שתף קטע נבחר

הקרב על השוויון בנטל - מסתמן: סנקציות פליליות על חרדים שלא יתגייסו

ועדת שקד מתכנסת היום, אחרי שהושג מתווה שמקובל על סיעות הקואליציה וצפוי להיות מאושר בוועדה. הבית היהודי הצליחו לשמר את המצב הקיים בישיבות ההסדר, ויתמכו בדרישה של יש עתיד לנקוט סנקציות נגד חרדים שישתמטו מגיוס

ועדת שקד לשוויון בנטל תתכנס הבוקר (ד') להצבעות ראשונות במתווה הסופי - ולאחר שיחות שנמשכו אל תוך הלילה מסתמן כי החוק החדש יכלול סנקציות פליליות לחרדים המשתמטים משירות צבאי, כלומר חוק שירות הביטחון - הכולל מאסר - יופעל על כל חרדי שלא יתגייס לצה"ל. עם זאת, הסנקציות יתחילו בחודש יולי 2017. במקביל אושר גם המסלול של בני ישיבות ההסדר חרף הביקורת ויועלה ממסלול של 16 חודשים ל-17.

 

 

אמש דווח כי ראש הממשלה העביר מסרים לוועדת שקד להקפיא את כל הדיונים בחוק, עד שיושגו הסכמות בקואליציה. בוועדת שקד אישרו את הפרטים אולם בשעות הלילה המאוחרות ובשיחות שהתקיימו בין ראשי המפלגות הושג המתווה המוסכם. בבית היהודי הצליחו לשמר את המצב הקיים הנוגע לבני ישיבות ההסדר, ובתמורה יצביעו בעד הסנקציות הפליליות, כפי שדורשים ביש עתיד.

 

בישיבה שהתקיימה הבוקר דחתה ועדת שקד את הרביזיה שהוגשה לגבי ישיבות ההסדר. הוועדה אישרה את סעיף 22 א' להצעת חוק השוויון בנטל, לפיו אורך השירות בישיבות ההסדר יהיה 17 חודשים בלבד.

 

אתמול הבהיר עפר שלח, יו"ר סיעת יש עתיד כי "לא תהיה פשרה", וזאת אחרי פרסום החלטת ראש הממשלה לעכב את ההצבעות בנושא הרגיש. גם השר יעקב פרי אמר כי בלי חובת גיוס, יש עתיד לא תישאר בממשלה ותקף את מפלגת הבית היהודי.

"הם מפנים עורף לציבור המשרתים ומנסים לעקר את חוק הגיוס מתוכן מתוך אינטרס פוליטי צר".

 

פרי הדגיש כי "ממשלת ישראל מחויבת למתווה שאושר על ידי הממשלה וקובע שינוי היסטורי שיחיל לראשונה מאז קום המדינה, חוק אחד על החרדים והחילונים, ויקבע חובת גיוס על החברה החרדית".

 

סעיף הסנקציות הוא הרגיש ביותר בין שלל הסעיפים בחוק החדש והסבוך, שנועד להסדיר את גיוס תלמידי הישיבות לצה"ל ולשירות אזרחי ולהחליף את חוק טל שבוטל בהוראת בג"ץ עוד לפני שנה וחצי. גם יו"ר המפלגה, שר האוצר יאיר לפיד, הבהיר כבר כי בלי החוק הזה, הוא ואנשיו לא יישבו יותר בממשלה.

 

יו"ר הוועדה, חברת הכנסת שקד, אמרה אתמול כי הדיון על הסנקציות הפליליות יתקיים רק לאחר שתהיה על כך הסכמה רחבה בקואליציה. עד אז, אומרת שקד, הוועדה תדון בכל הנושאים האחרים. ח"כ שלח הבהיר שקיים שיתוף פעולה מלא בינו לבין יושבת ראש הוועדה שקד לגבי מועדי הדיונים וגם לגבי נושאים שעולים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
מפגינים נגד גיוס
צילום: ירון ברנר
מומלצים