שתף קטע נבחר

נוער, תכיר: שלום חנוך

בתיאטרון הקיבוץ מעלים בימים אלה את "שבלול", מחזמר לנוער עם שיריו של שלום חנוך, המספר על נערות ונערים קיבוצניקים בישראל של שנות ה-70. "זו הזדמנות להכיר את השירים לקהל צעיר יותר, ולהעביר את המורשת הלאה", מספרות דיאנה גולבי ומירב פלדמן המככבות בו. צפו בוידאו מהחזרות

 
כששי להב ודפנה אנגל חיפשו מוזיקאי לתפור סביבו סיפור מוזיקלי לנוער, היה לשניהם ברור שהאיש הנכון עבורם הוא שלום חנוך. מה שהתחיל כרעיון, הפך לאחר התייעצות עם הזמר וקבלת ברכתו, למחזמר "שבלול" - המתרחש בישראל הסבנטיזית מוכת הטראומה וצלקות מלחמת יום הכיפורים.
 
בין סיפורי אהבת נעורים, דחייה והתמודדות עם השונה, משובצים להם שירים רלוונטיים של חנוך, מה שהופך אותם לנכסי צאן ברזל גם עבור הדור שלא ידע את מלחמות ישראל, ולא בטוח שהכיר את המורשת של אחד מהרוקרים החשובים בתולדותינו. את המחזה ביים נעם שמואל, שחתום על הצגות כמו "משחקים בחצר האחורית" ו"רומיאו ויוליה" בקאמרי.
  
"היה לי ברור מהרגע הראשון שזה יהיה שלום חנוך", מספר שי להב, כותב המחזה (שגם כותב כמבקר מוזיקה כאן במדור, ע.פ). "כטינאייג'ר גדלתי עליו. מה זה גדלתי, הוא הציל אותי! תמיד הרגשתי שהמוזיקה שלו רלוונטית לכל דור, והיה לנו ברור שנלך על  השירים היותר ישנים שלו, מתקופת הסבנטיז, להקת לול, אריק ושלום".
 
עבור דיאנה גולבי, זוכת "כוכב נולד" ואחת מהכוכבות הבולטות בהצגה, מדובר בכבוד שטומן בחובו גם תחושת שליחות: "זה פאן, וכיף שהשירים גם זוכים להתעדכן", היא אומרת בתשובה לשאלה אם קהל צעיר יכול להתחבר למוזיקה של חנוך, בעידן שכולו מיילי סיירוס וג'סטין ביבר. "זו הזדמנות מצוינת להכיר את השירים האלה לקהל צעיר יותר, ולהעביר אותם ואת המורשת הלאה".
 
הנקודה הטראגית בכל הסיפור, היא שבימי כתיבת המחזה נפטר אריק איינשטיין, שרבים משיריו מופיעים במחזה. בעצרת לזכרו ניגן שלום חנוך, חברו הותיק ושותפו לרבות מיצירותיו, את השיר "ילדים של החיים", שלמעשה סוגר את ההצגה "שבלול". אבל גם ההקשרים הקודרים והנושאים הטעונים שבהם עוסקת ההצגה, לא הופכים אותה לפחות קלילה - תוצאה של כתיבה בגובה העיניים, שחקנים צעירים וחדורי מוטיבציה, וכמובן - המוזיקה. "יש איזושהי תמונת מצב קשה, אבל המוזיקה היא מה שמרים כאן את האוויר", אומר אלדר ברנטמן, שמשחק בהצגה את דמותו של גידי. "בזכות השירים זה נהיה גוד וויבז".
 
הצגת הבכורה של "שבלול" תעלה ביום חמישי, 13 במרץ, באודיטוריום נווה עופר בתל אביב.
 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר לוי
מירב פלדמן ודאנה גולבי. ילדים של החיים
צילום: אמיר לוי
לאתר ההטבות
מומלצים