שתף קטע נבחר

החרדים ייצאו להפגנת ענק: "תהיה מלחמה"

בבני-ברק התקיימה ישיבה היסטורית, שבה השתתפו חברי מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, דגל התורה וש"ס. בין ההחלטות: הפגנת ענק ב-9 במרס. בנוסף הזהירו החרדים כי אם יתקבל חוק גיוס בכפייה, הם ידונו בקריאה שלא להגיע לצו ראשון

הקמפיין החרדי נגד חוק הגיוס הוביל לשיתוף פעולה היסטורי בין האשכנזים המפולגים לספרדים: בעקבות אישור חוק השוויון בנטל התקיימו אמש (יום ב') בבני ברק ישיבה היסטורית שבה משתתפים הן חברי מועצות גדולי התורה של תנועות דגל התורה ואגודת ישראל, והן מועצת החכמים של ש"ס. בנוסף הגיעו למקום כל חברי הכנסת החרדים.

 

 • עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

   

  בין היתר החליטו מנהיגי החרדים כי בחודש הבא תתקיים הפגנת ענק של החרדים. בנוסף התקבלה החלטה לקיים ישיבה נוספת במקרה שבו יאושר חוק גיוס בכפייה, שבה ידונו האם לקבל את העמדה הקיצונית שלא להגיע אפילו לצו ראשון בלשכות הגיוס. ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הבטיח: "תהיה מלחמה, זה ברור לגמרי".

   

   

  מנהיגי החרדים סביב השולחן המרובע (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  מנהיגי החרדים סביב השולחן המרובע(צילום: ירון ברנר)
   

  ח"כ גפני תקף את שר האוצר יאיר לפיד ואמר שהמצווה היחידה שעשה בחייו היא שהביא לאיחוד הפלגים החרדים. "זהו יום שחור למדינת ישראל ולעם ישראל", הוסיף. "זה חוק רע שלא היה כדוגמתו. אם היו מקבלים אותו במקום אחר בעולם היו אומרים שזו מדינה אנטישמית. אם החוק הזה יעבור כמו שהוא, עם הסנקציות הפליליות וכל הכרוך בכך, הרבנים יתכנסו שוב ויקבלו החלטות. כל עוד החוק לא עבר בקריאה שנייה ושלישית - לא מדברים על צעדים אופרטיביים".  

   

  הכינוס נערך על רקע מחלוקת קשה הקורעת את המחנה הליטאי בין חסידיו של המנהיג הבכיר, הרב אהרון לייב שטיינמן, הדוגל במחאה מאופקת בחוק הגיוס, לבין תומכי הרב שמואל אוירבך, המוביל קו תקיף ובלתי מתפשר בסוגיה ומהווה אופוזיציה לעמדת הזרם המרכזי בציבור החרדי כולו. האחראים מטעם הליטאים על הכינוס הם אנשי הרב שטיינמן, ולכן השתתפותו של הרב אוירבך הייתה מוטלת בספק עד שעות הערב. הגעתו ברגע האחרון משלימה את מפגן האחדות הנדיר.

  מחוץ למפגש ההיסטורי בבני ברק (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  מחוץ למפגש ההיסטורי בבני ברק(צילום: ירון ברנר)

   (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  (צילום: ירון ברנר)

  בימים האחרונים, מאז האישור העקרוני להטלת סנקציות פליליות על חרדים שישתמטו, מחריפים הרבנים את איומיהם הנוגעים למחאה נגד חוק הגיוס המתגבש. מנהיג "הפלג הירושלמי" של הזרם הליטאי, הרב שמואל אוירבך, נשא במוצ"ש נאום פומבי ראשון של מנהיג חרדי מאז ההסכמות בוועדת שקד על מתווה החוק, וקרא לחסידיו "למסור את הנפש ממש" במאבק נגד הגיוס.

   

   (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  באותו יום נאם גם ראש הישיבה הליטאית היוקרתית "קול תורה", הרב שמואל דויטש, בפני מאות צעירים וקבע כי מאבק-עד-מוות נגד החוק המתגבש הוא צוואתם של הרב אליעזר מנחם שך והרב יוסף שלום אלישיב, והגדיר זאת "מהעיקרים הגדולים של היהדות".

   


 • חוק השוויון בנטל, שאמור לבטל את הפטור ההיסטורי לחרדים ולהביא למאסרם של משתמטים, אושר עקרונית בוועדת שקד בשבוע שעבר. כעת הוא דורש הצבעה נוספת בוועדה ולאחר מכן השלמת ההליך בכנסת, ובנוסף הוא אמור להיכנס לתוקף אפקטיבי רק בעוד שלוש שנים.

   

  על פי החוק, עד יוני 2017 יוכלו תלמידי ישיבות לדחות את הגיוס ולקבל פטור בגיל 22. מיוני 2017 יחויבו בני 21 ומעלה להתגייס אם לא יהיו מספיק חרדים שיגויסו באותה שנה. המועמדים לגיוס יוכלו לדחות את שירותם מדי שנה עד גיל 24. על חרדי שישתמט מגיוס יוטלו סנקציות פליליות, ובהן מאסר. הסנקציות יוטלו רק חצי שנה אחרי כניסת החוק לתוקף.


  פורסם לראשונה 24/02/2014 20:36

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ירון ברנר
  ח"כ דרעי בכניסה לישיבה
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים