שתף קטע נבחר

קרי נגד נתניהו: לא להתעקש על מדינה יהודית

מזכיר המדינה טען שזהו קלף מיקוח פלסטיני, והדגיש כי זו "טעות להעלות את זה שוב ושוב" במו"מ. אתמול אמר כי אי האמון בין הצדדים הוא הגדול שראה

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי יצא אמש (יום ה') בגלוי נגד הדרישה האולטימטיבית של ראש הממשלה בנימין נתניהו לפלסטינים להכרה במדינה יהודית. "אני חושב שזו טעות של כמה אנשים להעלות את זה שוב ושוב כהחלטה הקריטית לגבי יחסם לאפשרות של מדינה ושלום", אמר.

  

מזכיר המדינה הזכיר בשימוע בוועדת החוץ של בית הנבחרים שהכרה של העולם ושל הפלסטינים בישראל כמדינה יהודית כבר ניתנה בהזדמנויות שונות. "נושא המדינה היהודית נפתר ב-1947 בהחלטה 181 שבה יש יותר מ-30-40 אזכורים של מדינה יהודית. בנוסף ערפאת ב-1988 ושוב ב-2004 אישר שהוא מסכים שזו תהיה מדינה יהודית", ציין קרי. "כשאתה מדבר על מדינה יהודית או על מדינת לאום של העם היהודי, או המולדת של העם היהודי, נלווה לזה תמיד זכויות שוות ואי אפליה של אזרחים כלשהם".

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

קרי רמז שנושא המדינה היהודית הוא קלף מיקוח פלסטיני במשא ומתן עם ישראל, והדגיש כי "לא נאמרה המילה האחרונה בנושא". הוא הביע אופטימיות לגבי נוסח של הכרה בישראל כמדינה יהודית בהסכם בין הצדדים, שיכלול שוויון זכויות מלא לכל אזרחיה. "אני אופטימי", הביע קרי את דעתו, והבהיר: "במשא ומתן אף אחד לא נותן שום דבר מראש. הם יקבלו החלטות כשידעו מה הם יקבלו".

"טעות להעלות את זה שוב ושוב". קרי (צילום: AP) (צילום: AP)
"טעות להעלות את זה שוב ושוב". קרי(צילום: AP)
  

בנאומו בתחילת החודש בכנס איפא"ק בוושינגטון ניצל נתניהו את ההזדמנות כדי לפנות ישירות לנשיא הפלסטיני אבו מאזן: "הכר במדינה יהודית - בלי תירוצים, בלי דחיות. הגיע הזמן", אמר נתניהו. "תאמר לפלסטינים לנטוש את הפנטזיות של להציף את ישראל בפליטים. בכך סוף-סוף תבהיר שאתה מוּכן להביא קץ לסכסוך". בפתח נאומו הצהיר נתניהו: "הברית עם ארצות הברית נמצאת בנקודת שיא ואין מדינה על פני כדור הארץ שהיא יותר פרו-אמריקנית מישראל".

 

"חוסר האמון הגדול אי פעם"

שלשום אמר קרי כי חוסר האמון בין הצדדים "הוא הגבוה ביותר שראיתי אי פעם, בשני הצדדים". בשימוע על תקציב מחלקת המדינה ב-2015 אמר קרי כי הוא מכיר בכך ש"כמה מהפערים הם מאוד משמעותיים".

 

קרי הוסיף כי "אף אחד מהצדדים לא מאמין שהשני רציני באמת, או מוכן לקבל החלטות גדולות שחייבים לעשות". עם זאת התעקש מזכיר המדינה כי הוא מלא תקווה בנוגע להשגת "כמה הבנות" על התקדמות המשא ומתן.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
חילוקי דעות. קרי ונתניהו
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים