שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן, אבי רוקח

מחאת הגיוס: הכניסה לי-ם תיחסם בצהריים

הזרמים החרדים, יחד עם חלק מהציונות הדתית, יוצאים להפגין נגד חוק הגיוס. המתכננים צופים הגעת מאות אלפים. שיבושי תנועה מ-12:00

המוני חרדים צפויים להשתתף היום (א') בעצרת המחאה המרכזית המתוכננת נגד חוק הגיוס, בהשתתפות כלל הפלגים החרדיים המרכזיים, סמוך לבנייני האומה בכניסה לירושלים. ברחוב החרדי כבר זכה האירוע לכינוי "מחאת המיליון", אך מבחינת המארגנים גם מפגן כוח של כמה מאות אלפים ייחשב להצלחה. הכניסה הראשית לירושלים תיחסם בצהריים, ומשטרת התנועה מבקשת מנהגים להימנע מלהגיע לעיר החל מ-12:00.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו  

 

"אני הייתי מסתפק ב-'60 ריבוא' (רבבות), שהם 600 אלף איש", אמר ל-ynet גורם חרדי ממובילי המחאה, "זה מספר הגברים שקיבלו את התורה במעמד הר-סיני, ויש משהו סמלי ביותר שאותו מספר של אנשים יבואו להתפלל, לזעוק ולמחות נגד הפגיעה בעולם התורה".

 

כך נראה הבוקר שער העיתון "המבשר":

 

 

ההפגנה הקודמת בכניסה ירושלים. הסתיימה בפצועים ועצורים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ההפגנה הקודמת בכניסה ירושלים. הסתיימה בפצועים ועצורים(צילום: גיל יוחנן)

 

במשטרת ירושלים נערכים לשיבושי התנועה עקב ריבוי המפגינים, ובמקביל גם לאפשרות שהמחאה תגלוש לפסים אלימים. "נכון לרגע זה אנחנו נמצאים בקשר הדוק עם המארגנים, בכל הפרסומים שקראו להמונים להגיע הם ביקשו לשמור על הסדר", אמר מפקד משטרת מחוז ירושלים ניצב יוסי פריינטי בתדרוך לקראת ההפגנה. לדבריו, "אם יהיו הפרות סדר אנחנו ננהג כמו שאנחנו מתייחסים לכל הפגנה, נבצע מעצרים ונפזר את המפגינים". ניצב פריינטי חזר והדגיש כי "הבטיחו למשטרה שלא יהיו הפרות סדר".

 

 (צילום:  Google maps) (צילום:  Google maps)
(צילום: Google maps)

 (צילום:  Google maps) (צילום:  Google maps)
(צילום: Google maps)

 

3,500 שוטרים וסדרנים יאבטחו את המחאה. מפקד המחוז הסביר כי נעשה מאמץ רב לאפשר תנועה בירושלים, לפחות בחלקה. פריינטי פנה לאזרחים: "אלו שאין להם מה לעשות באזור הזה, שלא יגיעו".

 

המשטרה ספגה לא מעט ביקורת על אישור העצרת דווקא בכניסה לעיר, ועל כך אמר מפקד מחוז ירושלים במשטרה:

"לאור האיזון בין צורכי הציבור לבין רצון האנשים להפגין - החלטנו לאשר את קיום העצרת במקום הזה. הוא גובל בכל השכונות המרכזיות. יהיה הרבה יותר נוח לפזר מאות אלפים שיגיעו. נבחנו חלופות כמו גן סאקר והרחובות הסמוכים. בסופו של דבר הבקשה הראשונית הייתה שלהם, גם לגבי יום ההפגנה. לא נבחנה אופציה לשעה אחרת. בכל מקום אחר הייתה סכנה של בטיחות. זה המקום הטוב ביותר מבחינתנו".

 

התכנון: עצרת תפילה קצרה

תחת הכותרת "אין אומתנו אומה אלא בתורתה", מתכננים המארגנים מפגן כוח ברוח מאופקת מבלי להיגרר לעימותים מול המשטרה, ולכן המחאה תתרכז בתפילה ולא בנאומים. עצרת המחאה תימשך שעה בלבד, בתקווה שהקהל הגדול יתפזר מיד לאחר מכן ומראות הפגנות הפלגים הקנאים מהשבועות האחרונים לא יחזרו.

 

 (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 

בימים האחרונים קראו גם רבנים בולטים בציונות הדתית לציבור תומכיהם להשתתף במחאה על אף תמיכת הבית היהודי בחוק הגיוס המתגבש. אמש פרסם יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, הודעת תמיכה במתווה החוק וגינוי למחאה. "חוק שקד הוא טוב לעם ישראל", כתב בנט, וטען בנוגע לביקורת על סנקציות פליליות: "בחוק לא תמצאו זכר לסנקציות פליליות. כולם יודעים שאף לומד תורה לא יישלח לכלא".

 

למרות עמדת הבית היהודי, רבנים בולטים מהציונות הדתית עומדים לצד החרדים בהתנגדותם: הרב צבי טאו, הרב שלמה אבינר, הרב שמואל אליהו, הרב יעקב שפירא, הרב אליקים לבנון ואחרים. גם רבני חב"ד, שבדרך כלל אינם מיישרים קו עם הציבור החרדי, קראו לאנשיהם להשתתף בעצרת. מנגד, באגף הליברלי בציבור זה מתנגדים למחאה, וארגוני הרבנים צהר ובית הלל אף פרסמו הודעות גינוי.

 

שיבושי התנועה

לרגל ההפגנה תיחסם לחלוטין הכניסה לירושלים בשעות הצהריים. החל מ-13:45 לא תתאפשר נסיעת כלי רכב פרטיים בכביש 1 ממחלף בן שמן לכיוון הבירה. הכבישים העירוניים שייסגרו: בר אילן, ירמיהו, שרי ישראל, שדרות שז"ר, ויצמן, סחרוב לכיוון שדרות שז"ר, שדרות בן צבי עד לצומת רופין, כביש רבין מרחוב בן צבי ועד לשדרות הרצל, שדרות הרצל מצומת וולפסון ועד שדרות שז"ר.

 

התחנה המרכזית של אגד תהיה סגורה החל מהשעה 14:00. על השינויים בקווי אגד יש להתעדכן במוקד המידע של אגד 2800*. הרכבת הקלה צפויה להיות מושבתת במרכז העיר החל מהשעה 13:00. על השינויים יש להתעדכן במרכז המידע ברכבת 3686*. במשטרת ירושלים נפתח מרכז מידע שמספרו 1-700-553-100. מרכז המידע יפעל עד תום העצרת. משעה 12:30 לא תותר נסיעת כלי רכב כבדים בכביש 1 לכיוון ירושלים, למעט תחבורה ציבורית, אוטובוסים ומוניות. תנועת כלי רכב כבדים תופנה לכביש 443.

 

אגף התנועה במשטרה ביקש מבאי העצרת להשתמש בתחבורה הציבורית ובאוטובוסים בלבד ולהקדים את הגעתם. המגיעים לעצרת ברכבים פרטיים יוכלו להחנות את רכביהם בלטרון ולעלות לעיר בהסעות מסודרות שייצאו מהמקום.

פורסם לראשונה 01/03/2014 22:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ההפגנה האחרונה בירושלים נגד גיוס חרדים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים