שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  גורפים מיליארדים ומשלמים מינימום מס
  וויבר, צ'קפוינט, טבע, גוגל ועוד חברות ענק הקשורות לישראל בצורה זו או אחרת, מרוויחות מיליארדים, אך מקפידות להשאיר כאן את המינימום האפשרי, כתשלום מס. איך הן מצליחות לעשות את זה ומה חושבים על כך ברשות המסים?

  האם שאלתם את עצמכם  - כיצד מצליחות חברות גדולות ומוכרות, לרשום הכנסות של מיליארדים ובה בעת לשלם מינימום מסים?

   

   

  ובכן, קיימות מגוון אסטרטגיות של תכנון מס המאפשרות לחברות ישראליות וזרות לחסוך בתשלומי מיסים בדרכים יצירתיות בכל שנה.

   

  הימנעות מתשלום מסים היא חוקית לחלוטין ובכך היא נבדלת מהשתמטות ממס. הימנעות ממס, או תכנון מס, היא למעשה שימוש באמצעים חוקיים להפחתת חבות המס. מתכנן המס בוחר בדרך לגיטימית את דרך הפעולה שתניב את תוצאות המס הטובות ביותר עבורו. מאידך, השתמטות ממס או התחמקות ממס מוגדרת כשימוש באמצעים בלתי חוקיים להפחתת חבות המס.

   

  עסקים "רוחניים"

  כיצד חברות הייטק יכולות להימנע מתשלום מסים?

   

  אחד מתכנוני המס הנפוצים בישראל הוא אחזקת קניין רוחני (כמו פטנטים, ידע, וכד') בחברה בחו"ל, ובמקביל הקמת מרכז פיתוח מקומי. המטרה היא לנתב את ההכנסות לחברה זרה הכפופה לשיעורי מס נמוכים, וכך לחסוך תשלום של מס חברות ישראלי בשיעור של 26.5%.

   

  בתכנון המס הזה, החברה הישראלית עוסקת במו"פ בלבד, ולא במכירות, והיא מקבלת תשלומים מהחברה הזרה עבור שירותי הפיתוח שהיא מעניקה לה. ככל ששיעור המס של החברה הזרה נמוך יותר, כך החיסכון במס של היזמים והמשקיעים גבוהה יותר.

   

  חברת וויבר שנמכרה לאחרונה לענקית האינטרנט היפנית ראקוט בסכום של 900 מיליון דולר, היא דוגמא מצוינת לתכנון המס הזה. מספר יזמים ומשקיעים ישראליים החליטו להקים חברה בקפריסין אשר תחזיק בקניין הרוחני, ואילו בישראל הם הקימו מרכז פיתוח. בקפריסין, שיעור מס החברות הוא 12.5%. לאור העובדה כי שיעור מס החברות הישראלי הוא 26.5%, הרי שמדובר בחסכון בתשלומי מס שוטפים של 14%.

   

  במקרים מתאימים החיסכון במס יכול להיות גדול יותר, אם מקימים את החברה במקלט מס, כמו סיישל ובליז, שם שיעור מס החברות הוא אפס. הקמת חברה במקלט מס תניב חסכון של 26.5% בתשלומי מיסים שוטפים. הניחו לצורך הדוגמא כי בבעלותכם חברה במקלט מס עם הכנסות צנועות של מיליון דולר בשנה. במקרה כזה החיסכון המיידי במס הוא 265,000 דולר בשנה, שהם כמיליון שקלים.

   

  חוק עידוד השקעות הון - הדרך לחיסכון

  כיצד חברת צ'קפוינט מפחיתה את תשלומי המסים?

   

  חברת צ'קפוינט עושה שימוש במגוון אסטרטגיות של תכנון מס, בין בפעילותה בישראל ובין בפעילותה בחו"ל. ביחס לפעילות בישראל, צ'קפוינט היא אחת הנהנות העיקריות מהטבות המס בחוק לעידוד השקעות.

   

  שמעון פרס עם מייסד גוגל סרגיי ברין (צילום: כריסטוף וו/גוגל)
  שמעון פרס עם מייסד גוגל סרגיי ברין

  החוק לעידוד השקעות הון קובע שיעורי מס חברות מופחתים, וכן מס מופחת על דיבידנד המחולק לבעלי המניות. כך לדוגמא, חברה ישראלית אשר עומדת בתנאי החוק לעידוד השקעות הון ופועלת באזור פיתוח, תהיה כפופה לשיעור מס חברות של 9% בלבד בשנת 2014. מדובר בחסכון של 17.5% בתשלומי מיסים. צ'קפוינט פעילה במרכז הארץ, והיא נהנתה משיעור מס של כ 12.5% בשנת 2013.

   

  חברת צ'קפוינט מצליחה בדרך זאת לחסוך מאות מיליוני שקלים בשנה בתשלומי מיסים. לפי דוח מנהל הכנסות המדינה, צ'קפוינט הצליחה לחסוך בדרך זאת כשני מיליארד שקלים בשש השנים האחרונות. חברת טבע, היא אולי הנהנית העיקרית מההטבות בחוק לעידוד השקעות הון, אך היא זקוקה לתכנון מס נוסף כמפורט להלן.

   

  הייתרון של שוויץ

  כיצד חברת טבע משלמת פחות מסים בישראל?

   

  חברת טבע אמנם יכולה ליהנות משיעור מס חברות נמוך על הייצור בישראל כתוצאה מחוק לעידוד השקעות הון, אך יש לה בעיה רצינית עם ההכנסות מהפטנטים שלה. הבעיה היא שהחוק לעידוד השקעות הון מעניק הטבות לפעילות של ייצור ופיתוח, ולא ביחס להכנסות מפטנטים.

   

  בעיה נוספת שיש לטבע היא שהיא אינה יכולה לקבל הטבות מס על פעילות ייצור שאינה נעשית במלואה ישראל.

   

  הפתרון של חברת טבע לבעיה הזאת הוא יצירת תכנון מס בינלאומי המתבסס על הטבות מס מיוחדת ביחס להכנסות מפטנטים. לצורך יישום תכנון מס זה, חברת טבע בחרה לנהל חלק ניכר מהפעילות שלה בשווייץ. היתרון של שוויץ בהקשר זה ברור, שכן בשוויץ ניתן ליהנות משיעור מס חברות נמוך בתנאים מסוימים גם ביחס לחברות שרושמות פטנטים בלבד במדינה ולא מייצרים אצלה, וגם במקרים שרק חלק מפעילות הייצור של החברה מתבצע בשטחה.

   

  תכנון מס זה מאפשר לחברת טבע לחסוך מיליארדי שקלים בשנה בתשלומי מיסים. ישראל מפסידה לא רק את תשלומי המסים אלא גם את האפשרות להגדיל את התעסוקה המקומית באמצעות חברות שטבע וגם חברות ישראליות אחרות רוכשות בחו"ל.

   

  כיצד גוגל ופייסבוק נמנעות מתשלום מסים בישראל?

   

  גוגל ופייסבוק הן דוגמאות לחברות בינלאומיות המצליחות לחסוך בתשלומי מסים בהיקף ניכר בזכות תכנוני מס בינלאומיים. גוגל ופייסבוק מצליחות להימנע מתשלומי מסים בישראל למרות שהן מרוויחות כסף רב ממפרסמים ישראליים. מדובר בעסקאות למתן שירותים, וניתן לטעון שהעסקאות שמבצעת גוגל ופייסבוק, גם אם לכאורה מתבצעות בישראל, נחשבות לעסקאות שנעשו בחו"ל. טענה זאת מתבססת, בין היתר, על העובדה לפיה השרתים של גוגל ופייסבוק ממוקמים מחוץ לישראל.

   

  בנוסף לאמור, חברות בינלאומיות יכולות להפחית את חבות המס שלהן בצורה משמעותית בין היתר באמצעות הסכמים בין-חברתיים וניתוב הכנסות לחברות אחרות בקבוצה הכפופות לשיעורי מס נמוכים, ובמיוחד למקלטי מס.

   

  רשות המסים אינה אוהבת את תכנוני המס שנסקרו בטור זה, אך היא מתקשה למנוע את השימוש בהם. מה שדוחף את החברות לעשות שימוש בתכנוני מס אלה, הוא שיעור מס החברות הגבוהה יחסית בישראל. ניתן להעריך כי שיעור מס החברות בישראל ימשיך להיות גבוה בשנים הקרובות, ולפיכך צפויה פריחה משמעותית בתחום תכנוני המס.

   

  ד"ר אבי נוב הוא עורך דין, מומחה לתכנוני מס ומיסוי בינלאומי  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "גורפים מיליארדים ומשלמים מינימום מס"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים