שתף קטע נבחר

יעלון עוקף את חוק הגיוס: הגבלות על ההסדר

במערכת הביטחון תמכו בהארכת שירות בני ישיבות ההסדר, אבל הפסידו בוועדת שקד. "ידיעות אחרונות" מפרסם כי שר הביטחון החליט: כל ישיבת הסדר חדשה שתיפתח תיאלץ להתחייב לשירות של 24 חודשים

מאז אושר בוועדת שקד, ספג חוק הגיוס החדש ביקורת חריפה מצד חסידי השוויון בנטל, שטענו כי ההחלטה שלא להאריך את משך השירות של חיילי ישיבות ההסדר חוטאת למטרות שעמדו מאחורי החקיקה. אלא של"ידיעות אחרונות" נודע כי במערכת הביטחון החליטו לשים את הרגל על דוושת הגז במקום שבו חברי הוועדה החליטו לבלום - וליצור שינוי בפועל, עד כמה שניתן.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

מאז החלו הדיונים בוועדה הביע הצבא את רצונו כי החיילים המגיעים מישיבות ההסדר ישרתו במשך 24 חודשים, ולא רק 16 כפי שהיה נהוג עד כה. בקרב חברי הוועדה, כמו גם בציבור, היו רבים נוספים שתמכו בצמצום הפער בין חיילי ההסדר לשאר החיילים, שעד כה נדרשו לשרת פרק זמן כפול, אולם בסופו של דבר היו אלו השיקולים הפוליטיים שהיטו את הכף.

 

חברי הוועדה שהציבו כדרישת סף לחוק הטלת סנקציות פליליות על חרדים שישתמטו מגיוס קיבלו את מבוקשם רק בסופו של משא ומתן מתיש מול נציגי הבית היהודי, ובתמורה נאלצו להתגמש - והאריכו את משך השירות של חיילי ישיבות ההסדר בחודש אחד בלבד, ל-17 חודשים.

 

לאחר שהחוק אושר בוועדה ועמדת הצבא נדחתה על הסף, החליט שר הביטחון משה (בוגי) יעלון לסכל את המהלך - באמצעות הכלים שעומדים לרשותו כדמות הבכירה במערכת הביטחון. את החוק עצמו יעלון לא יכול לשנות, והחיילים שיגיעו לצבא מישיבות ההסדר הקיימות אכן ישרתו 17 חודשים בלבד. כמו כן, לטענת גורמים ביטחוניים, ההסכמים הקואליציוניים אינם מאפשרים גם לבטל את התשלום החודשי המוענק לתלמידים נשואים לאחר השירות.

 

עם זאת, שר הביטחון הודיע כי ינצל את סמכותו כדי לא להתיר לישיבות הסדר חדשות לפעול במסגרת המגבלות הנוכחיות, שלטענתו אינן הוגנות. לפיכך, יתנה יעלון כל פתיחה של מסלול חדש של ישיבות הסדר בהתחייבות שהבוגרים ישרתו 24 חודשים.

 

"מבחינתי, כולם צריכים לשרת שלוש שנים, בלי שום מסלול ייחודי", אמר לאחרונה יעלון. "אלא שישנם הסדרים פוליטיים והסדרים אחרים, והם מאפשרים שירות קצר יותר. גם במקרה של ישיבות ההסדר, שמספקות לצבא לוחמים מעולים, אמרתי בוועדה שאני מעוניין במסלול שירות של 24 או 36 חודשים, אבל נאלצנו להיצמד להסכם הקואליציוני. עם זאת, מכיוון שכשר ביטחון אני תומך בשירות מלא לכולם, החלטתי לדרוש מכל ישיבת הסדר חדשה שחניכיה ישרתו 24 חודשים לפחות, אחרת לא אאשר את פתיחתה".

 

הוויכוח הציבורי סביב סוגיית משך השירות של תלמידי ישיבות ההסדר הוביל גורמי ביטחון להפנות טענות קשות כלפי ראשי הבית היהודי, שלטענתם הסבו לחיילי המסלול נזק תדמיתי קשה.

 "מדובר בנוער הכי איכותי, שהפך לשק חבטות בדיון על השוויון בנטל", הסבירו אותם גורמים. "גם התלמידים מבינים שאין זה הגיוני שהם ישרתו 17 חודשים בלבד בזמן שחבריהם בציונות הדתית, למשל, משרתים שלוש שנים. ההתעקשות של הבית היהודי הייתה מיותרת וגרמה לחיילי ההסדר נזק. איך הם נראים עכשיו בעיני החברים שלהם לפלוגה ולגדוד? הם מבוישים, ובצדק".

 

בתגובה לדברים טען אתמול ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) כי מדובר בהחלטה בכיוון הנכון - אך כזו שהתקבלה באיחור. "הסוסים כבר ברחו מהאורווה", הוא אמר. "ישנן עשרות רבות של ישיבות קיימות שיכולות לקלוט אלפים רבים, ולכן הדבר הנכון הוא להגביל את מספר התלמידים בהסדר ולא לאפשר להצטרף למסלול לאחר גיל 18".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אריאל חרמוני, משרד הבטיחון
יעלון. "מבחינתי, בלי שום מסלול ייחודי"
צילום: אריאל חרמוני, משרד הבטיחון
מומלצים