שתף קטע נבחר

תעודת עניות לרווחה

חלוקת כרטיס מגנטי שבאמצעותו ירכשו עניים מוצרי מזון רק תנציח את תרבות השנור והחסדים. זו מדיניות של הגבירים שעושים חסד עם העניים

בימים האחרונים התבשרנו על ידי שני השרים הנכבדים, יאיר לפיד ועמיתו מאיר כהן, כי מצאו פתרון למצוקת העניים, כולל לזקנים שביניהם: חלוקת כרטיס מגנטי שבאמצעותו ירכשו המאושרים מוצרי מזון בסך 200 שקלים מדי חודש בחודשו. פירוש הדבר ש-30 אלף אזרחים יקבלו הכרה רשמית ופומבית שהם עניים. נראה שהשרים הנכבדים קיבלו השראה מחוקי העניים שהיו נהוגים באנגליה במאה ה-19 או מאותו כתם על המצח המוטבע על מצחם של בני המעמד הנמוך בהודו.

 

אם לא די בכך, במסעם במנהרת הזמן החליטו לפיד וכהן גם לתגבר ולממן את בתי התמחוי ומחסני המזון עבור אותם עניים. ובאותה הזדמנות לדאוג לפרנסה שמנה לכמה מנהלי עמותות צדקה. הם משתמשים בכלים של המאה ה-21 ונוהגים לפי חוקים של ימי הביניים. הם שכחו ערכי מוסר וצדק, אפילו את המצווה היהודית של מתן בסתר.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

נלחמים בחוק בעזרת השם / זיו לנצ'נר

קרי עושה שלום בתחבולות / אלכס מינץ

 

אוספים שאריות בשוק הכרמל. ככה לא נלחמים בעוני (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
אוספים שאריות בשוק הכרמל. ככה לא נלחמים בעוני(צילום: ירון ברנר)

וזה לא נגמר כאן. שר הרווחה מינה גם ועדה שתציע דרכים למלחמה בעוני, שבראשה עומד מר אלי אלאלוף, שניהל עד לא מזמן את קרן רש"י, כדי שאולי יהפוך את המוסד לביטוח הלאומי לעמותה גדולה או יחזירו לימי משרד הסעד של שנת ה-50'. הוא מציע להחליף את השיטה האוניברסאלית, המבוססת על מתן הקצבאות, לפיה האזרחים משלמים דמי ביטוח בהתאם להכנסתם ומקבלים קצבה (זקנה, ילדים) אחידה. כיום, מי שמשתכר 30,000 שקלים לחודש ומשלם דמי ביטוח של 1,500 שקלים לחודש מקבל אותה קצבת זקנה כמו האזרח שהשתכר רק 5,000 שקלים ושילם דמי ביטוח של 450 שקלים לחודש. זהו העיקרון של אוניברסאליות ושל הסולידריות החברתית, המקובל בכל חברה מתוקנת. לקחי העבר לימדו אותנו שכל ניסיון להתנות מתן קצבאות זקנה ואחרות במבחן הכנסות יפגע בנזקקים ביותר.

 

המענה המתבקש להקל על מצוקת הזקנים הוא העלאה הדרגתית של קצבאות הזקנה לגובה שכר המינימום במשק, 4,200 שקלים לחודש לזוג, ובהתאמה גם את תוספת השלמת ההכנסה. כמו כן, יש לתת הטבות כמו הנחה או פטור מתשלום ארנונה והנחה ברכישת תרופות ליותר קשישים. המקור למשאבים להגדלת קצבאות הזקנה ולהרחבת שירותי החינוך, שיכון ובריאות לכלל אזרחים ולזקנים בפרט הוא בשינוי שיטת המיסוי כך שהעשירים ובעלי ההון ישלמו יותר, כולל מס על הקצבאות שהם מקבלים. צמצום הטבות המס, הפטורים, תכנוני מס (קרי התחמקות), לבעלי ההון יסייע אף הוא.

 

שרים נכבדים, זו לא מלחמה למיגור העוני אלא מערכה שיטתית, ומתוכננת היטב להנצחת העוני. להנצחת תרבות השנור והחסדים. מדיניות של הגבירים החזקים, החכמים, העושים עם העניים חסד, טובה ממש. וכך, אתם העניים תמשיכו להיות עניים ותגידו תודה על מה שנותנים לכם כי בעיני הקברניטים, אתם אזרחים נחותים ללא כבוד אדם וללא זכויות. למדינה, מתברר, אין חובות כלפיכם אזרחים עניים.

 

שרים נכבדים, המדיניות הזאת לא תעבור, אנחנו אזרחים גאים, זקנים בעלי תודעה ומודעות עצמית לתרומתנו לבנייתה וביסוסה של המדינה הזאת. אל תחלקו תעודות לעניים כי זאת תעודת עניות שלכם.

 

עו"ס נתן לבון, יו"ר עמותת כן לזקן - לקידום זכויות הזקנים. למיצוי זכויות הזקנים ניתן לפנות למוקד הזכויות של "כן לזקן" 1-800-300-339. השירות ניתן חינם בעברית, ערבית ורוסית.

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
מנציחים את העוני
צילום: אוהד צויגנברג
צילום: ביאנקה יואל
נתן לבון
צילום: ביאנקה יואל
מומלצים