שתף קטע נבחר

צילום: דובר צה"ל, רועי עידן, AFP

הירי מעזה נמשך, צה"ל תקף 29 מטרות

60 נפילות בשטח ישראל תוך חצי יממה וירי הרקטות לנגב המערבי לא פוסק. גם הלילה התפוצצה רקטה בשטח פתוח באשכול. תגובת צה"ל: הפצצה נרחבת של מטוסי ומסוקי חיל האוויר ברצועה. מוצבים של הג'יהאד האיסלאמי נפגעו. חמאס מאיים: ישראל תישא באחריות. הבוקר: לימודים כרגיל

ירי הטנקים של צה"ל היה רק הפרומו: מעט אחרי השעה 22:00 אמש (יום ד') תקפו מטוסים ומסוקים של חיל האוויר עשרות יעדים של הג'יהאד האיסלאמי וחמאס ברחבי רצועת עזה, כתגובה לירי עשרות הרקטות מאז אחר הצהריים. מקורות פלסטיניים ברצועה דיווחו שהמטוסים תקפו מוצבים של הג'יהאד ברפיח, באזור חאן יונס, בדיר אל-בלאח, באזור בית להיא בצפון הרצועה ויעד נוסף במרכזה. כמו כן הותקף מוצב של הזרוע הצבאית של חמאס. מקורות פלסטינים דיווחו שמטוסי חיל האוויר חוזרים שוב ושוב ליעדים שהותקפו. עד כה לא דווח על נפגעים פלסטינים.

 

גם הלילה נמשך הירי. באחד מיישובי המועצה האזורית אשכול נשמעה אזעקת צבע אדום. רקטה אחת התפוצצה בשטח פתוח ולא גרמה לנפגעים או לנזק. רקטה נוספת שוגרה מעזה וככל הנראה נפלה בשטח פלסטיני.

 

הסלמה בדרום - כתבות נוספות:

 

דובר צה"ל מסר שהתגובה כללה תקיפת 29 מטרות וכל המטוסים שבו בשלום: "התקיפה בוצעה בתגובה לירי המסיבי שבוצע הערב לעבר מדינת ישראל. צה"ל לא יסבול כל ניסיון פגיעה באזרחים ובחיילים. ארגון הטרור חמאס הוא הכתובת ועליו האחריות".

 

במהלך היום, מהרקטה הראשונה שהתפוצצה ב-16:55 ועד חצות, איתרו כוחות הביטחון 60 רקטות ששוגרו בעזה ונפלו בשטח ישראל. חמש מהרקטות הללו נפלו בשטח בנוי, האחרות בשטחים פתוחים. מערכת "כיפת ברזל" יירטה שלוש מהרקטות. למרות המטחים הכבדים, לא הוחלט בינתיים על ביטול הלימודים.

  

נפילה בשדרות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נפילה בשדרות(צילום: AFP)
  

מפת הנפילות ()
מפת הנפילות

סוכנות הידיעות AFP דיווחה כי בין היעדים שהפציץ חיל האוויר ברצועת עזה היו מחנות אימונים של גדודי אל-קודס וגדודי עזאדין אל קסאם, הזרועות הצבאיות של הג'יהאד האיסלאמי וחמאס. בעקבות התקיפה דווח על הפסקות חשמל בחלקים גדולים של רפיח. חמאס מסר בתגובה: "ישראל תישא באחריות להסלמה הנוכחית בעזה. היא ממשיכה בתוקפנותה וההתנגדות תשתמש בזכותה להגן על העם הפלסטיני".

 

נתניהו: לפעול בכל דרך כדי להשיב את השקט

בעקבות ההסלמה, קיים ראש הממשלה בנימין נתניהו התייעצות ביטחונית לאחר פגישתו עם ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון. בהתייעצות הטלפונית השתתפו שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, סגן הרמטכ"ל גדי אייזנקוט וראש השב"כ יורם כהן. נתניהו הנחה לפעול בכל דרך כדי להשיב את השקט בדרום. מוקדם יותר אמש, בפתח פגישתו עם קמרון, אמר נתניהו: "צה"ל מגיב בעוצמה על הירי על אזרחי ישראל מצד הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה. אם לא יהיה שקט בדרום, יהיה רעש בעזה, וזה בלשון המעטה. אני קורא לתושבי הדרום לפעול לפי ההנחיות. צה"ל יעשה את העבודה".

 

גורמים ישראלים הבהירו שהירי מעזה היה מתוכנן ומאורגן, "ולכן לא נתעלם מזה. התגובה תבוא בגלים, והם ישלמו על הירי ביוקר". ההערכה היא שצפוי עוד ירי מעזה לעבר ישראל. גורם מדיני אמר שלישראל אין אינטרס בהסלמה, וכך גם לחמאס ולג'יהאד: "המצב עלול להידרדר, אבל כרגע ההערכה היא שניתן לתחום את האירועים לתוך יום או ימיים. התגובה שלנו חריפה לנוכח כמות הטילים שנורו. אבל לא מדובר בשבירת כלים - לא מבחינת ישראל ולא מבחינתם". בישראל מציינים שהחמאס נתון במצוקה מדינית, בעיקר נוכח היחסים הקשים בין חמאס למצרים. כיום שתי המדינות היחידות שתומכות בחמאס הן טורקיה וקטאר, ולמעשה הארגון נמצא במשבר מדיני. 

 

בזמן שההסלמה בדרום מחריפה, אמר מזכיר המדינה האמריקני כי חוסר האמון בין ישראל לפלסטינים "הוא הגבוה ביותר שראיתי אי פעם, בשני הצדדים". קרי אמר כי הוא מכיר בכך ש"כמה מהפערים מאוד משמעותיים", אך התעקש כי הוא מלא תקווה בנוגע להשגת "כמה הבנות" על התקדמות המשא ומתן. לדבריו, "אף אחד מהצדדים לא מאמין שהשני רציני באמת, או מוכן לקבל החלטות גדולות שחייבים לעשות".

 

חוסר האמון גם בא לידי ביטוי בהתייחסות של אבו מאזן למתיחות בדרום תוך שהוא מאשים את ישראל. "יש להפסיק את ההסלמה שיצר הצבא הישראלי ברצועת עזה", מסר דוברו של אבו מאזן. במקביל, מזכ"ל האו"ם באן קי מון גינה את ירי הרקטות וקרא לכל הצדדים להימנע מהסלמה נוספת.

 

רצים למרחב המוגן בשדרות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
רצים למרחב המוגן בשדרות(צילום: AFP)

מוקדם יותר הסתיימה ההפוגה בירי הרקטות מרצועת עזה. מעט לפני השעה 21:00 נשמעה אזעקת צבע אדום באזור שדרות. משעות אחר הצהריים נורו עשרות רקטות, 60 מהן נפלו בשטחי ישראל. מהירי לא היו נפגעים. עד לתקיפת חיל האוויר הסתכמה תגובת צה"ל בירי טנקים לעבר יעדי טרור ברצועת עזה - אחד מהם בצפון רצועת עזה והשני בדרומה - אבל בצבא הבהירו שלא יסתפקו בכך, ואכן מעט לפני השעה 22:00 הגיעה התקיפה המשמעותית יותר.  

 

חרף המטחים הכבדים, בעוטף עזה החליטו בשלב זה לא להשבית את הלימודים, וגם חגיגות פורים צפויים להתקיים כמתוכנן. עם זאת, במועצה האזורית אשכול ביקשו מהתושבים להתעדכן בשעות הבוקר באתר המועצה. גם בפיקוד העורף חידדו נהלים: בהישמע אזעקה או קול נפץ התבקשו התושבים להיכנס למרחב המוגן בהתאם לזמן העומד לרשותם ולשהות בו עשר דקות.

 

"אלה לא חיים נורמלים"

תושבי הדרום חוששים לחזור לשגרה של אזעקות וריצה למרחבים המוגנים. אבידן כלפה משדות נגב סיפר: "אלה לא חיים נורמלים. כנראה תושבי הדרום לא חשובים. יותר חשוב להשקיע בטיסות ישירות לעמק הסיליקון מאשר להגן עלינו".

 

ירי מעזה לישראל, אתמול (צילום: AP) (צילום: AP)
ירי מעזה לישראל, אתמול(צילום: AP)

בעקבות האירועים האחרונים נפגש מפקד פיקוד דרום, האלוף סמי תורג'מן, עם ראשי הרשויות ביישובי עוטף עזה. הוא הציג את תמונת המצב ואמר: "זהו האירוע החמור ביותר מאז מבצע עמוד ענן, שאינו קביל מבחינתנו. אין לנו שום כוונה להבליג על אף ירי". במקביל, שר הביטחון הורה על סגירת המעברים לעזה ועל עצירת ביקורי אסירים מעזה בבתי כלא בארץ.

מעבר ארז יהיה היחיד שיפתח מחר למקרים הומניטריים בלבד.

  

הג'יהאד האיסלאמי לקח אחריות לירי וכינה את המטח מבצע "שבירת השתיקה". בהודעה של הזרוע הצבאית של ארגון הטרור נמסר כי נורו בסך הכל 70 רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל: "מדובר בתגובה ראשונית על פשעיה של ישראל בגדה המערבית וברצועת עזה, כשהפשע האחרון הוא חיסולם של שלושת אנשי הזרוע הצבאית אתמול מזרחית לחאן יונס".

 

ההערכה במערכת הביטחון היא שעיתוי מתקפת הרקטות נקבע בשל מזג האוויר: הג'יהאד האיסלאמי ביקש זה תקופה להגיב למדיניות צה"ל, שתקף אחרי כל ירי רקטות של פעיליו לעבר ישראל, ופשוט המתין לעננות כבדה ברצועה - שהגיעה היום סמוך לשעה 17:00, וגררה שיגור של עשרות רקטות.

 

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הצהיר במהלך הערכת מצב שקיים: "לא נעבור לסדר היום על מטחי הירי. לא נאפשר לג'יהאד האיסלאמי או לכל גורם אחר ברצועה לשבש את חיי אזרחי ישראל. כשלא יהיה שקט בדרום, גם ברצועת עזה לא יהיה שקט, באופן כזה שיגרום למחבלי הג'יהאד האיסלאמי להתחרט על הירי שביצעו".


פורסם לראשונה 12/03/2014 21:11

 

מתן צורי ואילנה קוריאל השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים