שתף קטע נבחר

ליברמן: "שלמות העם חשובה משלמות הארץ. קרי הוא ידיד. ההתלהמות נגדו לא עוזרת"

שר החוץ נשא נאום מדיני שבו הציג עמדה מתונה ומתח ביקורת על השר בנט. "אני לא רואה חוכמה לקחת ידידים ולהפוך אותם לאויבים", אמר ליברמן. "בנט רץ למיקרופונים, אבל לא לאופוזיציה. אני בעד הסדר, אבל נגד להיות פראייר". על תפקוד הממשלה אמר: "היא לא מנהלת שום דבר ונכנעת ללחצים"

מנסה להציג עמדה מתונה. שר החוץ, אביגדור ליברמן, מתייצב לצד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ותוקף את יו"ר הבית היהודי, שר הכלכלה נפתלי בנט. "בהקשר ליוזמה האמריקנית", אמר ליברמן בנאום שנשא בצהריים (יום ו') במועדון המסחרי והתעשייתי בתל אביב. "מתקיימת תחרות רטורית מי יותר בוטה, מי יותר מתלהם. ג'ון קרי הוא ידיד אמת לישראל. אני לא רואה חוכמה לקחת ידידים ולהפוך אותם לאויבים. צריך להרגיע".

 

ליברמן הוסיף ואמר: "אני בהחלט בעד הסדר עם הפלסטינים, אבל נגד להיות פראייר ומספיק היינו פראיירים בעבר. כמו בהתנתקות. אני לא רוצה הסכם מלא בחורים כמו גבינה שוויצרית. גם נכונות כמו שיש בעולם הערבי המתון אני לא זוכר. יש לנו הזדמנויות כפי שמעולם לא היו ואנחנו חייבים לנצל אותן". לדבריו, "שלמות העם חשובה משלמות הארץ".

 

  

עוד בנושא המדיני:

 

יו"ר ישראל ביתנו הוסיף ואמר כי "קרי מוביל את התהליך בצורה נכונה. המו"מ מתנהל מול האמריקינים והפלסטינים מתנהלים מול האמריקנים, אנחנו מדברים כרגע על העקרונות כדי שנוכל לנהל זאת עם הפלסטינים בצורה ישירה בלי מתווכים". הוא הדגיש כי הוא לא צופה סכנה ליציבות הממשלה. "כל אחד משתשעשע ברעיון להחליף קואליציה, אין אופציה כזאת", אמר שר החוץ. "אני לא רואה שום סיבה לשנות את הקואליציה הזאת. אני רואה את בנט רץ למיקרופונים, אבל לא רואה אותו רץ לאופוזיציה. אני לא רואה שמישהו מהקואליציה יפרוש בקרוב".

 

השר בנט. ליברמן: "הוא מתלהם" (צילום: יונתן זינדל / פלאש90) (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)
השר בנט. ליברמן: "הוא מתלהם"(צילום: יונתן זינדל / פלאש90)
 

 

ליברמן אמר כי המפתח ליציבות מבחינתו היא הכלכלה, והשגשוג שיבוא בעקבותיה. "בעולם הערבי המתון מבינים שהסכנה עבורם זה לא יהודים, לא ישראל, לא ציונות אלא אל קאעידה ואיראן וג'יהאד", אמר שר החוץ. "יש שותפות אינטרסים ואנחנו שומעים את זה מאנשים מהמפרץ וערב הסעודית, נוצרה הזדמנות וחבל לפספס אותה. אנחנו נוכל להגיע לשלום אמת עם הפלסטינים אחרי שיהיה מעמד ביניים מצליח. פיתוח הכלכלה הפלסטינית הוא גם אינטרס ישראלי, אנחנו משלמים עבור החשמל שלהם, מים ובתי חולים, ומספקים להם רישיונות עבודה. זה לא מובן מאליו".

 

שר החוץ שב והדגיש כי הוא תומך בחילופי שטחים במסגרת הסכמים עתידי עם הפלסטינים. הוא גם תקף בחריפות את חברי הכנסת הערבים: "כל אותם אנשים שמזהים עצמם עם חמאס וחיזבאללה, אני מתכוון לחברי כנסת ערבים, כמו זחאלקה וטיבי שנסעו להלוויית ג'ורג' חבש בירדן. אין סיבה שהם יהיו חלק מהחברה הישראלית. איך הם יכולים לשבת בכנסת ישראל ולא להגיד אפילו מילה אחת טובה? מציע שייסעו לסוריה ויגידו מילה טובה על ההנהגה שם".

