שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פרס לקראת פגישת אובמה-אבו מאזן: "הנשיא הפלסטיני - פרטנר אמיתי לשלום"
  נשיא המדינה הביע תמיכה ביו"ר הרשות שייפגש היום בוושינגטון עם נשיא ארצות הברית: "אנחנו נמצאים כעת בחלק הכי קריטי של המו"מ"

  נשיא המדינה מביע תמיכה גורפת במנהיג הפלסטיני: הנשיא שמעון פרס אמר היום (ב') כי הנשיא הפלסטיני אבו מאזן הוא "פרטנר אמיתי לשלום". דבריו של פרס נאמרים על רקע הפגישה שמתכוננת להיערך היום בוושינגטון בין נשיא ארה"ב ברק אובמה לאבו מאזן. במהלך פגישה שקיים פרס עם פעילת זכויות האדם רוז מפנדו הדגיש הנשיא כי אבו מאזן הוא איש עקרונות המתנגד לאלימות וטרור. "אנחנו נמצאים כעת בחלק הכי קריטי של המו"מ ועלינו לעשות כל שאפשר כדי להבטיח שיימשך", אמר פרס. "יש רוב ברור והסכמה על פתרון שתי המדינות לשני עמים".

   

  עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

    

  פרס הוסיף ואמר: "אנחנו חייבים להמשיך לעבוד מול הרשות הפלסטינית ואבו מאזן. הוא פרטנר טוב ואני שמח שהממשלה שלנו מנהלת מו"מ מולו. אי-הסכמות הן דבר נורמלי ובדיוק לשם כך נולד המו"מ - כדי לפתור את המחלוקות. ישנן גם סוגיות שעליהן אנו כן מסכימים כמו המלחמה בטרור".

  אבו מאזן ואובמה בפגישה קודמת (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  אבו מאזן ואובמה בפגישה קודמת(צילום: MCT)

  הנשיא התייחס גם לפגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ואובמה בתחילת החודש. "הייתה להם פגישה טובה וכעת אנחנו מחכים לראות מה תוליד הפגישה בין הנשיא האמריקני לאבו מאזן. זהו אינטרס של כולנו למצוא דרך להתגבר על הפערים ויש החלטות קריטיות שעלינו לקבל בשבועות הקרובים". לסיום אמר פרס כי "מו"מ זהו תהליך של יצירה. כולנו מחכים לשלום, זוהי משאלת הלב של הישראלים ושל הפלסטינים".

   

  אבו מאזן ואובמה צפויים לדון היום בפגישתם בין היתר במתווה של מזכיר המדינה ג'ון קרי ובהארכת המשא ומתן מעבר לתשעת החודשים שנקבעו מראש. בכפוף להסכמה פלסטינית על הארכת המשא ומתן, יבקש אבו מאזן מאובמה הקפאת בנייה בהתנחלויות ושחרור אסירים פלסטינים נוספים מלבד אלו שכבר נכרכו בשיחות המדיניות.

   

  מסרים ברוח זו החלו להיאמר מפי בכירים פלסטינים, ומקורות שונים ציינו את כי הדרישה תכלול את אחמד סעדאת ומרואן ברגותי, בנוסף לאסירים חולים וזקנים. ההתנגדות בישראל לשתי הדרישות הללו בתמורה להארכה היא כמעט ודאית. ישראל סירבה לשחרר את ברגותי וסעדאת במסגרת עסקת שליט ולכן קלושים הסיכויים שתסכים לשחררם למען הארכת המשא ומתן.

   

  הסיכוי שישראל תסכים להקפאת הבנייה בהתנחלויות קטן אף הוא. הצדדים הסכימו לפתוח במשא ומתן הנוכחי ללא הקפאה. ייתכן שהפלסטינים יגמישו את עמדותיהם וידרשו כי במהלך המשך המשא ומתן ישראל לא תוציא מכרזים חדשים לבנייה בגדה.

   

  לקראת פגישתו עם הנשיא אובמה, נועד אתמול אבו מאזן עם מזכיר המדינה ג'ון קרי, לפגישה מקדימה כדי להעריך את הלך הרוח של אבו מאזן ואת נכונותו להתפשר. למרות הדיווחים על אפשרות של ויתור על הסכם מסגרת, הצהיר בכיר במחלקת המדינה כי קרי ואבו מאזן "המשיכו בשיחות שלהם לפעול להשגת הסכם מסגרת למגעים. השיחה הכנה והמועילה הכינה את הבמה לפגישת אבו מאזן עם הנשיא אובמה".

   

  דבריו של פרס היום נאמרו לאחר שבשבת אמר שר הביטחון משה יעלון בראיון לתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2 כי אבו מאזן אינו פרטנר להסכם וש"לצערי לא נגיע למנוחה ולנחלה בדורי". הוא אף האשים למעשה את קרי בהבטחת שווא לפלסטינים לשחרור מחבלים ערבים-ישראלים שכלואים מימי טרום הסכם אוסלו.

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מארק ניימן, לע"מ
  פרס עם פעילת זכויות האדם רוז מפנדו
  צילום: מארק ניימן, לע"מ
  מומלצים