שתף קטע נבחר

ספרד: אזרחות תוענק לצאצאי יהודים שגורשו

על-פי ההערכות, מדובר ב-3.5 מיליון יהודים שיכולים לקבל עתה אזרחות ספרדית, מבלי לוותר על אזרחותם הנוכחית

בשורה לצאצאי מגורשי ספרד: 522 שנים לאחר שהמלך פרננדו ה-2 והמלכה איזבלה ה-1 חתמו על צו המורה על גירוש יהודי ספרד, אישרה אמש (יום ו') הממשלה במדריד חוק המאפשר לצאצאיהם של המגורשים לקבל אזרחות ספרדית, מבלי לוותר על אזרחות המדינה שבה הם מתגוררים.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

על-פי ההערכות, מדובר ב-3.5 מיליון יהודים שיכולים לקבל עתה אזרחות ספרדית. התיקון לחוק יעניק אזרחות למבקשים באופן אוטומטי, בלא קשר למקום מגוריהם, אבל עליהם להוכיח את מעמדם באמצעות שמות משפחה, שפה, מורשת או קשר למנהגים הספרדיים. מדובר בהתקדמות משמעותית ביחס לרפורמה שנערכה בקוד המשפטי האזרחי של ספרד ב-1982, שאפשר להשיג אזרחות ספרדית ליהודים ספרדים באמצעות תושבות של שנתיים במדינה. עתה נמחקה הדרישה הזאת, ומספיקה הצגת תעודה של "פדרציית הקהילות היהודיות של ספרד" המכירה במעמדו של מבקש האזרחות. 

 

עוד חדשות בעולם:

רק בערוץ הרוסי: אולימפיאדה ללא תקלות

ניסה לחטוף מטוס כדי להגיע לאולימפיאדה

 

שר המשפטים של ספרד, אלברטו רואיס-גלרדון, אמר כי מגורשי ספרד הפיצו את השפה הספרדית והתרבות של המדינה ברחבי העולם. "לחוק שהעברנו היום יש משמעות היסטורית עמוקה, לא רק מפני שהוא מתייחס לאירועים מהעבר, שאנחנו לא גאים בהם - כמו גירוש יהודי ספרד ב-1492 - אלא מפני שהוא משקף את המציאות לפיה ספרד פתוחה לחברה מגוונת".

 

"אנחנו מאוד שמחים לשמוע שהממשלה הספרדית השלימה את התהליך ויהודים יוצאי ספרד יוכלו לקבל אזרחות, מבלי לוותר על האזרחות הקיימת שלהם", אמרה ליין וינטרס, מנהלת הפדרציה של יוצאי ספרד בניו-יורק.

 

החוק בספרד אינו מאפשר אזרחות כפולה, פרט לתושבי המדינות השכנות - אנדורה ופורטוגל - וגם למדינות שהיו בעבר בשליטה ספרדית כמו הפיליפינים וכמה מדינות באמריקה הלטינית.

 

ההיסטוריה העגומה

עם כיבוש גרנדה, המעוז המוסלמי האחרון בספרד ב-1492, הוסר המכשול האחרון לאיחודה האתני והדתי של ספרד הקתולית. שליטיה האדוקים, פרננדו ה-2 ואיזבלה ה-1, קיבלו את הצעת יועצם הקיצוני באמונתו, האינקוויזיטור הגדול טורקמדה, וחתמו על צו הגירוש ב-31 במרס.

 

בחודש שלאחר חתימת הצו ניסו מנהיגים יהודים, ובהם גזברם של פרננדו ואיזבלה, דון יצחק אברבנאל, ללא

 הצלחה, להביא לביטול הגזרה. בסופו של דבר פורסם הצו בסוף חודש אפריל, ובמסגרת זו ההוראה לבצעו תוך 3 חודשים. אלפי יהודים, בהם רבים מבני המשפחות העשירות ורבות ההשפעה, העדיפו להיטבל לנצרות, ולא הצטרפו ללפחות 150 אלף יהודים שיצאו לגלות, חלקם לפורטוגל, עד שגורשו גם משם, עם כל יהודי המדינה, ב-1496/7), לארצות השפלה בעיקר הולנד, לאיטליה ורובם לארצות צפון אפריקה וטורקיה, שפתחו את שעריהם לפני הגולים. יהודי ספרד לא הורשו למכור את רכושם, שהופקע לאוצר הממלכה והכנסייה.

 

בתקופות מאוחרות יותר שבו יהודים מעטים לספרד, ורק בשנת 1968 הודיעה ממשלת ספרד על ביטול צו הגירוש

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המלכה איזבלה הראשונה
המלך פרדיננד השני
מומלצים