שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן, אבי רוקח

ח"כ שקד: "שני הצדדים תוקפים. הצלחנו"

יו"ר הוועדה לשוויון בנטל מכנה את החוק החדש "היסטורי" וטוענת כי יציל את כלכלת ישראל. "החוק הזה שקול ומאוזן, הוא יוביל לשילוב החרדים בצבא", אמרה בראיון ל-ynet. בנט: "חבל שמכפישים את תלמידי ישיבות ההסדר"

"מדובר בחוק היסטורי. הבטחנו את גיוס החרדים ושילובם בשוק העבודה - וקיימנו. אם משני צדי המתרס תוקפים אותנו, זה אומר שהצלחנו". כך אמרה היום (ה') ח"כ איילת שקד, יו"ר הוועדה לשוויון בנטל, בראיון ל-ynet. 

 

שקד אמרה את הדברים למרות שחברה לסיעת הבית היהודי, מוטי יוגב, ביקש לערוך הצבעה חוזרת בסעיף הבעייתי ביותר בחוק - הטלת סנקציות פליליות על חרדים שישתמטו מגיוס.

 

שקד התייחסה לבקשה להצבעה החוזרת: "החוק עוד לא סגור אבל אנחנו לקראת סיום התהליך. מדובר בחוק שעושה היסטוריה והוא יציל את כלכלת ישראל וישלב את החרדים בשוק התעסוקה. שר הכלכלה נפתלי בנט כבר נערך לקלוט רבבות חרדים במרכזי תעסוקה מיוחדים שייפתחו, ובפני הרמטכ"ל ניצב האתגר של קליטת אלפי חרדים עד 2018. יש עדיין דברים שצריך לפתור כדי לעמוד ביעדים. הלכנו צעד צעד, קיבלנו החלטות באופן דמוקרטי, חלקן החלטות קשות מאוד, אבל בסופו של דבר הממשלה הזאת תצליח איפה שהממשלה הקודמת נכשלה".

ח"כ שקד בכנסת. "מרגישה שאנחנו עושים היסטוריה" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ח"כ שקד בכנסת. "מרגישה שאנחנו עושים היסטוריה"(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 


חרדים מגיוס לצהל: ההשתמטות לאורך השנים

חרדים מגיוס לצה"ל: ההשתמטות לאורך השנים
שנה מספר החרדים המשתמטים מגיוס
1948 400
1953 1,240
1968 4,700
1977 8,260
1985 16,000
1994 24,100
1999 30,174
2002 36,887
2005 45,500
2009 57,800
2010 62,500

הרחוב החרדי טוען שלא אמר את המילה האחרונה, ושלקראת אישור החוק במליאה צפויות הפגנות אלימות. את מבינה את עמדתם?

"החוק הוא מאוזן וטוב ואפשר היה למנוע התלהמות. צריך לזכור שראש הממשלה הוא בסוף זה שהכריע בסוגיה. אני גם בטוחה שהחרדים יעמדו ביעדים וחוק שירות הביטחון לא יופעל. הם רוצים ללכת לצבא, עוד שלוש שנים תהיה פה מציאות טובה יותר מבחינתם".

 

החרדים טוענים שמכרתם אותם, וכדי לקבל שירות מקוצר לבני ישיבות ההסדר הלכתם נגד "עולם התורה".

"אני מדברת עם חברי הכנסת החרדים. הובלתי איתם את החוק ושיתפתי אותם בכל התהליכים וחשוב שהם יהיו חלק מהחוק. ראש הממשלה לקח את ההחלטה הסופית בשאלת חוק שירות הביטחון ואני מקווה שהם ישתפו פעולה בהמשך התהליך, כי זה חשוב. אני מרגישה שאנחנו עושים היסטוריה".

 

החוק ישים, הוא באמת ישנה את המציאות הקיימת?

"החוק הזה הוא ישים, שקול ומאוזן, הוא יוביל להשתלבות החרדים בצבא. בניגוד לחוק טל - שבו לא היו יעדים ברורים ולא הייתה מערכת אכיפה מאוד משמעותית - בחוק הזה הדברים משתנים. יש מערכת אכיפה מסודרת שתפקידה להבטיח את ישימות החוק. יש שיתוף פעולה מלא בין משרדי הממשלה כדי להבטיח שהתהליך של שילובם בחברה אכן יתבצע, לא בהתלהמות אלא בהידברות והסכמות".

 
 

שקד אומרת כי הצלחת החוק והשגת מטרותיו תלויות בין היתר בתפקוד הרמטכ"ל ומשרד הכלכלה בהמשך התהליך. "חשוב להגיד שאנחנו מאמינים באחדות עם ישראל ובדאגה לכל המגזרים. אם תוקפים אותנו מהצד הקיצוני של פורום השוויון בנטל וגם מצד החרדים הקיצוניים, זה אומר שהצלחנו".

 

בנט: "עם ישראל ניצח"

שר הכלכלה נפתלי בנט התייחס היום לחוק השוויון בנטל ואמר:

"עם ישראל ניצח. עשרות שנים כולם יודעים שחייבים לשלב את החרדים בתעסוקה ובשירות. רק הממשלה הזאת, בהרכבה הנוכחי, ביצעה זאת. החוק שעובר עכשיו בוועדת שקד הוא מאוזן וחכם. החוק גם מכיר, לראשונה, בלימוד התורה כערך וכשירות".

 

בנט רוצה לעצור את ההתלהמות, מכל הכיוונים, שנוצרה סביב החוק: "אני שומע בימים אלה קריאות מיותרות - וזה בניסוח עדין - נגד חרדים, נגד תלמידי ישיבות ההסדר שמשרתים בקרבי, מוסרים את נפשם בצבא ומוכפשים על ידי אנשים שלא ראו שדה קרב מימיהם. יש גם קריאות נגד חילונים, נגד כל מי ששונה מאיתנו. זה חייב להיפסק. גם לנציגי הציבור יש אחריות לעצור את השיח המתלהם. עכשיו צריך להוריד את הטונים, להפשיל שרוולים ולהתמקד במשימה האמיתית: שילוב רבבות חרדים בתעסוקה בישראל".

 

בפורום לשוויון בנטל תקפו את החוק החדש וטענו ש"זהו יום היסטורי שבו נשברה דרגה נוספת ברמת הציניות של פוליטיקאי כלפי בוחריו. בפועל, לפיד החליט על פטור גורף ל-50,000 חרדים מכל שירות שהוא. בתיאוריה, הוא מדבר על גיוס של 10% מהחרדים בגיל 26 רק בעוד שלוש שנים, אם בכלל. לפיד חושב שכולנו מטומטמים. איך הוא יכול לומר שכל בן 18 יתגייס כאשר רק אתמול אושר החוק הקובע את ההיפך המוחלט? לצערנו הפסדנו את הקרב הנוכחי על השיוויון בנטל אך לא נפסיק להילחם בנושא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ח"כ שקד. "קיבלנו החלטות קשות"
צילום: מוטי קמחי
צילום: יונתן זינדל / פלאש90
השר בנט. מחמאות לשקד
צילום: יונתן זינדל / פלאש90
מומלצים