שתף קטע נבחר

שפל של 5 שנים בגיוס חרדים לשירות אזרחי

החודש גויסו לשירות רק 29 צעירים חרדים - הנתון הנמוך ביותר מאז דצמבר 2008. נמשך הסחף של מנהיגי החרדים לכיוון הקיצוני

זה נראה כמו קרע של ממש בין החרדים לחברה הישראלית: בחודש האחרון נרשמה ירידה דרסטית במספר המתגייסים החרדים לשירות האזרחי - על רקע חוק הגיוס, ושיא שלילי של יותר מחמש שנים.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

במרס התחילו את מסלול השירות האזרחי 29 צעירים חרדים בלבד, צניחה של 73% מ-108 בחודש שעבר. בכך נשבר השיא השלילי מדצמבר 2008 שעמד על 15.

 

"חוק טל" שבוטל אפשר לתלמידי ישיבות מעל גיל 26 ולנשואים עם ילד אחד בכל גיל לשרת בשורת מוסדות ועמותות כתחליף לשירות הצבאי. כעת, במסגרת חוק הגיוס החדש נקבעו מכסות גיוס שתקפות גם לשירות האזרחי-לאומי. בכל מקרה, לעת עתה נראה שהקרע מחריף.

אמש בכינוס החגיגות לרגל שחרור סרבן הגיוס (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
אמש בכינוס החגיגות לרגל שחרור סרבן הגיוס(צילום: עפר מאיר)

בתוך כך, נמשך הסחף של המנהיגים החרדים לעמדה הקיצונית שדוגלת בשבירת הכלים מול צה"ל ואיסור על תלמידי ישיבה להתייצב אפילו לצו ראשון. כרגע ההנהגה החרדית המרכזית קובעת שיש להתייצב, ורק בחוגים הרדיקליים מבקשים לשבור את הכלים, אבל בוועידת הפסגה של שלוש מועצות חכמי וגדולי התורה שהייתה לאחרונה אמרו שאם חוק הגיוס יאושר עם סנקציות פליליות - מה שאכן קרה - הם יתכנסו שוב וישקלו לאסור את ההתייצבות.

 

המתונים (בהם מחנהו של הרב שטיינמן) מנסים למנוע את הכינוס, מתוך הבנה שאם יתקיים -

 הרבנים יחליטו לאמץ את העמדה הנצית. גם גורמים צבאיים ופוליטיים פועלים לשכנע את הרבנים לא להתכנס, כדי לתת לשטח להירגע. מנגד, הקיצונים (מנהיג הפלג הליטאי הירושלמי הרב שמואל אוירבך, האדמו"ר מויז'ניץ ואחרים) דוחפים לישיבה של מועצות הרבנים. כעת הצטרף אליהם גם האדמו"ר מסלונים, וקרא לחסידיו לא להתייצב. אין מדובר בחסידות גדולה, אולם היא עשויה להטות את הכף לכיוון הקיצונים.

 

האירוע האחרון שהצית את ההפגנות בשבוע שעבר היה מאסר תלמיד הישיבה יעקב ישראל פז שלא התייצב בלשכת הגיוס. אתמול נערכה בירושלים עצרת חגיגית לרגל שחרורו.

 

בתגובה לנתונים אמר מנכ"ל רשות השירות הלאומי-אזרחי, שר-שלום ג'רבי: "הייתה בעבר תקופה שחרדים חששו לומר שהם בשירות האזרחי, ועכשיו התופעה חזרה. הירידה היא דרמטית והיא נגרמה מהחשש להיחשף. אין לי ספק שזה יחזור למסלול הנכון והמספרים יעלו ברגע שיבינו מהי משמעות החוק באשר לשירות האזרחי. השירות האזרחי הוא דבר אדיר ומסלול נכון, ובתמיכת השר הממונה אורי אורבך אני מאוד מקפיד שהמשרת גם ייצא חרדי מהשירות. במקביל אני ממשיך בפגישות ובהתייעצויות עם הרבנים והאדמו"רים ומנסה לגשר. אני משוכנע שהמסלול יגדל, יתפתח ויתרחב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עפר מאיר
עצרת לרגל שחרור סרבן הגיוס
צילום: עפר מאיר
צילום: ששון תירם
שר שלום ג'רבי
צילום: ששון תירם
מומלצים