שתף קטע נבחר

סעודית מתה כי בקמפוס אין כניסה לגברים

סטודנטית לקתה בהתקף לב וגססה במשך שעתיים עד שמתה לעיני חברותיה. הסיבה: צוותי ההצלה לא הורשו להיכנס לאגף לנשים באוניברסיטה בריאד

ההפרדה בין נשים לגברים בסעודיה היא כבר עניין ידוע, במיוחד בכבישים במדינה, אולם מעטים היו משערים שהחציצה תקבל קדימות על פני קדושת החיים. עם זאת, העיתון הסעודי "אל-עוכאז" דיווח השבוע כי כך אכן קרה - והמדיניות השמרנית הביאה למותה של סטודנטית צעירה.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

לפי הדיווח, ביום רביעי בבוקר דווח כי סטודנטית לתואר שני באוניברסיטת "אל-מליכ סעוד" בריאד לקתה בהתקף לב. צוות הצלה הגיע במהרה לאוניברסיטה, אבל ההנהלה מנעה ממנו להיכנס לאגף שבו לומדות נשים, שכן צוות ההצלה הורכב מגברים בלבד. הסטודנטית, אמנה באוזיר, נאבקה על חייה במשך שעתיים ללא כל טיפול, עד שלבסוף נכנעה.

 

בכירים באוניברסיטה ניסו להסביר את החלטתם למנוע מכוחות החירום להעניק לצעירה טיפול שהיה עשוי להציל את חייה, בטענה כי היא הייתה ללא כיסוי הולם. הם גם ציינו כי החוק אוסר עליהם להכניס גברים למבנה שמיועד לנשים. לפי העדויות, סטודנטיות שצפו במתרחש היו בהלם מוחלט וחלקן אף התמוטטו והחלו לבכות בהיסטריה.

 

בהמשך, חברות של באוזיר לספסל הלימודים מתחו ביקורת על תגובת האוניברסיטה והצהירו כי הן המומות מההחלטה. הן גם דרשו להעמיד לדין את האיש שאחראי לה ושמנע מהצעירה לקבל טיפול רפואי, מאחר שהקוראן קובע כי עניינים דחופים של פיקוח נפש מתירים את האיסורים הנוגעים לצניעות. המקרה עורר תגובות נוספות ברחבי הממלכה ורק חיזק את עמדת הפעילים שמוחים נגד התעקשות משטרת הדת במדינה להגביל נשים בחיי היומיום.

 

יש לציין כי לא מדובר במקרה הראשון מסוגו בסעודיה. ב-2002, מצאו 14 תלמידות את מותן בשריפה בעיר מכה אחרי שאנשי משטרת הדת מנעו מגברים להיכנס לבית הספר לבנות ולכבות את האש. הגורמים השמרנים ציינו גם אז כי לא ניתן היה לחשוף את הצעירות הסעודיות בפני גברים מאחר שלא עטו חיג'אב וגלימה שחורה.

 

העיתון "אל-קודס אל-ערבי" ציטט אתמול דברים שאמר לאחרונה המופתי של סעודיה, השייח עבד אל-עזיז בן עבדאללה אל א-שייח, בהתייחסו לנושא השילוב בין המינים. הוא הזהיר מערבוב בין נשים וגברים בממלכה בטענה שזה מסכן הן את הנשים והן את החברה כולה. הוא קרא לשלטונות להיות מחויבים להלכה האיסלאמית ולשקוד על כך שתהיה הפרדה בין נשים לגברים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אישה סעודית. הסטודנטית לא הייתה מכוסה
צילום: רויטרס
מומלצים