שתף קטע נבחר

'ישראל מצטיינת ביחסים בין המוח לבין המחשב'

נשיא המדינה נואם בפני מדעני מוח לרגל אירועי יום המדע "אם האדם ידע להבין את מוחו, דמיונו ורגשותיו, זה יהיה עולם שונה לחלוטין"

"המוח הוא המכשיר המתוחכם ביותר שיש לנו. אבל יש בעיה איתו. הוא מאפשר לנו ליצור מוח מלאכותי, ומצד שני הוא לא מאפשר לנו להבין כיצד הוא פועל", כך אמר נשיא המדינה שמעון פרס, לקראת סיום אירועי יום המדע הישראלי באירוע על פריצות דרך בחקר המוח,  "אם נבין כיצד המוח פועל נוכל לא להיות קורבן להחלטות של המוח".

 

 

 

 

 

ישראל מצטיינת ביחסי אדם-מחשב

פרס הוסיף: "שאלנו את עצמנו, בתחום המוח: במה האדם צריך להתרכז? יש לנו חמישה תחומי מחקר במוח והיינו צריכים לשאול במה ישראל המצטיינת ביותר, והגענו למסקנה שישראל מצטיינת במערכת יחסים שבין המוח לבין המחשב".

 

"הוירטואלי הוא לא אמיתי אבל הוא ממשי. למשל אם אדם חולם, זה חלק מהחיים שלנו. אם אדם אוהב או מרוגז, זה לא חלק מהחיים שלנו?" 

 

"מתחילים כעת לגלות שמוחות יכולים לדבר ביניהם. ראיתי היום משקפיים של גוגל וזה רעיון מעניין. אתה יכול לראות במשקפיך לא רק את האובייקט שאתה מנסתכל עליו אלא גם את עצמך. אתה יכול באוזניות היום לשמוע כל שפה ולהבין אותך בשפתך. עכשיו אין רק טלפון חכם, אלא ערים חכמות ובתים חכמים".

 

"בדרך להבנת המוח הבנו מה מקלקל את המוח, והבנו איך לטפל במחלות שחשבנו שאין סיכוי לטפל בהן. אני מסתכל על הקהל ותוך 10 שנים תחיו בעולם אחר. אם האדם ידע להבין את מוחו, דמיונו ורגשותיו, זה יהיה עולם שונה לחלוטין"

 

"אולי אין לנו מספיק כסף, אבל יש לנו אנשים מוכשרים. הכשרון עושה את הכסף ולא להפך, ואני מקווה שתמשיכו במסירות". 

 

   

המדע הוא יצירת ידע

"ביום המדע אנחנו מודיעים שמה שאתם עושים, שהוא המוביל והחשוב. המדע הוא לא רק הוראה. המדע האמיתי הוא יצירת ידע", כך אמר נשיא האוניבריסטה העברית, פרופ׳ מנחם בן ששון.

 

בן ששון הוסיף: "אנחנו נעצרים מהחיים ליום בשנה שישפיע עלינו לאחר מכן ואז נשמיך בשגרה קצת מורמים. נשיא מדינת ישראל, למי שלא מכיר, חושב מדע 24/7. הנשיא מלווה את הפעילות של חקר המוח כשצריך להציג אותה בפני רופאים שונים בעולם. שר המדע - בשביל זה משלמים מסים, בשביל שיחשוב מדע". 

 

גיבורי הריאלטי האמיתיים במכוני המחקר

שר המדע יעקב פרי: "כשר המדע אני מתוודה לעולמות שאני לא מכיר. אחד מהם הוא חקר המוח. אנחנו לומדים כמה גדולים סימני השאלה לגביו. האם המוח יכול להבין את סודות המוח?".

  

"הזכר של ציפור השיר - בדקו את יכולות המוח שלו, וגילו שהחלק שאחראי על הציוץ מתרחב בתקופת החיזור ומצטמצם בסיומה. כולנו יכולים לדמיין איך תשתפר איכות החיים שלנו כשנוכל (ללמוד מזה) לייצר גמישות תפקודית. הזכרון האנושי יקפוץ מדרגה, ומי יודע, אולי זה יקל על פוליטיקאים לעשות שלום". 

 

"גיבורי הריאלטי האמיתיים נמצאים במכוני המחקר ובבתי החולים. מדינת ישראל תעמוד באתגרים שלפניה, רק אם תייצר בקרב הילדות והילדים של היום את התשוקה והאש בעיניים שיובילו אותנו לחפש תשובות לשאלות מדעיות שטרם קיבלו מענה"

 

אילון ועדיה, ראש המרכז למדעי המוח: "המוח הוא החידה הגדולה של המין האנושי. המוח הוא מכונה רב תחומית. אנחנו צריכים להבין את הפיזיקה, הכימיה, תורת החישובים. אנחנו צריכים לשים באמצע את כל הרעיון של היכולת לבנות תאוריה, מודלים ולהבין מתוכם מה המוח צריך לעשות ובאיזה אופן המוח מיישם את הבעיות שמוצגות בפניו".

 

 

יום המדע

יום המדע הישראלי הגיע לסיומו! כל מה שחדש, חשוב ומעניין במדע הישראלי ביום אחד ובמאות מקומות שונים ברחבי הארץ. האירועים הועברו במשך כל היום בשידור חי ב-ynet. 

  • Iron Man – ממשק אדם ומכונה, האוניברסיטה העברית י-ם בהשתתפות הנשיא שמעון פרס.
  • אירוע הפתיחה Street Lab בכיכר רבין בתל אביב.
  • מדע, מוח כסף ומה שבניהם:  באוניברסיטת תל אביב.
  • המדע - לא לחנונים בלבד במרכז היזמות של עמל בחדרה.
  • מדע ואיכות חיים  - בטכניון
  • כיצד להאריך ימים? באוניברסיטת בר אילן
  • מדע בשירות הביטחון, במרכז למחקרי ביטחון לאומי ברמת אביב.
  • מדע וחברה – אירוע לזכרו של צבי ינאי בהמרכז הבינתחומי הרצליה.
  • המדע במוזיקה - פארק קרסו למדע, באר שבע. 

 

הכירו את המדענים, החוקרים והיזמים המובילים, שיראו במשך יום שלם כיצד פוגש אותנו המדע בחיי היום יום - בכלכלה, בבריאות, בתזונה, בביטחון, וגם במוזיקה. יום המדע הישראלי - 26.3.2014. לפרטים נוספים ולהרשמה לאירועים, לחצו כאן . 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
שמעון פרס
צילום: גיל יוחנן
מומלצים