שתף קטע נבחר

הרצוג לנתניהו: לא ירד מחיר של מוצר אחד

בליץ חברתי-כלכלי על ראש הממשלה בנימין נתניהו בדיון על הרזרבות בתקציב: יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג: "אמרת שאנחנו מחויבים להוריד את יוקר המחיה. הקמתם שתי ועדות ולא הורדתם מחיר של מוצר אחד"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייצב בכנסת לדיון בנושא הרזרבות בתקציב המדינה ועמד בפני בליץ של חברי הכנסת בנושאים חברתיים וכלכליים, שאותו הוביל יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג (העבודה). "לא הורדתם את המחיר אפילו של מוצר אחד", אמר הרצוג בתחילת נאומו. בין לבין תקפו כמה חברי כנסת את נתניהו בעיקר על יוקר המחיה ועל יוקר הדיור. ח"כ תמר זנדברג ממרצ שאלה: "מה עם הדיור?". ח"כ מיקי רוזנטל מהעבודה: "חוץ מאנשים, אתה רואה הכול". ח"כ זהבה גלאון ממרצ אמרה: "ההתנהלות היא התנהלות קפריזית, זו לא מדיניות כלכלית". ynet העביר את הדיון בשידור חי.

 

 

 

במהלך חילופי הדברים עם חברי כנסת מהאופוזיציה הבטיח ראש הממשלה נתניהו להוריד מסים ב-2015: "נאלצנו בשנתיים האחרונות לנעלות ועכשיו אני שמח ששר האוצר לפיד ואנוכי הבאנו החלטה למתן את העלייה הזאת, ואני מודיע לכם שהכוונה שלנו תהיה בשנת 2015 - ככל שניתן הדבר - להפחית מסים". נתניהו התגאה בשיעור האבטלה הנמוך בישראל, "6.2% בסוף 2013 לעומת ממוצע של 8% ב-OECD ו-27% בספרד. התוצר לנפש בישראל גדל ב-1.4% ולגבי היכולת שלנו לסייע בכל התחומים, בחינוך, בריאות ורווחה, זו תוצאה ישירה של אופן ניהול הכלכלה".

 

על רקע דו"ח קרן המטבע הבינלאומית שחשף כי הדיור בארץ יקר ב-25% מהרצוי, אמר ראש הממשלה כי "הגירעון זה הפער בין ההוצאות להכנסות וכשהגירעון מצטמצם משהו קורה. ההוצאות היו פחותות ממה שהוערך וההכנסות היו גדולות ממה שהוערך, קיבלנו כ-5 מיליארד שקל פחות הוצאות. היינו בשנת בחירות ולא היה מימוש מלא אבל גבוה, אבל אחוז וחצי לא מומש וגם ההוצאות על הריבית היו מתחת לצפוי ועל כן כתוצאה מהשינוי הזה וכמה שינויים אחרים חסכנו כחמישה מיליארד שקלים. קיבלנו יותר כסף והתוצאה הייתה מבורכת ממה שתוכנן". בעד הודעת נתניהו הצביעו 36 ח"כים ונגדו 25.

 

יו"ר האופוזיציה הרצוג התייחס בנאומו למשבר בבתי החולים של הדסה בירושלים ואמר :"תספר לנו אדוני ראש הממשלה על הדיון שקיימת לפני חצי שנה על מצב הדסה, ספר לנו מה היה בדיון, ידעתם שהוא הולך לקרוס ויכולתם למנוע את זה ופיאסקו של בית חולים ריק היה נמנע. אני אומר לך, הממשלה שלך זה ממשלת הכול דיבורים והכול ברבורים".

 

הרצוג אמר עוד כי "מיד אחרי כינון הממשלה אמרת אדוני ראש הממשלה 'בעבודה משותפת נוכל להבטיח את השינויים המתבקשים להורדת יוקר המחיה ובפרט את מחיר הדירות". עבר חודש ואדוני היה אופטימי: 'אנחנו מחויבים להוריד את יוקר המחיה בישראל'. הממשלה הזאת הקימה שתי ועדות למלחמה ביוקר המחיה. הרבה ועדות, אפס תוצאות. ישראל במקום הראשון בעולם במספר המשכורות הממוצעות לרכישת דירה: 148 משכורות. הצלחתם לעלות השנה את מספר המשכורות בעשרה חודשים. למעשה, המרוץ לדירה בממשלה הזאת הוא כמו לעשות מרתון על. המרוץ לדירה הפך להיות של 12 שנים, פי שניים מספרד".

 

גמלאית שמתקיימת מ-25 שקלים ביום 

הרצוג התייחס בנאומו לילנה אלימלך, גמלאית בת 84 מירושלים. "שלא כמו ריקי כהן, לילנה יש שם ופנים וגיל", אמר הרצוג. "יש גם משפחה, בת ונכדה. שתיהן נפגעו קשה בפיגוע ונותרו עם 100 אחוז נכות. ילנה מתקיימת היום מקצבה של 2,732 שקלים בחודש. אחרי תשלום שכר דירה, חשבונות וחשמל היא מתחילה את החודש עם 700 שקלים, פחות מ-25 שקלים ביום. אדוני ראש הממשלה, אתה יודע כמה קשה להתקיים חודש שלם מ-25 שקלים ביום? זה לא מספיק אפילו לגלידה. כך חי קשיש בישראל שמתקיים מקצבת זקנה. מה עשיתם? הוקמה ועדה".

 

הרצוג תקף גם את שר האוצר ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד: "אני רוצה להזכיר מה אמר לפיד לפני הבחירות. 'יש עתיד היא חומת המגן של מעמד הביניים הישראלי, אנחנו לא נהיה קישוט בממשלת ימין משיחי'. אדוני שר האוצר, אתם לא קישוט, אתם ועדת קישוט. את הכסף הזה הייתם צריכים להשקיע בפריפריה ובהתיישבות העובדת".

  

נתניהו אולץ לדבר במליאה בנאום 40 חתימות שיזם ח"כ שאול מופז מקדימה. מופז עצמו אמר בהצגת נושא הדיון כי "בזמן שהטלת עלינו עוד ועוד גזרות כלכליות קשות, נוכחתי לדעת שאגת לך קופה סודית וזו מלאה בלי עין הרע, מצאתי יותר מ-37 מיליארד שקל בסעיפי רזרבה והוצאות שונות. כבר עשרות שנים שאני עוסק בתקציב אבל ברזרבה חזירית כזאת עוד לא נתקלתי. אתה אדוני שר האוצר וראש הממשלה מסתירים מהציבור כספים. באיזו זכות הושטתם יד לכיסו של הציבור ועשיתם בו כבשלכם?"

 

יו"ר קדימה אמר עוד כי "באוצר החליטו שבזה לא די וגזלו מתקציב 2014 רזרבה בסך 30 מיליארד שקל. זאת רזרבה עודפת והרזרבה העודפת הזאת מחייבת הסבר ואני רוצה לומר כאן שלא היה כדבר הזה בישראל מעולם וזה למי שלא הבין זה כסף שנלקח מהציבור ובמקום שהממשלה תעניק שירות לציבור היא אורגת אותו בקופה סודית. במיליארדים האלה ניתן היה למנוע את הקיצוץ בקצבאות הילדים ואת הפגיעה באוכלוסיות החלשות".

 

מופז: "לקחתם מהעם בשביל רזרבות" 

בהמשך דבריו תקף ח"כ מופז את ראש הממשלה נתניהו ואת שר האוצר יאיר לפיד ואמר: "בכל פעם ששר האוצר מנהל מסיבת עיתונאים הוא מחלק מתנות ומבצע מחטף על חשבון הציבור והמחטף הזה פוגע בשכבות החלשות בישראל. אדוני ראש הממשלה, לא תוכל להגיד 'לא ידעתי'. מצאתי שבמשרדך תקציב הרזרבות גדל ב-2013 ב-320%. יותר מפי שלושה מהתקציב הדו-שנתי הקודם. איך אתם מעזים אדוני ראש הממשלה? לקחתם מהעם בשביל רזרבות. למה אתה גוזל את התקציב הזה מפיותיהם של ילדים רעבים?"

 

חודש ינואר 2014 הסתיים כשבקופת המדינה עודף תקציבי ענק של 4.4 מיליארד שקל. העודף נוצר בין היתר מתשלומי מע"מ, מס על דלק, מסי קנייה ומסים על רכישת דירות. העודף נובע גם מעלייה של 16% בהכנסות המדינה ממסים ואגרות לעומת ינואר 2013, לעומת עלייה של 5.5% בלבד בהוצאות הממשלה. בנוסף, סכום חד-פעמי של 800 מיליון שקל נגבה מגוגל על עסקת ווייז.