 

יו"ר ישראל ביתנו מתח גם ביקורת חריפה על תפקוד הממשלה כשהסביר מדוע לטענתו יש לשנות את שיטת הממשל בישראל. "הממשלה לא מנהלת שום דבר ונכנעת ללחצים", אמר ליברמן. "הממשלה פועלת כמו דירקטוריון עם קבוצות ומאבקים אחד נגד השני. הקואליציה, כפי שקמה היום, אין בה מכנה משותף - לא בתחום המדיני ולא בתחום הכלכלי".

 

"להביא לישראל עוד 3.5 מיליון יהודים"

יו"ר ישראל ביתנו הוסיף ואמר: "כשמשווים מאיפה באה יעל גרמן ומאיפה באו נשים מהבית היהודי וכשאתה מסתכל על התפישה הכלכלית, מצד אחד עמיר פרץ מההסתדרות ומנגד ההיי טקיסט נפתלי בנט, ולכן, למעשה, זה בלתי אפשרי להביא לשינוי מהותי. אחד מנטרל את השני".

 

שר החוץ הוסיף ואמר: "צריך הנהגה שיש לה אומץ להוביל שינוי אמיתי בתחום הכלכלי והמדיני, ויש לה גם יכולת ביצוע. יש כאן צביעות. אנשים מוכנים להקריב הכול כדי לזכות לכמה שורות בעיתון. כל קואליציה נלחמת מהיום הראשון על הישרדותה. רוב המאמץ מוקדש לשרידות הפוליטית. הובלת שינוי מעבר לזה היא כמעט בלתי אפשרית. אני מקווה שהחוק לשינוי שיטת הממשל יעבור בעוד חודש בכנסת, והממשלה תהיה יותר אפקטיבית".

 

קרי ונתניהו. "ידיד ישראל" (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
קרי ונתניהו. "ידיד ישראל"(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

בנושא החרמות, אמר יו"ר ישראל ביתנו כי "אין חדש תחת השמש.זה מלווה את מדינת ישראל עשרות שנים. בשנת 21 הכריזו חרם על סוחרי יפו, ובשנת 1959 חברת 'רנו' החרימה את מדינת ישראל בלחץ ערבי. אנחנו מובילים צעדים נגד החרמות וכשמדברים על זה אנחנו שופכים סתם שמן למדורה ונסחפים לפרובקציות שלהם".

 

בנושא גיוס החרדים, אמר שר החוץ: "אנחנו צריכים לשאול את עצמנו על אתגרי הציונות היום? רוצים

לפתח גטאות או שרוצים חברה מלוכדת, כי אנחנו בורחים לכיוונים לא נכונים. שלמות העם קשורה גם לגיוס, זה לא שוויון בנטל, זו זכות לשרת בצבא. כל צעיר חייב לשרת בצבא או בשירות לאומי, לא משנה אם הוא יהודי ערבי או נוצרי. אין סיבה שגם חרדי בן 18 שלא רוצה צבא יילך לשרת את הקהילה שלו בבית חולים בנתניה. יהיה רוב להצעה, אחרת נתמוך בה. אין אוליטמטום, כל דבר שיביא לאחדות היא טובה. אנחנו נסגרים: שכונות של חרדים ושכונות של ציונות דתית, זה מכניס לגטאות וזה לא טוב". 

 

יו"ר 'ישראל ביתנו" התייחס גם לנושא התבוללות יהודים בעולם. "זו מגמה מאוד מדאיגה", אמר ליברמן. "אנחנו חייבים לייצר את כל התנאים, לקבץ את רוב רובו של העם היהודי בארץ ישראל. זו הייתה מטרת הציונות. עדיין רובו של העם היהודי חי בגולה, יש 6.1 מיליון יהודים פה ולפי ההערכה הכי זהירה יש 6.5 מיליון יהודים בחו"ל. חייבים להביא לכאן עוד 3.5 מיליון יהודים. אנחנו חייבים להגיע למאסה קריטית של עשרה מיליון יהודים. זה משהו שיבטיח גם את המשך קיומו של העם היהודי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
שר החוץ אביגדור ליברמן
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים