שתף קטע נבחר

צילום: דובר צה"ל

נתניהו: איראן מחייכת - ומרמה את העולם

ראש הממשלה בירך את שר הביטחון, הרמטכ"ל וראש המוסד על "מבצע מושלם" ותקף את האיראנים - עם קריצה לאובמה: "בטהרן מדברים עם המעצמות ושולחים נשק קטלני לטרור". עיצומי משרד החוץ ימנעו תלונה באו"ם

על פעולת ההשתלטות הדרמטית על ספינת הנשק בלב ים עודכן ראש הממשלה בנימין נתניהו אלפי קילומטרים משם, בחוף המערבי של ארצות הברית. עוד בנאומו בפני ועידת איפא"ק אתמול הוא הזכיר את הפעילות האיראנית לטובת הטרור - ואחרי חשיפת ההברחה, ביקש להדגיש: "בשעה שאיראן מחייכת ואומרת כל מיני דברי נועם, אותה איראן שולחת נשק קטלני שנועד לפגוע בחפים מפשע".

 

נתניהו קיים במהלך היום - הלילה בארה"ב - שורה של התייעצויות ביטחוניות לקראת אישור פעולת צה"ל שהחלה לפנות בוקר. עוד לפני כן, הוא היה מעורב בהכנות למבצע. לפני נסיעתו ולאחר דיונים מדיניים-ביטחוניים הפעולה אושרה, ונתניהו עודכן במהלך האירועים בארה"ב. המעקב העיקרי בשלב זה היה מודיעיני.

 

אחרי ההשתלטות שוחח ראש הממשלה עם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, עם הרמטכ"ל בני גנץ ועם ראש המוסד תמיר פרדו ושיבח אותם על "המודיעין האיכותי שהביאו" ועל הביצוע המבצעי המדויק.

 

נתניהו מקבל עדכונים על המבצע ()
נתניהו מקבל עדכונים על המבצע

"איראן". הסימון על המטען שנתפס (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
"איראן". הסימון על המטען שנתפס(צילום: דובר צה"ל)

נתניהו, אמש בוועידת איפא"ק בוושינגטון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נתניהו, אמש בוועידת איפא"ק בוושינגטון(צילום: AFP)

נתניהו כינה זאת "מבצע מושלם של תפיסת אוניית נשק איראנית חשאית" ותקף: "בשעה שהיא מדברת עם המעצמות, בשעה שאיראן מחייכת ואומרת כל מיני דברי נועם, אותה איראן שולחת נשק קטלני לארגוני הטרור והיא עושה את זה ברשת מסועפת של מבצעים חשאיים חובקי עולם במטרה להזרים רקטות, טילים וכלי נשק קטלניים אחרים כדי לפגוע באזרחים חפים מפשע".

 

הוא ביקש לרתום את המקרה לעמדתו ולפיה אין לאפשר לאיראן כל העשרה של אורניום - בעוד המעצמות מוכנות לאפשר לטהרן להמשיך בהעשרה מוגבלת, שבשלב מאוחר יותר תוכל לאפשר התקדמות לעבר נשק גרעיני. "זאת איראן האמיתית ואסור שהמדינה הזאת תקבל לידיה נשק גרעיני. נמשיך לעשות כל מה שצריך כדי להגן על אזרחי ישראל", מסר נתניהו.

יעלון וגנץ עוקבים אחר המבצע (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
יעלון וגנץ עוקבים אחר המבצע(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

בישראל מתכוונים להשתמש בתפיסת הספינה כדי לנהל בליץ תקשורתי אנטי-איראני. המעורבות האיראנית בהברחת הנשק אמורה להפוך לכלי על מנת לנגח את המשא ומתן בינה לבין חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון וגרמניה (P5+1). המסר: בזמן שהאירנים מחייכים לעולם, מאחורי הגב הם ממשיכים לחמש אירגוני טרור ולרמות את העולם.

 

בתוך כך, שרי הממשלה קיבלו היום הוראה מלשכת ראש הממשלה שלא לדבר ולא להתייחס לתפיסת הספינה. 

 

זרוע הטרור של רוחאני

ממשרד החוץ נמסר בהודעה שיצאה בעברית ובאנגלית כי "חיל הים ערך בידוק בהסכמה על ספינה בשם KLOS C, על-פי כללי המשפט הבינלאומי ובהסכמת הרשויות הרלבנטיות. מדינת הדגל ומדינותיהן של אנשי הצוות עודכנו כנדרש. הספינה, שעשתה דרכה בים סוף, נשאה דגל פנמה והיא מופעלת על-ידי חברה הרשומה באיי מרשל.

 

"הטילים והנשק שנמצאו על הספינה הוסוו והועמסו על-ידי איראן, מבלי שהצוות או החברה המפעילה מודעים לדבר.

 הנשק היה מיועד לארגוני הטרור הפלסטיניים בעזה, שהתכוונו להשתמש בו כדי לפגוע באזרחים ישראלים, כפי שעשו בעבר. בכך איראן חוזרת ומפירה את החלטות מועצת הבטחון 1747 ו-1929, האוסרות עליה לייצא נשק כלשהו. בהברחת הנשק לרצועת עזה היא מפירה את החלטות מועצת הבטחון 1373 ו-1860".

 

עוד נכתב בהודעת משרד החוץ כי "איראן ממשיכה לסכן נתיבי שיט בינלאומיים ולהפר בגסות שורת החלטות של מועצת הבטחון במטרה לערער את היציבות באזור ולהפיץ טרור ומלחמה. ההברחות מבוצעות על-ידי 'כוח קודס', המשתייך למשמרות המהפכה. זוהי זרוע מדינתית הפועלת ברשות ובסמכות של הממשל האיראני, בהנהגתו של הנשיא חסן רוחאני".

 

בהודעה נמסר כי ישראל תגיש תלונה רשמית למועצת הבטחון ולוועדת הסנקציות, שהוקמה מכח החלטה 1737, ואולם בשל העיצומים במשרד החוץ - על רקע חילוקי הדעות עם האוצר בעניין המשא ומתן על תנאי ההעסקה - התלונה לא תוגש לפי שעה.

 

משרד החוץ נמצא בנתק מוחלט עם המוסדות הבינלאומיים ובכללם האו"ם. שגריר ישראל באו"ם רון פרושאור קיבל את הנחיות הוועד ולא יעביר תלונה למועצת הביטחון. בנוסף, לא יפעל מערך הדוברות של שירות החוץ כדי להסביר את נושא ספינת הנשק לכלי התקשורת הזרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
ההשתלטות על הספינה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים