שתף קטע נבחר

מקורבי השר שלום: "המצב הזוי"

בסביבתו של שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים אמרו כי הם שומרים על אופטימיות זהירה. בנו החורג של השר אמר כי שלום לא יכול להתגונן מבחינה טכנית לטענות על מקרה מלפני 15 שנה

"המצב הזוי", כך אמרו אמש (יום ב') מקורביו של השר סילבן שלום, שנגדו הוגשה תלונה על-ידי אישה שטענה כי ביצע בה עבירות מין לפני 15 שנה. בסביבתו של השר אמרו כי הם שומרים על אופטימיות זהירה.

 

 

נמרוד ניר, בנו החורג של השר שלום, כתב בדף הפייסבוק שלו בין היתר: "מדובר באדם שהוא משרת ציבור מעל 20 שנה, מילא אינסוף תפקידים בכירים ומעולם לא נחקר או הואשם בדבר. הוא אב לחמישה ילדים". ניר הזכיר כי לפי החוק חלה התיישנות והשר לא יכול להתגונן מפני הטענות מבחינה טכנית אחרי 15 שנה. הוא גם הזכיר כי האישה התלוננה בשיאו של הקרב על הנשיאות.

השר שלום. הפרקליטות לא יכולה להתעלם מהטענות (צילום: מרק ישראל סלם, ג'רוזלם פוסט) (צילום: מרק ישראל סלם, ג'רוזלם פוסט)
השר שלום. הפרקליטות לא יכולה להתעלם מהטענות(צילום: מרק ישראל סלם, ג'רוזלם פוסט)

התלונה במשרד היועץ המשפטי התקבלה לפני כשבוע ובמשרד המשפטים אישרו את הדברים. בימים האחרונים קיים היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ישיבת התייעצות שבה השתתפו פרקליט המדינה שי ניצן, המשנה ליועץ המשפטי לעניינים פליליים רז נזרי ובכירים נוספים בפרקליטות ובמשטרה. בישיבה דנו בהמשך בדיקת הפרשה ובשאלת התיישנות העבירות לכאורה.

 

את הפרשה חשפה כתבת רשת ב' עדי מאירי. לטענת המתלוננת, תושבת המרכז שהייתה בעבר פקידת השר שלום, הוא ביצע בה עבירות מין לפני כ-15 שנה. היא נשלחה לשתי בדיקות פוליגרף מטעם מערכת החדשות של גלי-צה"ל, ובראשונה - שבה לא נשאלה על מגע מיני - היא נמצאה דוברת אמת.

 

בבדיקה השנייה, שבה נשאלה על עבירות מין, התשובות היו לא משמעיות עם נטייה לשקר. לטענתה, עבירות המין לכאורה בוצעו בעת שהשניים היו בחדר במלון כאשר השר, שלבש חלוק מגבת, ביקש ממנה לשבת לידו.

 

ומה אומר החוק לגבי התיישנות? עו"ד מרים רוזנטל, פרקליטת מחוז תל-אביב לשעבר, הסבירה כי למסגרת של עבירות מין (למעט במקרה של קטינים) חלה התיישנות לאחר עשר שנים ברף הגבוה (דוגמת מעשי אונס ומעשי סדום),

ועד שנים בודדות (תלוי בסוג העבירה) לעבירות מהרף הנמוך (דוגמת הטרדה מינית).

 

עו"ד רוזנטל מציינת כי הסיבה לכך שחלה התיישנות היא הקושי להוכיח לאחר שנים ארוכות את אשמתו או לחלופין את חפותו של אדם. "כמובן שקשה לחקור ממרחק זמן כזה, וכמובן שאדם שנחשד, יש לו קשיים להוכיח פה גם חפות. מי מחזיק יומנים מלפני עשר ו-15 שנה?".

 

יחד עם זאת, רוזנטל ציינה כי היועץ המשפטי והמשטרה לא יכולים להתעלם מטענות נגד שר בכיר, גם אם על העבירות חלה התיישנות. לדבריה, "כמו במקרה של משה קצב, בדיקת חשדות שהיו ברקע והתיישנו הביאה לתלונות חדשות, וכן אותם מקרים שהתיישנו עם כל הקושי כמקרי אמת, היוו בסיס לחיזוק התלונות החדשות שהגיעו".


פורסם לראשונה 24/03/2014 23:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבישג שאר-ישוב
השר סילבן שלום
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים