שתף קטע נבחר

צבא העם מתפרק

בשם השוויון בנטל, המערכת הפוליטית מתעלמת מהצרכים של צה"ל - וחברי הכנסת עסוקים בעיקר בדילים על חשבון הצבא. הארכת השירות לבנות בזמן שחצי מהן אינן מתגייסות אינה שוויון בנטל, כמו גם הצ'ופרים לישיבות ההסדר ולחרדים

במקום לנסות להפוך את החברה הישראלית לשוויונית וצודקת יותר, נשכחו העקרונות החשובים של צבא העם ופינו את מקומם לפוליטיקה מגזרית של שמור לי ואשמור לך. ההסדר על ישיבות ההסדר שהושג אתמול (יום ב') הוא למעשה דיל פוליטי שנסגר בין הבית היהודי לבין החרדים, על גבו של צה"ל ובעיקר על חשבון אותם חיילים - ביניהם דתיים רבים - שכן בוחרים בשירות משמעותי מלא.

 

עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

 

כיום, תלמידי ישיבות ההסדר משרתים שנה וארבעה חודשים. צה"ל דרש מהוועדה להאריך את שירותם ל־24 חודשים לפחות, ובכך להשיג לפחות תחושה מסוימת של שמירה על עקרון השוויוניות. ומה קיבל הצבא? אתמול החליטה הוועדה להסתפק ב־17 חודשי שירות בלבד - חודש אחד בלבד יותר מהמצב כיום. מדובר בחיילים מצוינים, אבל בצה"ל טוענים כי אין שום סיבה שלא ישרתו לפחות שנתיים, בעוד חבריהם כורעים תחת הנטל שלוש שנים.


חוק השוויון בנטל

חוק השוויון בנטל
מגזר המצב הקיים המלצות צה"ל הנוסח שצפוי לעלות להצבעה
בנים 36 חודשים משך השירות ייקבע על פי התפקיד 32 חודשים. אושר בוועדה
בנות 24 חודשים משך השירות ייקבע על פי התפקיד השירות יוארך ב-8 חודשים בתפקידים מסוימים בלבד
תלמידי ישיבות הסדר 16 חודשים 24 חודשים 17 חודשים
תלמידי ישיבות ציוניות גבוהות שירות צבאי מלא אין המלצה דחיית שירות לפחות עד גיל 23, ואז שירות מלא

 

אם לא די בכך, במהלך הדיונים האחרונים התברר כי חיילי ההסדר היוצאים כעבור 16 חודשים ללימודים בישיבה מקבלים מדי חודש תשלומי משפחה מקופת צה"ל, היכולים להגיע גם לכמה אלפי שקלים בודדים אם התחתנו והביאו ילדים בגיל מוקדם. כך למשל יכול תלמיד ישיבה מרמת גן ללמוד בישיבה בעוד רעייתו לומדת באוניברסיטה, וצה"ל יממן להם קצבה חודשית.

 

וזה ממש לא הכול, נחתה על צה"ל מכה נוספת בוועדה עם ההחלטה לקצר את השירות לבנים בארבעה חודשים מבלי שהשיג את הארכת שירות לנשים. עמדת הצבא הייתה שלא לקצר

 את השירות באופן גורף אלא רק באותם מערכים חיוניים פחות כמו חיילי מנהלה בבסיסים העורפיים, זאת בשל מצוקת כוח אדם במערך הלוחם והטכנולוגי.

 

הצבא גם דורש שיפוי כספי משמעותי כדוגמת משכורת מינימום לאותה תקופה עבור אותם לוחמים וטכנולוגים בתקציב מיוחד שיגיע ישירות מהאוצר, אבל גם זה לא הושג. הוועדה החליטה לקצר את השירות לבנים, אבל דחתה את ההחלטה להאריך את שירות הנשים. כשצה"ל יצא למהלך הוא הסכים לקצר את השירות בארבעה חודשים מתוך הבנה כי יקבל חיילים חרדים שימלאו את מקומם, והארכת שירות הבנות תסייע לו גם לסתום את הבור שנוצר. בינתיים מתברר כי צה"ל עלול לוותר על ארבעת חודשי השירות של החיילים וגם לא יזכה בחיילים החרדים.

 

הבנות משלמות את המחיר

מי שמשלם את מחיר האי-שוויון בנטל אלו הבנות: הצבא מבקש להאריך את שירות הנשים בארבעה חודשים מ-24 ל-28 חודשים. זו בקשה שמאחוריה עומדת ראש אכ"א האלופה אורנה ברביבאי ויועצת הרמטכ"ל לענייני נשים, שתגיע היום לוועדה ותסביר עד כמה חשובה הארכת השירות לשוויון המגדרי. אולם לא כל הצבא משוכנע כי ההחלטה נכונה בעת הזו.

 

ההערכה היא שכיוון שדרכי ההשתמטות לנשים קלות כל כך, הארכת שירות תקטין את מספר המתגייסות לצה"ל. המתנגדים מציינים כי בשנתון האחרון התברר שרק 57% מהבנות התגייסו לצה"ל, ולכן לא נכון להעמיס את הנטל על אותן בנות שבחרו להתגייס ואין מקום "להעניש" אותן. "מה המסר שאנחנו מעבירים לאותן בנות? גם בחרתן בשירות וגם מעמיסים עליכן את העול?", תהו גורמים בצבא המתנגדים למהלך. הוועדה החליטה בשלב זה לדחות את ההצבעה בנושא לשבוע הבא, ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון הבהיר כי קיצור שירות לגברים יתממש רק אם הוא יכלול את הארכת שירות הנשים שבו הוא תומך.

 

הפתרון היצירתי והמתבקש הוא אולי אחר: לסתום בכנסת את הפרצה החוקית המאפשרת לבנות להצהיר על דתיותן באמצעות מכתב המגיע מרב המכריז על כך שהיא שומרת שבת, ובכך להתחמק משירות. אבל גם כאן, כמו בסוגיית בני ישיבות ההסדר, ישנן בריתות פוליטיות מוזרות המסכלות את המהלך.

 

השקט שנשמר ברחוב החרדי בימי הדיונים הסוערים לכאורה של ועדת שקד אינו מטעה. בניגוד לספינים המתעופפים לכל עבר, ברור כי המתווה החדש יאפשר להם להישאר בישיבות וללמוד, כי לצה"ל אין צורך בהם בגיל מאוחר כל כך ולכן הם גם לא ברחובות. לנוכח הפארסה עדיין לא מאוחר שהרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ ירים טלפון לראש הממשלה ויבקש ממנו לעצור את המהלך ולעשות סדר, כי צבא העם מתפרק לו בין הידיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מתגייסים לצה"ל. ארכיון
צילום: מוטי קמחי
מומלצים