שתף קטע נבחר

תגובות למסמך שנחשף ב-ynet: "קואליציה דיקטטורית"

באופוזיציה יוצאים נגד המסמך לפיו ראשי המפלגות מתחייבים לאשר כמקשה אחת את חוקי המשילות, הגיוס ומשאל עם - מסמך שנולד על רקע חוסר האמון בקואליציה. ח"כ כבל: "נוכלים שלא סומכים איש על רעהו". דרעי: "ישראל כאחרונת הדיקטטורות". ראשי האופוזיציה ייפגשו הערב כדי לדון בדרכי פעולה - הכינוס יועבר בשידור חי ב-ynet

"זו דיקטטורה מכוערת שבה הופכים את חברי הקואליציה מנבחרי ציבור לבובות על חוט", כך אמר היום (א') יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג, בתגובה למסמך שנחשף ב-ynet ולפיו התחייבו ראשי מפלגות הקואליציה להעביר יחדיו את שלושת החוקים הדרמטיים: חוק הגיוס, חוק המשילות וחוק משאל עם. ההסכם נולד בעקבות חוסר האמון ששורר בין ראשי הקואליציה. הערב בשעה 17:00 יתכנסו ראשי מפלגות האופוזיציה בבית מפלגת העבודה כדי להחליט איך לפעול לקראת ההצבעות הצפויות על החוקים. הכינוס יועבר בשידור חי ב-ynet.

 

 

ח"כ הרצוג מתח ביקורת על ההתנהלות שהובילה לגיבוש המסמך: "יצא המרצע מן השק. מתברר שגם מי שהבטיחו פוליטיקה חדשה הם לא יותר מליכוד ביתנו ב'. בושה שמפלגות שמתיימרות להיות מפלגות מרכז חותמות על חוקי שנאה שמנוגדים לאידיאולוגיה של בוחריהן ולאמונות האישיות של רוב חברי הכנסת שלהן".

 

מה שהוביל לחתימת המסמך הייתה החשדנות בין המפלגות המרכיבות את המשלה: חברי הקואליציה לא סמכו על עמיתיהם שיתמכו בחוקים, ולכן, כפי שפורסם, בסוף השבוע גיבשו ראשי המפלגות, בתיאום עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, מסמך הבנות שבו הם מתחייבים להעביר את שלושת החוקים כמקשה אחת.

זהבה גלאון. "הקואליציה איבדה את הברקסים" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
זהבה גלאון. "הקואליציה איבדה את הברקסים"(צילום: גיל יוחנן)

אריה דרעי. "להתפזר לאלתר" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אריה דרעי. "להתפזר לאלתר"(צילום: גיל יוחנן)יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אמרה בתגובה: "הקואליציה איבדה את הברקסים והיא הופכת את חברי הכנסת לבני ערובה ורובוטים. היא מאלצת ח"כים להצביע על חוקים שהם מתנגדים להם".

 

ח"כ דב חנין הגדיר את המסמך "חסר תקדים" והוסיף: "זה מעיד שלמהלכים היסטוריים שמנסה הקואליציה להעביר אין הסכמה ורוב בכנסת. לא לגיוס, לא למשאל עם ולא להעלאת אחוז החסימה. יש פה מיעוט שכופה את דעתו על הרוב באמצעות מצב אנטי דמוקרטי".

 

יו"ר סיעת העבודה ומרכז סיעות האופוזיציה, ח"כ איתן כבל: "מדובר בקואליציה של נוכלים שבה איש אינו סומך על רעהו. ואם הקואליציה לא סומכת על עצמה, מדוע שהעם יסמוך עליה? רק בקואליציה בלי מנהיג, בלי קו אידאולוגי ובלי דרך מנסים להעביר חקיקה כל כך משמעותית באמצעות ברוטליות פוליטית. הכוחנות שמפעילה הממשלה כלפי חבריה שלה וכלפי האופוזיציה מעידה כאלף עדים על חולשתה הרבה".

 

יו"ר ש"ס, ח"כ אריה דרעי, טען שהמסמך אמור להוות תמרור אזהרה: "המסמך מצביע על כך שאיש הישר בעיניו יעשה ואין טיפת אמון בין חברי הממשלה. ממשלה שאין אמון בסיסי בין חבריה חייבת להתפזר לאלתר. לא ייתכן שאזרחי ישראל יהיו תחת חבורת שרים שהמשותף היחיד להם הוא האינטרס המפלגתי האישי ורמיסת האחר, כאחרונת המדינות הדיקטטוריות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ח"כ יצחק הרצוג
צילום: מוטי קמחי
מומלצים