שתף קטע נבחר

השרים אישרו: "מדינת הלאום היהודי" בחוק החינוך

בדיון בוועדה נרשמו חילופי דברים בין אורבך ללבני. "הפלסטינים לא יקבלו שאנחנו מדינה יהודית", אמר השר. "יהיו הפתעות", השיבה שרת המשפטים

תחת הגבלות ואחרי ויכוח נוקב אישרה היום (א') ועדת שרים לחקיקה את התיקון של ח"כ שמעון אוחיון (הליכוד ביתנו) לחוק חינוך ממלכתי. לפי התיקון לחוק, למטרותיו יתווסף הסעיף: "לחנך לחיזוק הערך של מדינת ישראל כמדינת הלאום היהודי".

 

 

ההצעה של ח"כ אוחיון גררה עימות בקואליציה, על רקע התנגדות מצד שרת המשפטים ציפי לבני (התנועה), שר האוצר יאיר לפיד ושרת הבריאות יעל גרמן (יש עתיד). במקביל התפתחה התנצחות מילולית בין לבני לבין השר אורי אורבך (הבית היהודי), שסחטה מהשרה אמירה מעניינת.

 

אורבך אמר לה: "אצלנו ברור שישראל היא מדינת הלאום היהודי, מה שהפלסטינים לא יקבלו לעולם". על פי הנוכחים ענתה לו לבני: "חכה, עוד יהיו לך הפתעות. ואם הם יהיו מוכנים להכיר בנו כמדינת הלאום היהודי, אתה תהיה מוכן לחלוקת הארץ?".

אורבך השיב בציניות: "גם בלי הכרה אהיה מוכן".

 

תחילה ביקשה לבני לדחות את ההצבעה בוועדת השרים לתחילת מושב הקיץ, אולם השר יצחק אהרונוביץ (הליכוד ביתנו) ביקש בכל זאת לקיים הצבעה. לבסוף אושרה ההצעה, אולם תחת מגבלה להעברתה בקריאה טרומית בלבד, ולאחר מכן תמתין ההצעה למתווה שתגבש פרופ' רות גביזון בנושא. לבני ביקשה להמתין למתווה הזה ולקיים דיון מעמיק בנושא.

 

שרת המשפטים הדגישה בדיון כי היא תומכת בהגדרה שמדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי. לדבריה, זו הפרשנות שצריך לתת למילה "יהודית" - פרשנות לאומית ולא דתית.

 

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "קיימת הסכמה ציבורית שישנו ניסיון לפגיעה בקשר המיוחד של עם ישראל לארצו בייחודיות, בשייכות ובזיקה. על כן יש לחזק את חינוך הדור הצעיר ולפעול לחינוך במדינת ישראל כמדינת הלאום היהודי".

 

יוזם ההצעה ח"כ אוחיון אמר בתום ההצבעה: "הגיעה השעה לחנך בצורה ברורה את הדור הזה ואת הדורות הבאים".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
השרה ציפי לבני
צילום: EPA
צילום: אלי מנדלבאום
השר אורי אורבך
צילום: אלי מנדלבאום
צילום: רונן אקרמן
ח"כ שמעון אוחיון
צילום: רונן אקרמן
מומלצים