שתף קטע נבחר

חוק העמותות החדש: "חותרות תחת המדינה"

תיקון לחוק שעורר סערה נועד למנוע לחלוטין רישום עמותות השוללות את קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. השרים ידונו בו בתחילת השבוע. "לשים סוף לחגיגת העמותות הקיצוניות משל היו זאב בעור של כבש"

גרסה נוספת ומחמירה עוד יותר של חוק העמותות, החוק שהוביל לסערה, מגיעה להכרעת השרים: שלושה חודשים לאחר שאישרה מסים גבוהים על עמותות שפועלות להחרמת ישראל, תדון ביום ראשון ועדת השרים לענייני חקיקה בהצעת חוק שמבקשת להגביל את פעילותן של עמותות השוללות את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו  

לעיון בהצעת החוק - לחצו כאן

 

ההצעה, ביוזמת ח"כ מירי רגב (הליכוד ביתנו), מתקנת סעיף בחוק העמותות המקורי ומבקשת לקבוע כי עמותות אלו לא יוכלו להירשם כלל על ידי רשם העמותות. "במצב החוקי הקיים אין כל התייחסות למניעת רישומה של עמותה שאחת ממטרותיה שוללת את אופייה היהודי של מדינת ישראל", נכתב. "על כן, מוצע לשלול אפשרות רישומה של עמותה מעין זו בהתאם לאמור בחוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו".

 

"יש לשים סוף לחגיגת העמותות הקיצוניות משל היו זאב בעור של כבש", אמרה רגב. "ישראל איננה מדינה רגילה שיכולה להרשות לעצמה לאבד את זהותה, אבל פעולות אותן עמותות פוגעות במדינה שנותנת להן את חופש הפעולה לפגוע בה". לדבריה, "העמותות שפועלות בחסות רשם העמותות ומשרד המשפטים יוצרות מציאות עקומה. מצד אחד הן נרשמות בהתאמה לאופייה הייחודי של המדינה ומנגד המצב החוקי מאפשר להן לחתור תחתיה ולהרוס אותה מבפנים באצטלה של עזרה וסיוע לזולת".

 

הצעת החוק היא חלק משורה ארוכה של יוזמות חקיקה של חברי כנסת ימנים שמנסים לאתגר את הממשלה. בין היתר, אישרה הוועדה בסוף

השנה הצעת החוק שמטילה 45% מס מהכנסות של עמותות שיעברו על אחד מחמשת הסעיפים הבאים: "קריאה להעמיד לדין חיילי צה"ל בערכאות בינלאומיות, קריאה לחרם או סנקציות על ישראל ואזרחיה, שלילת קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, הסתה לגזענות, ותמיכה במאבק מזוין של מדינות אויב או ארגוני טרור נגד מדינת ישראל".

 

בכנסת הקודמת הגישה רגב הצעה דומה, אולם לא הצליחה לגייס רוב ולקדם את הליך חקיקתה. "עד היום ניסו פרלמנטרים שונים לתקוף את העמותות דרך הגבלת התורמים והמממנים, אך בישראל רשומות עשרות אלפי עמותות, חלקן פועלות לפגוע באופיה הדמוקרטי והיהודי, ויש לעצור את אפשרותן להתאגד", אמרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
ח"כ רגב
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים