרה. היא הבהירה כי "אנחנו לא מצפים שהסכם המסגרת יוצג בקרוב".

 

לאחר פגישת קרי אתמול עם השרה הממונה על המשא ומתן ציפי לבני והשליח של ראש הממשלה יצחק מולכו, ישוב לארץ השליח האמריקני מרטין אינדיק. בעוד חודש צפויה הפעימה הרביעית של שחרור אסירים פלסטינים.

 

מזכיר המדינה האמריקני אמר בסוף השבוע כי כישלון המשא ומתן לשלום בין ישראל לפלסטינים אינו אופציה, וכי כל הגורמים צריכים להבהיר שהחלופות להסכם שכזה אינן קבילות. הוא התריע כי הסטטוס קוו בין ישראל לפלסטינים לא יכול להימשך. "יש כרגע שגשוג וביטחון רגעיים בישראל, אבל זו אשליה. כל זה ישתנה אם השיחות ייכשלו.

 הסיכונים גבוהים מאוד עבור ישראל", הדגיש במהלך נאומו בוועידת הביטחון במינכן.

 

הדברים עוררו ביקורת פומבית בישראל, וראש הממשלה בנימין נתניהו הדגיש כי "הניסיונות להטיל חרם על ישראל אינם מוסריים ואינם מוצדקים. מעבר לכך, הם לא ישיגו את מטרתם". בפתח ישיבת הממשלה הוסיף נתניהו כי "האיומים גורמים לפלסטינים להתבצר בעמדתם הסרבנית ובכך להרחיק את השלום".

 

השר יובל שטייניץ הוסיף כי דברי קרי "פוגעניים, לא הוגנים ובלתי נסבלים. אי-אפשר לכפות על מדינת ישראל לנהל משא ומתן עם אקדח לרקה, כשאנחנו דנים בדברים הכי קריטיים לאינטרסים הלאומיים והביטחוניים שלנו".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 03/02/2014 21:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
קרי בוועידת מינכן
צילום: EPA
מומלצים