 

במהלך נאום ראש הממשלה המשיכו חברי כנסת מהאופוזיציה לתקוף אותו. "אתה הבאת אותנו להיות מקום ראשון בעוני, אתה אשם", אמר ח"כ איציק שמולי (העבודה). "צריך לשלוח למשרד האוצר בדידים וחשבונייה כדי שלא תיעשה גם בתקציב הקרוב טעות נוספת של מיליארדי שקלים. בעזרת תכסיסים והטעיות מכרה ממשלת לפיד-נתניהו בלוף על קטסטרופה כלכלית שבגללה היה צריך כביכול להטיל גזרות קשות על הציבור ובה בעת שמרה לעצמה קופה קטנה של 13 מיליארד שקל לממתקים פוליטיים".

 

גילה גמליאל נגד יאיר לפיד 

כבר לקראת סוף השנה שחלפה התברר כי לאוצר נשארו רזרבות תקציביות משנת 2013. המשרד אף הודיע כי ישתמש בכסף שנותר כדי לבטל את העלאת מס הכנסה שתוכננה ל-2014. גם ראשי רשויות מקומיות רצו לעשות שימוש ברזרבות. הם פנו לאוצר כדי לבטל את ייקור הארנונה. אך בקשתם נדחתה.  

 

ח״כ גילה גמליאל (הליכוד ביתנו) הפתיעה ועוררה מהומה כשתקפה את שר האוצר, יאיר לפיד ואת מדיניותו הכלכלית: "יש לשר האוצר עוד הרבה מה ללמוד. הוא צריך ללכת ולעשות שיעורי בית. אתם רוצים לדעת לאן הלכו הרזרבות? למשרדים של שרי יש עתיד ורק אליהם. אפילו שר המדע קיבל כספים. אז מילא שהשר לא יודע, אבל שלא ילמד על חשבון אזרחי מדינת ישראל". האופוזיציה חיזקה את גמליאל בקריאות ביניים: "את צודקת". חברי יש עתיד תקפו מנגד: "לכי את ללמוד את החומר ולעשות את שיעורי הבית".

 

בין לבין התייחס ראש הממשלה נתניהו בנאומו לסערה שעורר מוקדם יותר היום במליאה נשיא הפרלמנט האירופי שאמר כי "פלסטיני זכאי ל-17 ליטר מים ביום לעומת 70 של ישראלי". נתניהו הביע את מורת רוחו מדבריו של נשיא הפרלמנט האירופי מרטין שולץ ואמר כי "שמעתי את דבריו בקשב רב. מה שפגם בדברים זה מה שאני קורא השמיעה הסלקטיבית שלצערי הפכה נחלת חוגים רבים באירופה. נשיא הפרלמנט ביקר ברמאללה ושמע שם נתונים על שימוש במים שלפיהם ישראלי משתמש בלמעלה מפי 4 מים בצריכה לנפש לעומת פלסטינים. המספר הזה איננו נכון. נשיא הפרלמנט אמר ביושר 'לא בדקתי', אבל זה לא הפריע לו לחזור ולהטיח ישר. שומעים, לא בודקים ומטיפים, לא בודקים ומטיחים". 

 

ח"כ מיכל רוזין ממרצ אמרה בתגובה: "ראש הממשלה, טענת בתוקף שנשיא הפרלמנט האירופי הוטעה וטעה, אבל עמדת כאן ולא מסרת את העובדות. אז הנה העובדות: ארגון הבריאות העולמי פרסם שעל כל 300 ליטר מים ביום למתנחל רק 70 ליטר ביום לפלסטיני. למעלה מ-3,000 תושבים לא מחוברים למים ולשאר אין אספקה סדירה. לעומת זאת יש מספיק מים לעגלים ולשדות בהתנחלויות ואפילו לבריכת שחייה. בהתנחלות רועי בצפון הבקעה הקצאת המים לנפש ביום היא 430 ליטר ואילו בכפר הפלסטיני הסמוך אל חדידה - 20 ליטר ליום. אם זה לא רוע, אני לא יודעת מהו רוע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
בנימין נתניהו על דוכן הנואמים. ארכיון
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
צילום: AFP
בליץ חברתי-כלכלי. ח"כ הרצוג
צילום: AFP
מומלצים