שתף קטע נבחר

הציון של קצב בכנסת: בינוני מינוס

יו"ר הכנסת הציג היום בתדרוך לכתבים את הנתונים המסכמים של מושב הכנסת הנוכחי. הנשיא הבא לא היה פעיל במיוחד

האזרח הראשון, נשיא המדינה הנבחר, משה קצב, לא היה אחד הח"כים המצטיינים במושב הכנסת האחרון. כך עולה מסיכום עבודת הח"כים במשכן. קצב הצליח להעביר שני חוקים בלבד במהלך המושב, נכח ב-80 ימי מליאה, והצביע ב-19% מההצבעות, מה שממקם אותו בתחתית טבלת ההצטיינות של חברי הכנסת. הציון: בינוני מינוס.
מושב הקיץ הנוכחי התאפיין בפעילות נשית ענפה ביותר. מתוך עשרת חברי הכנסת החרוצים ביותר שהציעו הכי הרבה הצעות חוק שלבסוף גם התקבלו, חמש הן נשים, בעוד אחוז הנשים בכנסת זעום הרבה יותר. חברת הכנסת נעמי חזן הציעה הכי הרבה הצעות חוק שהתקבלו, עשר במספר. אחריה בדרוג נמצאת חברת הכנסת המצטיינת, תמר גוזנסקי עם 9 הצעות, ואחריה ניצב אופיר פינס עם 7 הצעות.
בסה"כ הוגשו לשולחן הכנסת 2088 הצעות חוק פרטיות של חברי כנסת, מספר המהווה עליה יחסית למושב הקודם, מהן התקבלו 41 הצעות בלבד. הממשלה מצידה הניחה על שולחן הכנסת 62 הצעות חוק, מהן התקבלו 44.
במושב הנוכחי לא חסרו הצעות אי אמון. 46 הצעות כאלה הוגשו, ונכון להיום כולן נדחו. מושב הקיץ הנוכחי, בו היו 137 ימי מליאה, התאפיין בנוכחות גבוהה יחסית. ח"כ יעל דיין נכחה במליאה יותר מכולם, במשך 91 ימים, ואילו ח"כ אברהם הירשזון, טרח לפקוד את המשכן רק ל-64 ימים. לעומתו, נכח ראש הממשלה, אהוד ברק, ב-48 ימי מליאה בלבד, ואחוז השתתפותו בהצבעות עומד על 13%.
יו"ר הכנסת אברהם בורג מתח היום ביקורת על תפקוד הממשלה, במיוחד על שר האוצר, אברהם בייגה שוחט. בורג אמר את הדברים בתדרוך לכתבים שקיים לקראת סיום מושב הקיץ של הכנסת. בורג אמר, כי "לממשלה אחריות ציבורית לאזן, לשלוט ולתקצב את פעילות החקיקה בכנסת, ואם למממשלה אין יכולת כזו, המשמעות היא אובדן רסן". בורג הוסיף ואמר, כי הכנסת לא יכולה לפעול בתור ממשלה. בורג כיוון את דבריו לביקורת שהטיחו שרים בבממשלה, ובמיוחד שר האוצר בייגה שוחט, על הכנסת שהעבירה לאחרונה חוקים סקטוריאליים רבים שעלותם לתקציב גבוהה.
בורג ציין, כי כל מוקדי הסמכות הפוליטית, כמו הממשלה, הקואליציה והמפלגות בישראל קרסו, ולכן הכנסת הפכה להיות מכתיבת סדר היום הלאומי, במקום שסדר היום הלאומי יוכתב לכנסת. בורג הוסיף, שהאלימות היא אולי רק עניין של זמן. "אם יש לי תפילה", אומר בורג, "היא שאני לא אהיה היו"ר הראשון שבזמנו התפרצה אלימות במליאה או במסדרונות. המתח כאן כל כך גדול עד שזה מאד קרוב".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר הכנסת
גוז`נסקי. החכי"ת המצטיינת
צילום: אתר הכנסת
גלי תיבון
ברק. נוכחות מועטה במליאה
גלי תיבון
צילום: צביקה טישלר
בורג. ביקורת נוקבת על הממשלה
צילום: צביקה טישלר
מומלצים