שתף קטע נבחר

מטען הופעל בגבול הצפון, צה"ל השיב בירי עשרות פגזים ללבנון: "יד חיזבאללה בדבר"

כוח שסייר ליד נחל שיאון בגזרת הר דב עלה על מטען, אולם איש לא נפגע. שלושה חיילים פונו לבית חולים כדי לשלול פגיעות הדף. נשלל שמדובר בניסיון חטיפה. טנקים ותותחים של צה"ל השיבו בירי ארטילרי ופגעו במוצב חיזבאללה

מטען חבלה הופעל הערב (יום ו') לעבר כוח צה"ל בגבול לבנון, בעת שערך סיור שגרתי ליד נחל שיאון בגזרת הר דב. הכוח, שכלל כמה רכבי סיור עלה על מטען, אולם איש לא נפגע. נזק נגרם לג'יפ ושלושה חיילים פונו לבית החולים זיו בצפת כדי לשלול פגיעות הדף. בצה"ל גם בדקו את האפשרות כי מדובר בניסיון חטיפה, אולם שלל חשד זה. בתגובה ירה כוחות הצבא עשרות פגזים לשטח לבנון.

 

עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

 

ירי התגובה בוצע משני מוקדים: טנקים שמוצבים באזור מטולה פגעו במוצב תצפית של חיזבאללה בדרום לבנון, וכוחות תותחנים באזור התקרית ירו פגזים לאזורים שקרובים לגבול, כדי לבודד את אזור הירי. לא ידוע אם יש נפגעים. "יד חיזבאללה בדבר ויד חיזבאללה תיפגע", הבהיר גורם צבאי. במקביל, פתח צה"ל במגעים עם כוחות יוניפי"ל בגזרה, שנמצאים בקשר עם נציגים בצד הלבנוני בניסיון למנוע הסלמה נוספת.

 

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)
 

רשת "אל-מנאר" של חיזבאללה דיווחה כי בתגובה להפעלת המטען, הפגיז צה"ל מוצב בשטח לבנון ליד הכפר חלתא. אתרי חדשות נוספים המקורבים לחיזבאללה טענו כי צה"ל ירה בין חמישה לעשרה פגזים, ונמסר גם כי כוחות ארטילריה של צה"ל מפגיזים חורשות בחוות שבעא. סוכנות הידיעות הטורקית אנטוליה ציטטה גורם ביטחוני מקומי שטען כי לא ידוע על נפגעים מהירי לעבר עיירות לבנוניות באזור הגבול.

 

ב"אל-מנאר" גם דווח כי בעקבות נפילת אחד מהפגזים הוצתה בערה באזור מיוער בקרבת הכפר חלתא. באתר החדשות הלבנוני א-נשרה ציינו כי בעקבות התקרית העלה צבא לבנון כוננות בכפרים שבאזור הגבול. כלי תקשורת בלבנון דיווחו כי ארגון "המדינה האסלאמית בעיראק וא-שאם", המזוהה עם האג'נדה של אל-קאעידה ושפועל בסוריה ובלבנון, קיבל אחריות באמצעות חשבון הטוויטר על הנחת המטען בגבול הצפון. עם זאת, לפי גורמי ביטחון לבנוניים, עד כה אף גורם בלבנון לא קיבל אחריות לתקרית בגבול הצפון.

 

מוקדם יותר החודש אירעה היתקלות נוספת, אז כוח צה"ל זיהה שני חמושים כשניסו להניח מטען בקרבת ליד גדר המערכת בצפון רמת הגולן. נפתחה לעברם אש מנשק קל של כוחות חי"ר וכן ירי פגזים - וזוהתה פגיעה. גורמים צבאיים ציינו כי החוליה לא חצתה את הגבול ומסרו: "ככל הנראה מדובר בפעילות חבלנית בהכוונת חיזבאללה. שניים מהלוחמים של חיזבאללה נורו". לא היו נפגעים לכוחות צה"ל בתקרית. הצבא הקים מחסומים באזור התקרית ליד מרום גולן כדי למנוע התקרבות אזרחים.

 

לפני שבועיים נורו שתי רקטות לכיוון הר חרמון. תושבי האזור דיווחו בלילה על הדי פיצוצים וכתוצאה

מכך עלה החשד שחמושים ירו רקטות מצדו הסורי של הגבול. בבוקר אומת החשד, כשהתגלו שרידיהן בסמוך למוצב צה"ל. איש לא נפגע ולא נגרם נזק. תחילה העריכו כי מדובר במה שמכונה "זליגה" - ירי תועה לכיוון ישראל במסגרת הלחימה בין אנשי אסד למורדים - אך בהמשך לא שללו את האפשרות שהיה זה ירי של חיזבאללה, בתגובה לתקיפת שיירת הנשק בגבול סוריה-לבנון.

 

זו הייתה הפעם השנייה בתוך כשנה שחמושים ירו לעבר האזור. ב-15 במאי אשתקד נפלו שתי פצצות מרגמה באזור, וההערכה אז הייתה כי מדובר בירי תועה מסוריה במסגרת הקרבות בין המורים לצבאו של בשאר אסד. איש לא נפגע כתוצאה מנפילת הפצמ"רים ולא נגרם נזק. ישראל הגישה באותם ימים תלונה למפקדת כוח שמירת השלום של האו"ם בגולן.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
כוחות צה"ל בגבול, אחרי התקרית
צילום: אביהו שפירא
מומלצים