שתף קטע נבחר

הי דרומה: 2 מסלולי אופניים בערבה

צוקים, ואדיות, תוואי שטח מדברי מרתק ומזג אוויר מושלם: 2 מסלולי רכיבת אופניים לכל המשפחה בערבה הדרומית

100 קילומטרים של מסלולי רכיבה על אופני שטח ברמות קושי שונות נחנכו זה מכבר בערבה הדרומית. בהיצע: ממסלול ילדים באורך 5 קילומטרים ועד לסינגל תמנע- מסלול למיטיבי רכיבה באורך 14 קילומטר, כשמסביב נוף מדברי מרשים בעוצמתו: צוקים, ואדיות, מערות, תוואי שטח מרתק, גוונים משתנים של חום עם נגיעות של ירוק ומזג אוויר מושלם לרכיבה, שניה לפני שמתחיל הקיץ. 

 

עוד טיולים בערוץ התיירות:

אולה לנו פחות: ברצלונה בזול

מלונות העתיד: 4 מלונות חדשים

סיפור יציאת מצרים: היעדים החמים לפסח

 

100 ק"מ של מסלולי רכיבה. ערבה דרומית (צילום: ארן דולב)
100 ק"מ של מסלולי רכיבה. ערבה דרומית(צילום: ארן דולב)

 

השקת המסלולים החדשים תחגג בהפנינג רכיבה עתיר אטרקציות בערבה הדרומית ובפארק תמנע "משפחתימנע 2" להלן שני מסלולי רכיבה ומדריך על מקומות לינה ואירועים נוספים שיתקיימו במהלך ההפנינג.

 

1. למשפחות: מקיבוץ יהל לחוות בודדים ע'רנדל ולמליחת קע-א-סעדין וחזרה

המסלול המעגלי החביב שאורכו 11 ק"מ מיועד לכל המשפחה, לילדים מעל גיל 10 עם אופניים עם גלגלים בקוטר מעל 24". למעט כ-500 מטר אין בו עליות וירידות.

 

היציאה מחניון צל תמרים מחוץ לקיבוץ יהל. עוברים מתחת לכביש הערבה ומיד אחר-כך בסימון האדום, פונים שמאלה וצפונה לרכיבה בכביש כורכר למשך כ-4 ק"מ. לפני שפונים ימינה לכביש האספלט עם "צפרדע" האשפה הירוקה, מעבר לכביש הערבה, אפשר לראות על צלע ההר שלשה סמלים גדולים, אחד בולט יותר ושניים פחות. משמאל הסמל של חטיבת גולני שנטלה חלק במבצע עובדה במלחמת העצמאות לכבוש את "אום רשרש" שלימים הפכה לאילת. במקום זה התקיימה תקרית ירי עם הליגיון הירדני כשחטיבת גולני הייתה בדרך דרומה.

 

בכל שנה לקראת מירוץ גולני המסורתי עושים שיפוצים לסמל ולכן הוא בולט יותר. לידו נמצא סמל צה"ל וסמל הפלמ"ח. על הגבעה ממזרח היה פעם מוצב צבאי וכיום ממוקמת חוות בודדים על, העוסקת בתיירות ובחקלאות (מטעי זיתים ותמרים).

 

 

ראש הגבעה. חוות ע'רנדל (צילום: דמטרי צ'יזיק)
ראש הגבעה. חוות ע'רנדל(צילום: דמטרי צ'יזיק)

 

השטח המישורי הוא חלק ממליחת קע-אל-סעדין ומאוד קרוב לגבול, כ-100 מטר מכביש הטישטוש ליד גדר הגבול. ניתן לראות איך נראה הגבול במציאות לאורך רוב הערבה: כמה בזנ"טים עם שלושה או ארבעה חוטי תייל וגדר בגובה של פחות ממטר.

 

קע-אל סעדין היה פעם שטח חקלאי של שבט הסעדין הבדואי היושב בירדן. האזור הוא גם מקום מצויין למצוא מיני ציפורים מדבריות כגון קטה הודית או קטת כתר, חצוצרן מדבר, סלעית מדבר, או סבכי מדבר ובעונות עם גשמי ברכה: גם מיני ציפורים נודדות.

 

כמות המשקעים בערבה מועטה- הממוצע הרב-שנתי עומד על כ-15 מ"מ. בעת כתיבת שורות אלה, הכמות המועטה של המשקעים שירדה השנה לא הצליחה לשנות משהו בצבעי הקרקע.

 

ממשיכים דרומה על הדרך הכבושה כשני ק"מ וחצי ומגיעים לכביש אספלט. פונים שמאלה ומזרחה על הכביש הזה שנסלל לקידוחי המים של חברת מקורות, יעלון 7 ויעלון 117. נרכב מזרחה כ-400 מטר עד לשער של מתחם מקורות במקום. כאן יש שני קידוחים בעומק של מאות מטרים המהווים חלק ממערכת המים של הערבה. יש יותר ממאה קידוחים לאורך הערבה המספקים מים לכל המושבים והקיבוצים וגם את רב המים של העיר אילת.

 

נעקוף את הגדר של מתחם קידוח יעלון 7 ונתקרב לגבול עצמו. כאן נמשיך לאורך הדרך המסומנת לאופניים, ונקפיד לא לעלות על כביש המערכת עצמה. ממשיכים דרומה עם הדרך הכבושה שהיא בסך הכל באיכות טובה ומגיעים למטע התמרים של קיבוץ יהל. רוב העצים שרואים כאן הם עצי מג'הול, ומיד אחריו מטע הפומלות של יהל. נשארים על הכביש ודואגים לא לקטוף את הפרנסה של קיבוץ יהל וממשיכים דרומה למרכז התיפעול של מטעי יהל. מכאן ועד נקודת הסוף נרכב על כביש אספלט העובר בין השדות ובתי הרשת של יהל. גדלים כאן בעיקר פלפלים לייצוא לאירופה.

 

הדרך ממשיכה בשדות וחוצה את הערבה חזרה לכיוון כביש הערבה. עוברים דרך המעבר התת-קרקעי וחוזרים למתחם צל תמרים, בו נקנח בקפה, גלידה או ארוחה טובה אחרי הרכיבה. לילדים יש שפע של הזדמנויות לשחק במגרש המשחקים, או להתבונן בדגים בבריכה באמצע המתחם. יש שירותים מרווחים וטובים.

 

מידע שימושי לדרך:

אורך המסלול: 11 ק"מ

זמן רכיבה: 2-3 שעות

אופי המסלול: מישורי על דרך כבושה/אספלט עם עליה מתונה אחת, כמה פעמים פסי הרעדה בדרך

דרגת קושי: קלה עד בינונית

ציוד: מי שתיה וציוד לתיקון אופניים

 

2. למשפחות: מבארות עברונה לבריכות הפלמינגו דרך דקלי הדום  

טיול משפחתי רכוב קלאסי, קצר ובעל עניין רב באורך 12 ק"מ בנוף המדברי. תחילת המסלול: הק"מ ה- 26 על כביש הערבה (כביש 90). המגיעים מדרום פונים ימינה בדרך עפר לפי השלט "בארות שרשרת". הבאים מצפון נוסעים עד אזור התעשייה שחורת, פונים בסיבוב פרסה חזרה צפונה עד הק"מ ה- 26. מחנים את הרכב בדרך העפר הלבנה ומתחילים ברכיבה לכיוון מזרח עם סימון השבילים השחור.

 

לאחר רכיבה של 2 ק"מ הדרך פונה דרומה ולאחר רכיבה נוספת של כ- 500 מטרים מגיעים לתחנה הראשונה- באר עברונה. באר עברונה היא חלק מ"בארות שרשרת" במחוברות ביניהן באמצעות מעברים תת קרקעיים. בבאר עברונה דרה להקת זנבנים- ציפורים מאוד חברותיות אשר מנהלות חיי קהילה מאוד מעניינת.

