שתף קטע נבחר

ביירות: 5 הרוגים בפיגוע במעוז חיזבאללה

מלחמת האזרחים בסוריה ממשיכה לזלוג ללבנון. הרוגים ופצועים בפיגוע כפול של מכוניות תופת באזור ביר חסן בפרבר הדרומי של ביירות

שוב פיצוץ בביירות, והפעם ליד מרכז תרבות של איראן באחד ממעוזי חיזבאללה. לפחות חמישה בני אדם נהרגו ועשרות נפצעו בפיגוע כפול של מכוניות תופת, במרחק של כ-50 מטר זה מזה, בפיצוץ באזור ביר חסן בפרבר הדרומי של ביירות. ברשת אל-ג'זירה דווח כי הפיצוץ אירע בקרבת בניין השידור של הערוץ "אל-עאלם" האיראני בשפה הערבית. בסמוך לאזור הפיגוע שוכנת שגרירות כוויית. שר הבריאות הלבנוני, ואיל אבו פאעור, מסר כי מניין הפצועים עומד על 80.

 

 

מכונית התופת לאחר הפיגוע, הבוקר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מכונית התופת לאחר הפיגוע, הבוקר(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

הפיצוץ בלבנון, הבוקר ()
הפיצוץ בלבנון, הבוקר

 

כתב רשת אל-מיאדין ציין כי הפיצוץ הראשון אירע סמוך למרכז התרבות האיראני ושגרירות כוויית. הפיצוץ השני, כך מסר, אירע במרחק של חמישים מטרים ממנו בקרבת בסיס צבאי, בית של פוליטיקאי מוכר מאוד בלבנון, וליד בניין השידור של רשת "אל-מנאר" של חיזבאללה. בניגוד למה שדווח מוקדם יותר, טענו ברשת "אל-מנאר" מפי גורמי ביטחון לבנוניים כי שני הפיגועים בוצעו באמצעות שתי מכוניות תופת.

 

כלי תקשורת בלבנון מדווחים כי מנגנון המודיעין של צבא לבנון עצר חשוד בזירת הפיגוע. משגרירות כוויית נמסר כי אין נפגעים בקרב עובדי השגרירות. ממרכז התרבות האיראני נמסר כי איש מקרב העובדים במקום לא נפצע קשה.

 

אתר החדשות הלבנוני א-נשרה מדווח כי ארגון בשם "גדודי עבדאללה עזאם" המזוהה עם אל-קאעידה קיבל אחריות לפיגוע הכפול. לאחרונה הגביר צבא לבנון את פעילותו נגד אותו ארגון שאחראי למספר לא מבוטל של פיגועים נגד מעוזי חיזבאללה בחודשים האחרונים וגם לירי רקטות לעבר ישראל.

 

הפיגוע הבוקר אירע לאחר שבשבת, בתום חודשים ארוכים של עימות פוליטי סוער בלבנון, הציג תמאם סלאם את ממשלתו החדשה. המגעים להקמת הממשלה התארכו חודשים ארוכים בעיקר בשל הוויכוח בין תנועת אמל ותומכי חיזבאללה השיעים ובין זרם אל מוסתקבל הסוני באשר למעורבות הארגון במלחמת האזרחים הסורית.

 (צילום: רויטרס, AFP) (צילום: רויטרס, AFP)
(צילום: רויטרס, AFP)
 

פיגוע שישי השנה נגד מעוזי חיזבאללה 

זה הפיגוע השישי מתחילת 2014 שמבוצע נגד מעוזי חיזבאללה בלבנון. שניים מהפיגועים בוצעו בשכונת חארת חרייכ בפרבר הדרומי של ביירות בתוך שבועיים. פיגוע נוסף בוצע על ידי מחבל מתאבד באזור א-שוויפאת בעת שהיה בדרכו לדאחייה. שני פיגועים נוספים התרחשו בבקעת הלבנון בעיירה השיעית אל-הרמל.

 

את האחריות לפיגועים האחרונים נטלו ארגון ג'בהת א-נוסרה, השלוחה הלבנונית, וארגון "המדינה האיסלאמית בעיראק וא-שאם" המזוהים עם אל-קאעידה שנלחמים נגד המשטר הסורי וכבר הזהירו את חיזבאללה כי ימשיכו לפגוע בו אם ימשיך במעורבותו הגוברת בלחימה בסוריה.

 

בחודש נובמבר שני מחבלים מתאבדים פוצצו את עצמם בכניסה לשגרירות איראן בביירות. כתוצאה מכך עשרות בני אדם נהרגו וביניהם נספח התרבות האיראני, איבראהים אל-אנסארי. זה כשנה וחצי שפיגועים קטלניים מתרחשים בפרבר הדרומי של ביירות, מעוז חיזבאללה, ובכמה מקומות נוספים כשברקע המתיחות בין תומכי הארגון השיעי, הנלחם בסוריה לצד בשאר אסד, לבין הסונים, התומכים במורדים נגד נשיא סוריה.

 

ללבנון עצמה, שידעה 15 שנה של מלחמת אזרחים עקובה מדם, יש מארג עדתי דומה לזה של סוריה, והוא כולל מוסלמים סונים, שיעים ועלווים וכן נוצרים ודרוזים. בשנה וחצי האחרונות אירעו קרבות מקומיים רבים בין תומכיו העלווים והשיעים של אסד בלבנון לבין סונים המזדהים עם המורדים הסורים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים