שתף קטע נבחר

יושוו תנאי ניצולי השואה שעלו אחרי 1953

שר האוצר יאיר לפיד הורה לצרף ניצולי שואה שהגיעו לארץ אחרי אוקטובר 1953 לחוק נכי רדיפות הנאצים. 300 מיליון שקל יוקצו למימון החקיקה החדשה

שר האוצר יאיר לפיד הורה לבכירי משרדו לפעול להשוואת תנאיהם של ניצולי שואה, יוצאי מחנות וגטאות שעלו לישראל אחרי 1.10.53, לתנאים שמקבלים הניצולים שעלו עד לתאריך זה ומקבלים את זכויותיהם על פי חוק נכי רדיפות הנאצים. בעקבות ההחלטה יחל משרד האוצר בהליכי חקיקה שבמסגרתם יוקצו כ-300 מיליון שקל לקבוצה שבה כלולים כ-18,500 ניצולים. במשרד האוצר מתכוונים להעביר את החקיקה החדשה בכנסת במהלך 2014.

 

 

כ-16 אלף מהניצולים המשתייכים כיום לקבוצה זו מקבלים גמלה מוועידת התביעות בסך 1,488 שקל בחודש, בנוסף להטבות מהמדינה בצורת מענק שנתי של 4,743 שקל (365 שקל בחודש). שאר הניצולים הנמנים עם קבוצה זו מקבלים ממשרד האוצר גמלה בסך 2,245 שקל, וזאת על פי "חוק ההטבות".

 

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

על פי החקיקה החדשה, כל הניצולים יועברו לטיפולה של הרשות לזכויות ניצולי השואה במשרד האוצר. במסגרת זו הניצולים יהיו זכאים להעלאת גובה התגמול המשולם לפי חוק נכי רדיפות הנאצים, שנגזר מדרגת הנכות של הניצולים. התגמול הבסיסי נע בין 1,825 שקל בחודש לדרגת נכות של 25%, ועד ל-5,405 שקל בחודש לפי דרגת נכות של 100%.

 

בנוסף, ניצולים שמוגדרים כנזקקים ונצרכים (בכפוף למבחן הכנסות) יקבלו תגמולים מוגדלים, שישתנו בהתאם לדרגת הנכות שלהם - בין 5,317 שקל ועד ל-9,000 שקל בחודש. הטבה אחרת היא מימון טיפול רפואי במחלות שלפי חוק נכי רדיפות הנאצים הוכרו כקשורות לשואה. הניצולים שיוכרו בחקיקה החדשה יהיו זכאים גם לתגמול שארים, ובמקרה של פטירת הניצול שהוכר לפי חוק נכי רדיפות הנאצים, יקבל בן הזוג תגמול במשך 36 חודשים לאחר הפטירה. במקרה שהניצול קיבל תגמול מוגדל בחייו, יקבל בן הזוג תגמול למשך כל חייו (בניכוי הכנסותיו הנוספות).

שר האוצר לפיד (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
שר האוצר לפיד(צילום: אלי מנדלבאום)
 

יו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל, קולט אביטל, בירכה על ההחלטה: "זהו תיקון עוול היסטורי גדול. מדובר בניצולים שלא באשמתם לא הגיעו לישראל מוקדם יותר, וכעת הם יזכו להטבות שלהן היו זכאים באופן טבעי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ניצולי שואה מפגינים מול משרד האוצר
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
"תיקון עוול היסטורי גדול". קולט אביטל
צילום: גיל יוחנן
מומלצים