 

ממשיכים ברכיבה דרומה 3 ק"מ עד דקלי דום- קבוצת עצי דקל נדירים ומרשימים מסוג "דום מצרי". אזור מלחת עברונה הוא נקודת התפוצה הצפונית ביותר בעולם בה צומח דקל זה, הנפוץ בסודן ובאזורים הטרופיים של אפריקה.

 

ממשיכים לרכוב עם סימון השבילים האדום עד בריכות האידוי הצפוניות לאילת. מימיהן מופק מלח ממי ים סוף. הבריכות משכו אליהן ציפורים נודדות רבות בעונות המעבר. כמיליון ציפורים חולפות באזור זה ל"תדלוק" במעברן מיבשת אחת לשנייה, באביב בדרכן אל אירופה לקינון ובסתיו אל אפריקה החמה.

 

נופשים בערבה. פלמינגו (צילום: דורון ניסים)
נופשים בערבה. פלמינגו(צילום: דורון ניסים)

 

אחת הציפורים שבחרה לנפוש בבריכות היא הפלמינגו- ציפור גדולה יחסית הבולטת בגווניה הורודים. להקת הפלמינגו או השיקטן (בעברית) ראו בבריכות האידוי את ביתם ושם הם מוצאים את כל צורכיהם. הפלמינגו ניזונים מ"קופיפי ים"- "הארטמיה האילתית" העשירים בביטא קרוטן הגורם ל"צביעת" כנפיהם בצבעים הורודים אדומים.

את הרכיבה נסיים בפנייה מערבה בין מטעי התמרים עד המפגש עם כביש בערבה הישן, אל הרכב.

 

מידע שימושי לדרך:

אורך המסלול: 12 ק"מ

זמן הרכיבה: כשעתיים.

אופי המסלול: דרך עפר כבושה ושטוחה,

דרגת קושי: קלה עד בינונית.

כדאי להביא: משקפות לצפייה בציפורים, מדריך לזיהוי ציפורים, מי שתייה וציוד לתיקון אופניים.

 

ולבני המשפחה שאינם רוכבים:

משפחות עם קטנטנים שאינם רוכבים יוכלו להגיע לקיבוץ לוטן ולהנות מסדנאות בניה באדמה ומחוויה אקולוגית במגרש המשחקים הממוחזר.

 

בשישי תתקיים רכיבת שקיעה לכל המשפחה למרגלות עמודי שלמה בפארק תמנע, קבלת שבת למרגלות האגם, ארוחת ערב ומופע של להקת 'טררם'.

 

בשבת בבוקר יתקיים בפארק תמנע הפנינג משפחות, עם מתחמי חץ וקשת, צליפת רוגטקה, הטלת כידון, פאזל רצפה ענק, ומתקנים מתנפחים.

 

אופציות לינה באזור

הרוכבים והמשפחות המדוושות יוכלו ללון באחד מבתי ההארחה הקיבוציים בערבה הדרומית או באתר הקמפינג בפארק תמנע שבו מספר אפשרויות לינה:

"וילה קמפ"- מתחם אוהלים מרווחים ובכל אחד מהם שני חדרי לינה ומבואה, המתאימים למשפחה עד 6 נפשות. מתחם "הכפר"- אוהלי לינה המיועדים למשפחות בנות עד 8 נפשות. אפשרות נוספת היא להביא אוהל מהבית ולהקים אותו באתר מיועד. במתחם הקמפינג יש שירותים מקלחות וקפיטריה. השכרת אופניים אפשרית במקום.

 

משפחתימנע 2- הפנינג רכיבה בערבה הדרומית ובפארק תמנע, 27-29 במרץ. לפרטים: פארק תמנע

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארן דולב
משפחתימנע. ערבה דרומית
צילום: ארן דולב
מומלצים