שתף קטע נבחר

החרדים מחו: "לא לגיוס, היכונו למרי אזרחי"

בבני ברק, בירושלים ובמוקדים אחרים ברחבי הארץ הפגינו אלפים בעקבות מעצרו של תלמיד ישיבה שסירב להתייצב לצו ראשון. "אלו גזירות שמד", נכתב על השלטים. כביש 4 וצומת המיתרים נחסמו לזמן קצר

החרדים חזרו לרחובות: שבועיים אחרי שיותר מ-300 אלף חרדים השתתפו ב"עצרת תפילה וזעקה" נגד הכוונה לגייס בני ישיבות לצה"ל, נערכו הערב (יום ד') בכמה מוקדים הפגנות במחאה על מעצרו של תלמיד ישיבה שסירב להתייצב לצו ראשון. המפגינים, שדרשו לשחרר את תלמיד הישיבה, חסמו כבישים מרכזיים לזמן קצר: כביש 4 נחסם לתנועה באזור צומת גבעת שמואל, צומת גשר המיתרים שבכניסה לירושלים נחסם גם הוא וכך גם הכניסה הדרומית לאשדוד.  ynet העביר את ההפגנות בשידור חי.

 

 

מפגינים בירושלים (צילום: משה בן נאים - סוכנות הידיעות "חדשות 24") (צילום: משה בן נאים - סוכנות הידיעות
מפגינים בירושלים(צילום: משה בן נאים - סוכנות הידיעות "חדשות 24")

מכינים את האביזרים (צילום: משה בן נאים - סוכנות הידיעות "חדשות 24") (צילום: משה בן נאים - סוכנות הידיעות
מכינים את האביזרים(צילום: משה בן נאים - סוכנות הידיעות "חדשות 24")

המשטרה בכוננות (צילום: משה בן נאים - סוכנות הידיעות "חדשות 24") (צילום: משה בן נאים - סוכנות הידיעות
המשטרה בכוננות(צילום: משה בן נאים - סוכנות הידיעות "חדשות 24")
 

בבני ברק התאספו כאלף חרדים ברחוב כהנמן. על השלטים שנשאו נכתב "שירות אזרחי לאומי שווה שמד והתבוללות", "היכונו למרי אזרחי", "לא לגיוס" ו"יעדי הגיוס שווים גזירות שמד". כוחות גדולים של משטרת מרחב דן היו במקום. הרב אליהו ליברמן אמר לנוכחים: "אנחנו בתוך מלחמה מהקשות שידענו. מנסים בכל הדרכים והתכסיסים להטעות אותנו, לפזר ערפל שלא נבין את גודל הסכנה. מטרתם שניכנס ונשתלב בציבור החילוני, רחמנא ליצלן. הם עושים את זה דרך הצבא. עלינו להיות חזקים ונחושים ולהתקוטט איתם. הם האויבים הכי גדולים שלנו".

 

במקביל, תחת אבטחה משטרתית כבדה הפגינו כאלף חרדים מתחת לגשר המיתרים בירושלים. הם נשאו שלטים שעליהם נכתב בין היתר "די לכפייה החילונית", "עברנו את פרעה, שרדנו את תאי הגזים, נעבור גם את הציונות" ו"משטרת ישראל גם אני מחכה לכם ב-3:00 לפנות בוקר אין צורך באזיקים". חלק מהמפגינים זרקו נפצים, ובמקום התפתחו התפרעויות. עשרות חרדים יידו אבנים לעבר אוטובוסים וכלי רכב פרטיים והבעירו פחי אשפה בצומת הרחובות בר אילן וצפניה בירושלים. כוח משטרה פיזר אותם באמצעות תותחי מים. אדם אחד נעצר.

הפגנת החרדים בבני ברק, הערב (צילום: גלעד מורג) (צילום: גלעד מורג)
הפגנת החרדים בבני ברק, הערב(צילום: גלעד מורג)
 

יוסי (25), חרדי ששירת כקצין בצה"ל, בא להפגין ואמר: "ההפגנה היא לא נגד החיילים ולא נגד הצבא. היא נגד המדינה שרוצה לעקור את תורת ישראל. אני מתנגד לגיוס בכפייה. מי שלא לומד תורה צריך ללכת לצבא, אבל לקחת בחורי ישיבה מספסלי הלימודים לצבא זה לעקור את תורת ישראל".

 

הפגנות מתקיימות במקומות נוספים בארץ, בהם עתלית, שם התקבצו כמה עשרות מוחים מול כלא 6, ובאשדוד - שם חסמו כמה מאות מוחים לשעה קלה את הכניסה הדרומית לעיר. עם תחילת המחאה הכלל-ארצית נעצרו שלושה חרדים בצומת פלוגות סמוך לקריית גת, בחשד שניסו להפגין ולשרוף צמיגים. משטרת קריית גת עצרה אותם והם נחקרים כעת בתחנה בעיר. 

ההפגנה בעתלית מול כלא שש (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
ההפגנה בעתלית מול כלא שש(צילום: ג'ורג' גינסברג)

עתלית. "כל סנקציה היא דיכוי" (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
עתלית. "כל סנקציה היא דיכוי"(צילום: ג'ורג' גינסברג)

לטענת המפגינים, מעצר תלמיד הישיבה התבצע בעיר אלעד שבה הוא מתגורר. לדבריהם, התלמיד עורר את חשדו של שוטר שביקש ממנו להציג תעודת זהות. השוטר גילה במסוף המשטרתי כי הצעיר החרדי לא התייצב ללשכת הגיוס ולכן הוא נחשב עריק. תלמיד הישיבה הועבר לצה"ל ונשפט על ידי שופט צבאי לעשרה ימי מעצר.

 

את המחאה מוביל הפלג המכונה "ירושלמי" בזרם הליטאי, שנוקט עמדה תקיפה במיוחד ביחס לחוק הגיוס. מנהיגו, הרב שמואל אוירבך, אוסר על תלמידי ישיבות להתייצב אפילו לצו ראשון, ובהפגנות הוא מבקש לגבות את הצעיר שציית לו ולא הגיע ללשכת הגיוס. אוירבך נמצא בדעת מיעוט ואינו מייצג את הנהגת הזרם המרכזי בציבור החרדי, שאיתה הוא נמצא בעימות.

 

בתוך כך מקיימת היום בירושלים מנהלת השירות האזרח-לאומי כנס היערכות והסברה ליישום החוק לשוויון בנטל. במהלך הכנס מפורטות זכויות והטבות של המתנדבים וכן מוצגים המסלולים החדשים ובכללם שירות אזרחי-ביטחוני במשטרה הירוקה, הרשות להגנת עדים, הרשות הארצית לכבאות והצלה, וגופים בפריסה ארצית שעיקרם הצלת חיים. חלק אחר של הכנס מציג קמפיין הסברה המיועד להתמודדות עם התגובות ברחוב החרדי לחוק, שכן בתקופה האחרונה נשמעו ברחוב החרדי גם קולות להחרים בכלל את השירות האזרחי.


פורסם לראשונה 19/03/2014 18:54

 

בהכנת הידיעה השתתפו נועם (דבול) דביר, גלעד מורג, קובי נחשוני, מתן צורי ואחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
הפגנה קודמת
צילום: עידו ארז
מומלצים