שתף קטע נבחר

צילום: דובר צה"ל

צפו: לוחמי השייטת פושטים על KLOS C

במכולות של ספינה שנשאה את דגל פנמה נמצאו טילים למרחק 200 ק"מ, שאמורים היו להגיע לרצועת עזה. צפו בהשתלטות

טילים לטווח של 200 ק"מ, בתוך ספינה שנושאת את דגל פנמה: לוחמי הקומנדו הימי השתלטו לפנות בוקר על ספינת נשק איראנית, שעשתה את דרכה לנמל פורט סודאן - אבל יעדם הסופי של הטילים היה רצועת עזה. צפו בהשתלטות של לוחמי השייטת על ספינת הנשק.

 

 

מבצע "חשיפה מלאה" החל כשכוח הקומנדו פשט ב-5:30 לפנות בוקר על הספינה KLOS C והשתלט עליה ללא התנגדות. הלוחמים עלו הספינה והם משיטים אותה לנמל אילת, לשם היא אמורה להגיע בשבת הקרובה. בין היתר, נמצאו על הספינה טילים מתקדמים מסוג M-302 שיכולים להגיע לטווח של 200 ק"מ.

 

הפשיטה התבצעה אחרי מעקב רצוף של כמה יממות. הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ מפקד על המבצע, שבו לקחו חלק מאות לוחמים מחיל הים, ממוצב הפיקוד העליון של צה"ל, בעוד מפקד חיל הים האלוף רם רוטברג נמצא בחפ"ק הסטי"ל בלב ים. ההשתלטות אירעה 1,500 ק"מ דרומית לחופי ישראל בים האדום. הספינה, נושאת דגל פנמה, יצאה לפני עשרה ימים מאיראן והייתה אמורה להגיע מחר לפורט סודאן. 17 אנשי הצוות, ממדינות שונות, שהיו על סיפונה מתוחקרים ונבדקת מידת מעורבותם בניסיון ההברחה. חקירתם צפויה להימשך בארץ.

 

האנייה עושה את דרכה לנמל אילת וצפויה להגיע אליו בעוד שלושה או ארבעה ימים.

מספירות ראשוניות של הלוחמים עולה כי על סיפונה יש עשרות טילים מדגם 302M מתוצרת סורית שהיו אמורים להגיע לרצועת עזה. מדובר בטילים מתקדמים לטווח של כ-200 ק"מ. בזמן מלחמת לבנון נחת אחד מהם בשכונת בת גלים חיפה.

 

מצה"ל נמסר כי המבצע התאפשר בזכות יכולות מודיעין בין-קהילתי איכותי. "אמש, לאחר שבשלו התנאים ליציאה למבצע, ולאחר אישורו על ידי הדרג המדיני, הורה ראש המטה הכללי, רב-אלוף בנימין (בני) גנץ, לכוחות לצאת ולסכל את העברת אמצעי הלחימה לארגוני הטרור ברצועת עזה", נמסר בהודעת דובר צה"ל. עוד נמסר כי "צוותים מיוחדים של לוחמי חיל הים עצרו את האונייה בלב ים, בהתאם למשפט הבין-לאומי, וערכו עליה חיפוש למציאת אמצעי לחימה. צה"ל ימשיך לפעול נגד מרוץ החימוש האזורי שמובילה איראן במטרה להבעיר את האזור, ויפעל בכל היכולות העומדות ברשותו כדי להבטיח את ביטחונם של אזרחי ישראל".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
ההשתלטות על הספינה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים