שתף קטע נבחר

אבו מאזן לאובמה: הכרנו במדינת ישראל בעבר

הנשיא הפלסטיני אמר בתחילת פגישתו עם נשיא ארה"ב בוושינגטון כי הוא מצפה מישראל לשחרר אסירים כפי שהבטיחה ושהוא מקדם בברכה פתרון שמבוסס על גבולות 67' עבור המדינה הפלסטינית

"הפלסטינים הכירו במדינת ישראל בהסכמים קודמים", כך אמר הערב (יום ב') יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בפתח פגישתו בוושינגטון עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה. דברי התגובה של אבו מאזן לדרישת ראש הממשלה בנימין נתניהו להכרה פלסטינית במדינה היהודית, נאמרו על רקע הניסיון האמריקני להאריך את המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים מעבר לתשעת החודשים שנקבעו מראש. אבו מאזן ציין בדבריו כי "ישראל יכולה להראות את רצינותה במהלך של שחרור אסירים כפי שהבטיחה". אבו מאזן גם אמר כי הוא מקדם בברכה פתרון שמבוסס על גבולות 67' כגבולות המדינה הפלסטינית.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

אובמה מצדו אמר לאורחו כי הוא מקווה לראות התקדמות בתהליך השלום במזרח התיכון בשבועות הקרובים. לדבריו, "יש לנקוט החלטות ואף סיכונים קשים כדי להשיג שלום במזרח התיכון. אני משוכנע שיש הזדמנות לשלום באזור". אובמה אמר עוד כי הצדדים מבינים מהם קווי היסוד של הסכם השלום, אבל הדרך להשגתו עדיין תהיה מאתגרת. אבו מאזן השיב כי הוא רואה הזדמנות היסטורית והודה לנשיא האמריקני על התמיכה הכלכלית והפוליטית.

מדברים שלום. אובמה ואבו מאזן, הערב (צילום: AP) (צילום: AP)
מדברים שלום. אובמה ואבו מאזן, הערב(צילום: AP)

ברמאללה הגדירו באחרונה את הפגישה של אבו מאזן עם הנשיא האמריקני אובמה כאחת השיחות החשובות ביותר בשנים האחרונות. לפני הפגישה הסתמן כי השניים ידונו במתווה קרי, בהארכת המשא ומתן מעבר לתשעת החודשים שנקבעו מראש, בהקפאת בנייה בהתנחלויות ובשחרור אסירים פלסטינים כולל אחמד סאדאת ומרואן ברגותי.

 

ברקע הפגישה בוושינגטון אמר היום נשיא המדינה שמעון פרס כי אבו מאזן הוא "פרטנר אמיתי לשלום". במהלך פגישה שקיים עם פעילת זכויות האדם רוז מפנדו, הדגיש הנשיא כי אבו מאזן הוא איש עקרונות המתנגד לאלימות וטרור. "אנחנו נמצאים כעת בחלק הכי קריטי של המו"מ ועלינו לעשות כל שאפשר כדי להבטיח שיימשך", אמר פרס. "יש רוב

 ברור והסכמה על פתרון שתי המדינות לשני עמים".

 

לקראת השיחה עם אובמה, נפגש אבו מאזן גם עם מזכיר המדינה האמריקני קרי. הפגישה המקדימה נועדה להעריך את הלך הרוח של הנשיא הפלסטיני ואת נכונותו להתפשר. למרות הדיווחים על אפשרות של ויתור על הסכם מסגרת, הצהיר בכיר במחלקת המדינה כי קרי ואבו מאזן "המשיכו בשיחות שלהם לפעול להשגת הסכם מסגרת למגעים. השיחה הכנה והמועילה הכינה את הבמה לפגישת אבו מאזן עם הנשיא אובמה".

 

בפגישה עודד קרי את אבו מאזן לקבל "החלטות קשות שיידרשו בשבועות הקרובים", לקראת סיום תשעת חודשי המשא ומתן בעוד חודש וחצי. קרי הבהיר לאבו מאזן שהצדדים הגיעו לשלב המכריע של המגעים. לדבריו, אף שהסכסוך נמשך כבר עשרות שנים, אסור שמי מהצדדים יתחמק בשלב הזה מקבלת ההחלטות הקשות שמפרידות בין הצדדים לבין הסכם שלום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אבו מאזן ואובמה, הערב
צילום: AP
מומלצים