שתף קטע נבחר

שוהה ב"חולות" התבקש להסיר תמונת צלב

דמי הכיס של מייקל אבראה, מבקש מקלט אריתריאי, נשללו כי סירב להוריד מקיר חדרו תמונות צלבים. שב"ס: מכבדים חופש דת, אוסרים תליית תמונות

"ישראל שללה ממני חירות לתקופה בלתי מוגבלת ועכשיו היא רוצה גם לקחת את האמונה שלי", כך האשים היום (ב') מייקל אבראה, מבקש מקלט אריתריאי השוהה במתקן "חולות", שתלה תמונות צלבים בקיר חדרו. אבראה הועמד לדין על ידי שירות בתי הסוהר לאחר שסירב להוריד את התמונות, ודמי הכיס שלו נשללו. אנשי השירות דחו את טענותיו ואמרו כי במתקן מתקיים חופש דת, אך חל איסור על תליית תמונות מכל סוג. הם הוסיפו כי אבראה תלה תמונות נוספות בחדרו.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

יחד עם אלפי מבקשי מקלט אחרים, זומן אבראה להתייצב במתחם ששוהיו מחויבים להתייצב בו שלוש פעמים ביום ולהימצא בו לאורך הלילה. "לא רציתי להסתבך והגעתי לכאן בתחילת החודש, כפי שהורו לי", סיפר אבראה, שהסתנן לישראל דרך הגבול הדרומי ב-2009.

אבראה וקירות תאו במתקן "חולות" (צילום: המוקד לפליטים ולמהגרים) (צילום: המוקד לפליטים ולמהגרים)
אבראה וקירות תאו במתקן "חולות"(צילום: המוקד לפליטים ולמהגרים)
 

 (צילום: המוקד לפליטים ולמהגרים) (צילום: המוקד לפליטים ולמהגרים)
(צילום: המוקד לפליטים ולמהגרים)

 (צילום: המוקד לפליטים ולמהגרים) (צילום: המוקד לפליטים ולמהגרים)
(צילום: המוקד לפליטים ולמהגרים)
על-פי החוק למניעת הסתננות שאישרה הכנסת בסוף השנה שעברה, השהייה במתקן הסמוך לקציעות אינה מוגבלת בזמן, ומבקשי מקלט שמאותרים לאחר שלא התייצבו במועד שנקבע להם נשלחים לתקופת כליאה בת 90 יום במתקן הכליאה חולות. "זמן קצר לאחר שהגעתי לכאן החלטתי לתלות את התמונות, אבל המנהל אמר לי להוריד אותן. אתה מנותק פה מעולם החיצוני וההרגשה קשה מאוד. אני לא יודע כמה זמן אצטרך להיות כאן ורציתי לפחות להמשיך באותם מנהגים. התמונות של הצלבים מחזקות אותי".

 

בתום דין משמעתי נשללו דמי הכיס שלו - כ-160 שקל לעשרה ימים - ובשירות הבהירו לו כי הוא לא יקבל כסף כלל כל עוד לא יסיר את התמונות. "אני לא מתכוון לוותר", הדגיש אבראה, "זו הזכות הבסיסית שלי".

 

בשל ייחודו של המתקן, שאינו מוגדר כבית כלא, הוסדרה הקמתו בחוק חדש שעסק בהיבטים שונים של הפעלתו ובהם רווחה ובריאות. עם

זאת, החוק לא הסדיר היבטים אחרים, ובהם עקרונות חופש הדת שיונהגו בו.

 

"ההחלטה בעניינו של אבראה ממחישה את הפער העצום בין ניסיונות הממשלה להציג את 'חולות' כמתקן שהייה פתוח לבין המציאות - היותו כלא לכל דבר", אמר עו"ד אסף וייצן מהמוקד לפליטים ומהגרים. "המדינה טוענת כי 'חולות' מספק את כל צורכי השוהים, אך המקרה מוכיח כי בפועל מופרות בו זכויות חוקתיות".

 

משירות בתי הסוהר נמסר בתגובה: "אנו מכבדים את חופש הדת של השוהים ומאפשרים להם חופש פולחן מלא. לצד זאת, על פי נוהלי המרכז, אסורה תליית חפצים ותמונות על הקירות ללא כל קשר לתוכנם, וזאת לצורך שמירה על המקום למען השוהים עצמם".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: המוקד לפליטים ולמהגרים
תאו של אבראה
צילום: המוקד לפליטים ולמהגרים
מומלצים