שתף קטע נבחר

חוק העו"סים אושר: מתורגמן בכל בית עולה

הכנסת אישרה חוק המחייב עובד סוציאלי שמגיע להוציא ילד מבית עולים להגיע עם מתורגמן דובר השפה. "כך יימנע נזק בלתי הפיך לילדים", אמרה יוזמת החוק ח"כ תמנו-שטה

מליאת הכנסת אישרה הערב בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק המחייבת עובדים סוציאליים להגיע עם מתורגמן לבתים של משפחות עולים. הצעת החוק, שיזמה ח"כ פנינה תמנו-שטה (יש עתיד) עברה ברוב של 35 תומכים וללא מתנגדים ונמנעים.

 

עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

 

על פי הצעת החוק, במסגרת יישום חוק הנוער עובד סוציאלי שניגש למשפחה כדי להוציא ילד מהבית או כל פעולה אחרת יחויב להגיע עם מתורגמן וליצור קשר עם הקטין ומשפחתו בשפה המוכרת להם. בנוסף, יחייב החוק החדש להעניק למשפחה אפשרות להשמיע את כל טענותיהם בשפתם בעת הביקור בבית. החוק מתייחס לכל משפחות העולים וחל גם על משפחות הנזקקות למתורגמן בשפת הסימנים.

  

ח"כ תמנו-שטה טוענת כי עד היום נהגו נציגי הרווחה להסביר למשפחות המטופלות את פרטי ההליך בעברית בלבד ולפעמים נוצר מצב אבסורדי שהמשפחה בכלל לא הבינה במה מדובר. "כשמדובר בדיני נפשות, שפה משותפת יכולה למנוע נזק בלתי הפיך לילדים ולמשפחה", הסבירה תמנו-שטה.

 

לדבריה, "המציאות בעבור משפחות רבות אינה כה ברורה ונגרמת עוגמת נפש אדירה, בעיקר כשהעולים החדשים לא מבינים פשוטו כמשמעו את מה שנאמר להם. שוני תרבותי ופערי שפה יכולים להצטייר בעיני העובדת הסוציאלית או פקידת הסעד כהזנחה פעמים רבות".

  

חברת הכנסת מיש עתיד מסבירה כי הצעת החוק נועדה למצוא את השפה המשותפת בכל הנוגע להליכים של הוצאת ילדים מהבית לפני שמתקבלת החלטה קשה. "ההחלטה אולי לא תתממש אם הצדדים יבינו אחד את השני. במדינה מתוקנת כמו מדינת ישראל, שבה אנו נרתמים כדי לגשר על הפערים בין עולים חדשים לוותיקים, אין סיבה שהנושא הזה לא יעוגן בחוק", אמרה תמנו-שטה.

 

במקביל, מליאת הכנסת אישרה גם הצעת חוק בקריאה שנייה ושלישית שקובעת כי עובדים יוכלו להשתמש בימי מחלה המגיעים להם על פי חוק כדי לסעוד את הוריהם בכל גיל. 

 

הצעת החוק של ח"כ רינה פרנקל, גם כן מיש עתיד, קובעת כי תבוטל מגבלת הגיל וכעת ניתן יהיה להשתמש בימי החופש עבור הורים נתמכים, גם אם טרם מלאו להם 65 שנים.

 

בנוסף, ניתן יהיה לפצל את ימי ההיעדרות לחצאי ימים בהתאם לשעות העבודה של אותו עובד. הכנסת אישרה היום גם את התיקון לחוק הטבות לניצולי שואה שהגיש שר האוצר יאיר לפיד.

 

התיקון לחוק קובע מתן מענק הטבות שנתי לכל הזכאים על פי החוק, מענק שניתן עד היום רק למקבלי הבטחת הכנסה מבין הזכאים והמרת שובר שירותים לסכום כספי השווה לשובר אותו יקבלו הניצולים ישירות לחשבונם.

 

צבי לביא השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
ח"כ פנינה תמנו-שטה
צילום: עידו ארז
מומלצים