שתף קטע נבחר

צילום: דובר צה"ל

חמאס: טילים שמיועדים אלינו? בדיחה טפשית

ארגון הטרור השולט בעזה מגיב לראשונה למבצע "חשיפה מלאה". יועצו של הנייה אמר: "זהו שקר ישראלי שמיועד להאריך את המצור". סוריה ואיראן טרם הגיבו

צה"ל הציג סרטונים, צילומים והוכחות נוספות לכך שהטילים על ספינת הנשק האיראנית שנעצרה בלב ים היו אמורים להגיע לרצועת עזה - אבל בחמאס מתכחשים וטוענים כי מדובר ב"בדיחה טפשית". לדברי טאהר אל-נונו, יועץ לראש ממשלת חמאס בעזה איסמעיל הנייה, "זהו שקר ישראלי שמיועד להצדיק ולהאריך את המצור על זה".

 

פשיטה בלב ים - כתבות נוספות

השייטת השתלטה על ספינת נשק מאיראן

צפו: לוחמי השייטת פושטים על KLOS C

נתניהו: איראן מחייכת - ומרמה את העולם

הטיל שהיה בדרך לעזה: טווח שיא לחמאס

 

עדיין לא ברור אם הטילים, מסוג M-302, היו אמורים להיות מועברים לחמאס, ששולט ברצועה, או לג'יהאד האיסלאמי, שנמצא בקשרים טובים בהרבה עם השלטון האיראני. הן סוריה, משם הגיעו הטילים, והן איראן, שישראל האשים אותה באחריות להברחתם בספינה שנשאה את דגל פנמה, עדיין לא הגיבו.

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בעקבות התפיסה כי "בשעה שאיראן מחייכת ואומרת כל מיני דברי נועם", אמר ראש הממשלה. "אותה איראן שולחת נשק קטלני לארגוני הטרור והיא עושה את זה ברשת מסועפת של מבצעים חשאיים חובקי עולם". בהודעה שפרסם משרד החוץ. נמסר כי "הטילים והנשק שנמצאו על הספינה הוסוו והועמסו על ידי איראן, מבלי שהצוות או החברה המפעילה מודעים לדבר. הנשק היה מיועד לארגוני הטרור הפלסטיניים בעזה, שהתכוונו להשתמש בו כדי לפגוע באזרחים ישראלים, כפי שעשו בעבר.

  

"בכך איראן חוזרת ומפירה את החלטות מועצת הבטחון 1747 ו-1929, האוסרות עליה לייצא נשק כלשהו. בהברחת הנשק לרצועת עזה היא מפירה את החלטות מועצת הביטחון 1373 ו-1860. איראן ממשיכה לסכן נתיבי שיט בינלאומיים ולהפר בגסות שורת החלטות של מועצת הבטחון במטרה לערער את היציבות באיזור ולהפיץ טרור ומלחמה. ההברחות מבוצעות על ידי 'כח קודס', המשתייך ל"משמרות המהפכה". זוהי זרוע מדינתית הפועלת ברשות ובסמכות של הממשל האיראני, בהנהגתו של רוחאני. ישראל תגיש תלונה רשמית למועצת הביטחון ולוועדת הסנקציות, שהוקמה מכח החלטה 1737".

ווח הרקטה אם הייתה מגיעה ליעדה ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
ווח הרקטה אם הייתה מגיעה ליעדה ברצועת עזה(צילום: דובר צה"ל)

לוחמי השייטת שפשטו על ספינת הנשק KLOS-C מצאו במטען שקי מלט עם עשרות טילי M-302, שיכולים להגיע עד לטווח של כ-200 ק"מ. טילים דומים לאלו שגילו לוחמי הקומנדו הימי במבצע "חשיפה מלאה" נורו לעבר ישראל לפני שמונה שנים במלחמת לבנון השנייה על ידי חיזבאללה. בצה"ל הדגישו כי מדובר באמצעי הלחימה בעל טווח פגיעה הגדול משמעותית מזה שנעשה בו שימוש עד היום בידי גופי הטרור ברצועת עזה.

 

מדובר ברקטת קרקע-קרקע מתוצרת סוריה שפותחה לראשונה בשנות ה-90. לפי צה"ל, הרקטה משמשת בעיקר את צבא אסד ואת חיזבאללה - הן בסוריה והן בלבנון. מאז פיתוחה ועד היום שודרגה הרקטה מספר פעמים, והיא בעלת חמש תצורות:

 

302-M מדגם A היא התצורה הבסיסית. מדובר ברקטה בעלת טווח של כ-90 קילומטרים בשיגור מגובה פני הים, ועד 100 ק"מ בשיגור מגובה 1,000 מטרים ומעלה. הרקטה יכולה לשאת ראש נפץ במשקל של 170 קילוגרמים.

  

302-M מדגם B היא רקטה בעלת טווח של כ-100 קילומטרים כאשר השיגור מגובה פני הים, ועד ל-115 קילומטרים כאשר היא משוגרת מגובה קילומטר. הדגם השניוני נושא ראש נפץ של 175 ק"ג.

 

302-M מדגם C בעל טווח של עד ל-140 ק"מ משיגור מפני הים, ועד ל-160 קילומטרים משיגור מגובה. רקטה מדגם זה נושאת ראש נפץ במשקל של עד 140 ק"ג.

 

302-M מדגם D בעל טווח של עד 160 ק"מ משיגור מפני הים, ועד ל-180 ק"מ משיגור מגובה. הרקטה נושאת ראש נפץ של 144 ק"ג.

  

302-M מדגם E, הרקטה המתקדמת ביותר, שמגיע עד ל-200 ק"מ בשיגור מפני הים, ועד ל-215 ק"מ משיגור מגובה 1,000 מטרים. הדגם החדיש של הרקטה נושא ראש נפץ של עד 125 קילוגרמים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
אחד מהטילים שנמצאו על הספינה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים